Przedstawicielem podatkowym może być osoba prawna lub jednostka organizacyjna bez osobowości prawnej z siedzibą w Polsce albo osoba fizyczna na stałe zamieszkała w Polsce, jeśli spełnia warunki wymienione w ustawie o VAT.
Poniedziałek
09.01.2012
Przedsiębiorca może ustanowić przedstawiciela podatkowego bez konieczności wizyty u notariusza.
 

Przedstawiciela ustawowego mają obowiązek ustanowić podatnicy VAT (osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne), którzy nie posiadają siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej lub stałego miejsca zamieszkania w Polsce. Dotyczy to tzw. podatników VAT czynnych, czyli niezwolnionych z obowiązku opłacania tego podatku. Od 1 kwietnia 2011 r. do ustanowienia przedstawiciela podatkowego nie potrzeba umowy sporządzanej w formie aktu notarialnego. Wystarczy zwykła umowa zawarta między podatnikiem VAT a podmiotem, który spełnia warunki, aby zostać jego przedstawicielem ustawowym.

Kto może zostać przedstawicielem podatkowym?

Przedstawicielem podatkowym może być osoba prawna lub jednostka organizacyjna bez osobowości prawnej z siedzibą w Polsce albo osoba fizyczna na stałe zamieszkała w Polsce, jeśli spełnia wszystkie cztery warunki wymienione w ustawie o VAT:

  1. Jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny;
  2. Przez ostatnie dwa lata regulowała w terminie swe zobowiązania podatkowe (według nowych przepisów dopuszczalne jest zaleganie z wpłatami do wysokości 3% kwoty należnych zobowiązań – odrębnie w każdym podatku stanowiącym dochód budżetu państwa);
  3. Przez ostatnie dwa lata nie była skazana za popełnienie przestępstwa skarbowego (w przypadku podmiotów innych niż osoby fizyczne wymaganie to dotyczy wspólników spółki cywilnej lub handlowej bez osobowości prawnej, członków władz zarządzających i głównych księgowych);
  4. Może zawodowo wykonywać doradztwo podatkowe lub usługowo prowadzić księgi rachunkowe.

Ostatniego warunku nie muszą spełniać agencje celne będące przedstawicielami podatkowymi podatników dokonujących na terytorium naszego kraju jedynie importu towarów, których miejscem przeznaczenia jest inny kraj UE i wywożących je z Polski w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Umowa o ustanowieniu przedstawiciela podatkowego

Umowa określa dane podatnika (imię i nazwisko, adres za granicą) oraz dane identyfikacyjne przedstawiciela podatkowego (imię i nazwisko lub nazwa, adres, NIP), adres prowadzenia i przechowywania dokumentacji, a także oświadczenie o spełnianiu warunków wymaganych od przedstawiciela podatkowego.

Kopię umowy należy złożyć Naczelnikowi Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście, który potwierdza jej zgodność z oryginałem. Umowa zawarta na poprzednich zasadach, sprzed 1 kwietnia 2011 r., jest ważna jeśli jej odpis wraz z kopią zaświadczenia organu podatkowego o spełnianiu ustawowych warunków zostały złożone naczelnikowi wymienionego urzędu skarbowego.

Przedstawiciel podatkowy rozlicza VAT, prowadzi i przechowuje dokumentację oraz ewidencję, jak również dokonuje innych czynności w zakresie tego podatku, jeśli zostały one wymienione w umowie. Ponadto przedstawiciel podatkowy, odpowiada solidarnie z podatnikiem za jego zobowiązania podatkowe.

Nie ma konieczności ustanawiania przedstawiciela ustawowego, jeśli podatnikiem VAT jest podmiot z siedzibą działalności gospodarczej lub stałym miejscem jej prowadzenia w państwie członkowskim Unii Europejskiej.

Kancelaria Prawna Skarbiec


Skarbiec.biz

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Firma z napędem elektrycznym /14.06.2018

O planach rozwoju sieci salonów sprzedaży jednośladów elektrycznych i hybrydowych opowiada Jakub Czarny, prezes Scoopper.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

POPULARNE NA FORUM

Jak odzyskać odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym?

Ja korzystałam z firmy odszkodowawczej, to było parę miesięcy temu. Miałam wypadek samochodowy - nie z mojej winy i zostały mi wypłacone pieniądze z oc sprawcy....

78 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018
Jak odzyskać odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym?

Ja korzystałam z firmy odszkodowawczej, to było parę miesięcy temu. Miałam wypadek samochodowy - nie z mojej winy i zostały mi wypłacone pieniądze z oc sprawcy....

78 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018
Czy warto zatrudniać własnego prawnika

Według mnie to bardzo dobry pomysł. Pomoc dobrego prawnika nieważne jak dobra by to branża była jest po prostu potrzebna ! Ja osobiście współpracuje z...

58 wypowiedzi
ostatnia 11.06.2018
Dotacje do wzięcia

Z dotacjami jest jak żebractwem. Prawdziwy przedsiębiorca z nich nie korzysta! __________________ Plagiat i jego typy

9 wypowiedzi
ostatnia 08.06.2018
Firma bankrutuje - co robić?

FIrma bankrutuje z wielu powodów. W wielu przypadkach problemem jest tutaj finansowanie.Firma nie ma szans na kredyt w banku. Nie jest w stanie zapłacić za dostawy. I przez...

42 wypowiedzi
ostatnia 08.06.2018
Jaki bank polecacie ?

Rozumiem, że chodzi tutaj o konto firmowe? Jeśli tak to polecam zajrzeć sobie na ten ranking kont bankowych dla firm Ranking jest aktualizowany na bieżąco tak wiec masz...

3 wypowiedzi
ostatnia 08.06.2018
Jak odzyskać odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym?

Słyszałam wiele różnych opinii na temat wielu firm. Ja jak miałam problem z ubezpieczycielem to pomoc uzyskałam w http://odszkodowania123.pl/ . Mają duże doświadczenie...

78 wypowiedzi
ostatnia 06.06.2018
Szukam prawnika z Poznania - projekty, negocjacje, umowy

Korzystałem z pomocy Kancelarii Walterowicz z Poznania właśnie, z siedzibą przy Piaskowej. Polecam do każdej sprawy, świetni doradcy.

44 wypowiedzi
ostatnia 31.05.2018