31.03.2010

Getin Noble Bank przejmie GMAC

Koncern Leszka Czarneckiego powiększy się o bank należący wcześniej do General Motors.

Czarnecki kupił bank GMAC już w grudniu zeszłego roku, jednak do dzisiaj czekał na akceptację fuzji ze strony Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. UOKiK wydał zgodę, więc oferta Getin Noble Banku rozszerzy się prawdopodobnie o produkty z sektora finansowania rynku samochodowego, w jakiej specjalizuje się GMAC.

Leasingi i kredyty samochodowe zasilą portfel usług franczyzowego Getin Noble Banku, który sam obecnie jest jeszcze w trakcie procesu konsolidacyjnego. Jeszcze niedawno Getin i Noble Bank były oddzielnymi bankami, funkcjonującymi w ramach grupy Getin Holding Leszka Czarneckiego. Ich fuzja pozwoli na ograniczenie kosztów przy jednoczesnym zachowaniu dotychczasowych linii biznesowych obu banków. Oba banki będą teraz funkcjonować w ramach jednej struktury organizacyjnej, a jednocześnie wyeliminowanie zostaną powtarzające funkcji w obu łączących się w podmiotach.

Fuzja Getin i Noble, a teraz przyłączenie do grupy banku GMAC jest wyrazem dążenia właściciela Getin Holding to stworzenia wszechstronnego konglomeratu finansowego. Kupno amerykańskiego banku było możliwe z powodu trudnej sytuacji finansowej koncernu General Motors, który w czasie kryzysu finansowego znalazł się na krawędzi bankructwa. W Stanach Zjednoczonych historia działalności GMAC sięga 90 lat wstecz. Na polskim rynku bank pojawił się 1996 r., a jego aktywa pod koniec 2008 r. przekroczyły 640 mln zł.

(gum)