12.04.2007

Zakaz zakupów w dni świąteczne

Już niebawem sklepy w całej Polsce mogą zostać objęte zakazem handlu w dni świąteczne. Nad projektem nowelizacji kodeksu pracy pracują posłowie Prawa i Sprawiedliwości - donosi Rzeczpospolita.

Projekt zakłada, że zakaz handlu obejmowałby 12 dni w roku: 1 stycznia, niedzielę i poniedziałek wielkanocny, 1 i 3 maja, Zielone Świątki, Boże Ciało, 15 sierpnia, 1 i 11 listopada oraz 2 dni Bożego Narodzenia. Wyjątek miałyby stanowić stacje benzynowe i apteki.

Proponowana przez posłów nowelizacja nie budzi kontrowersji wśród właścicieli dużych sieci i sklepów. Nie obawiają się obniżenia obrotów. Jak przyznał na łamach "Rz" Krzysztof Felker, prezes zarządu POLOmarket, zakaz handlu w dni świąteczne nie wpłynie także na zatrudnienie w sieci.

Jak jednak podaje "Metro", eksperci są innego zdania. Szacują, że przez nowe przepisy pracę w handlu może stracić od 18 tys. do 27 tys. Polaków.

Projekt ma duże szanse na wejście w życie. Popierają go koalicjanci PiS - Samoobrona i Liga Polskich Rodzin, której poprzednia propozycja zakazu handlu we wszystkie niedziele została mocno skrytykowana.

(mdk)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0

Maciej Krzysztoszek

dziennikarz
Napisz do autora