21.09.2012

Hotel Kasprowy sprzedany

Spółka rodziny Bachledów, określanej mianem góralskiej arystokracji, zostanie franczyzobiorcą. Firma zainwestuje 52 mln zł.

Od Orbisu hotel Mercure Kasprowy odkupi spółka Bachleda Grupa Inwestycyjna (BGI), której współzałożycielem jest Adam Bachleda-Curuś, znany biznesmen, były burmistrz Zakopanego. Transakcja będzie opiewać na 52 mln złotych. Na razie została zawarta przedwstępna umowa sprzedaży. Smaczku całej sprawie dodaje fakt, że hotel Kasprowy stoi na Polanie Szymoszkowej, która niegdyś należała do ojca Adama Bachledy-Curusia. Ziemię rodzinie odebrała władza ludowa, a w latach 70. został tam zbudowany hotel Kasprowy.

Hotel Kasprowy w Zakopanem.

W siedmiopiętrowym hotelu Kasprowy znajduje się 288 pokoi.

- Orbis planuje przekazać hotel nowemu właścicielowi w dniu podpisania umowy ostatecznej, czyli najpóźniej 31 grudnia 2012 roku. Zanim to nastąpi Rada Nadzorcza i Walne Zgromadzeni Akcjonariuszy spółki Orbis muszą wyrazić zgodę na przeprowadzenie transakcji. Poza tym nabywca musi zawrzeć umowę franczyzy, na mocy której hotel Kasprowy pozostanie w sieci Mercure - mówi Małgorzata Morek, dyrektor projektu franczyza Orbis SA.

Sprzedaż Mercure Kasprowy jest kontynuacją strategii obranej przez Orbis w 2011 roku, która zakłada pozbycie się części posiadanych hoteli. Orbis koncentruje się obecnie na rozwoju poprzez franczyzę. Firma poszukuje franczyzobiorców przede wszystkim wśród właścicieli hoteli, którzy aktualnie nie współpracują z żadną siecią hotelarską.

- Zamierzamy dostosować hotel Mercure Kasprowy do potrzeb XXI wieku, jednak nie planujemy jakiś rewolucyjnych zmian. Tym bardziej, że przeszedł on kilka lat temu modernizację. Mimo iż nazywa się Mercure, to plasuje się w trzech gwiazdkach. Hotel wymaga unowocześnienia, ale nie chcemy też podnosić ceny, żeby był dostępny dla szerokiej grupy turystów - mówi Adam Bachleda-Curuś.

Mercure Kasprowy będzie drugim hotelem, który poprzez BGI trafi w ręce Bachledów. Są oni już właścicielami m.in. hotelu Wersal, pensjonatu Kryształ na Krupówkach, ośrodka wypoczynkowego, trzech centrów handlowych, kilkudziesięciu sklepów w Zakopanem, a nawet wyciągu narciarskiego. Bachleda Grupa Inwestycyjna zajmuje się również budową osiedli domów drewnianych. Rozwija też w Polsce markę odzieżową Carolina Herrera oraz sieć punktów sprzedaży znanych w Ameryce precli od Auntie Anne's.

(smoli)