Samodzielnie, ale z biurem podróży

W tym roku klienci biur podróży Wakacje.pl najczęściej wyjeżdżają do Grecji, Egiptu, Turcji, Hiszpanii i Tunezji. W pierwszej dziesiątce znalazły się również Bułgaria, Włochy, Chorwacja, Maroko i Cypr.
Czwartek
07.08.2014
Franczyzobiorcy biura podróży Wakacje.pl zarabiają także na klientach tanich linii lotniczych.
 

Ponad 76 proc. Polaków organizuje samodzielnie wyjazdy zagraniczne. To o 12 punktów procentowych więcej niż jeszcze 3 lata temu – wynika z badania Grupy Ubezpieczeniowej Europa. Jedną z przyczyn jest coraz większa liczba połączeń tanich linii lotniczych. Mogłoby to sugerować, że tracą na tym biura podróży, ale nie musi to być prawdą.
- Biura podróży, oprócz wyjazdów z przelotem czarterowym i rejsowym oraz wycieczek autokarowych, oferują wyjazdy z dojazdem własnym. Oferta tanich linii lotniczych to produkt komplementarny dla tych ostatnich. Dodatkowo część wyjazdów pakietowych budowana jest w oparciu o połączenia tanich linii lotniczych, tym samym powiększenie się siatki połączeń tych przewoźników powoduje zwiększenie oferty i obniżenie cen – twierdzi Klaudyna Mortka, specjalista ds. PR sieci biur podróży Wakacje.pl. - Rosnąca liczba Polaków organizujących wyjazdy wakacyjne samodzielnie nie ma negatywnego wpływu na ruch w biurach podróży. Spółka Enovatis, właściciel marki Wakacje.pl, odnotowuje wzrost sprzedaży na poziomie ok. 30 proc. w porównaniu rok do roku. Spektakularne wzrosty zauważamy na produkcie egzotycznym, osiągają poziom nawet 180 proc.

Pod logo Wakacje.pl działa obecnie 65 stacjonarnych salonów sprzedaży. Ostatnie otwarcia biur miały miejsce w Elblągu, na warszawskim Ursusie, w Podkowie Leśnej i Gdańsku Osowej. Wkrótce ruszy salon we Włocławku. Wakacje.pl, oprócz wycieczek zorganizowanych, prowadzi także sprzedaż biletów lotniczych w ramach portalu Lecimy.pl, na którym dostępne są bilety tanich linii lotniczych. Klient, który wykupi wycieczkę z dojazdem własnym, na Wakacje.pl może dokupić przelot.

Franczyzobiorcy zarabiają także na sprzedaży ubezpieczeń. - Samodzielna organizacja wyjazdu zagranicznego niesie ze sobą poważną konsekwencję: od pierwszych do ostatnich chwil podróży sami jesteśmy odpowiedzialni za skutki wszystkiego, co się w tym czasie wydarzy. Oczywiście planując wyjazd myślimy przede wszystkim o atrakcjach, które chcemy zobaczyć, ale nie zapominajmy, że najważniejszą kwestią jest nasze bezpieczeństwo. W zależności od wybranej destynacji sytuacja polityczna kraju, jego zaawansowanie społeczno-ekonomiczne sprawiają, że bezpieczeństwo na ulicach czy powszechny dostęp do usług medycznych mogą być bardzo różne – mówi Mariusz Górski, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Zagranicznych w Grupie Ubezpieczeniowej Europa.

Wszystkie wyjazdy organizowane przez touroperatorów posiadają podstawowe ubezpieczenie zdrowotne, które obejmuje koszty leczenia, koszty następstw nieszczęśliwych wypadków i ubezpieczenia bagażu. - Jeśli jednak osoba, która kupiła wycieczkę w innym biurze podróży lub wyjeżdża na własną rękę, może nabyć ubezpieczenie w Wakacje.pl kontaktując się z konsultantem telefonicznie, wysłać zapytanie mailowo lub bezpośrednio w salonie sprzedaży Wakacje.pl – dodaje Klaudyna Mortka.

(dw)