Sklep DDD Jarosława Celbana ruszył w październiku 2014 roku w Lęborku. Po sześciu miesiącach jego właściciel jest zadowolony z obrotów, myśli nawet o otwarciu kolejnego sklepu.
Wtorek
14.04.2015
Po dziewięciu latach pracy w urzędzie Jarosław Celban postanowił przejść na swoje. Dziś prowadzi hurtownię materiałów budowlanych, biuro projektowe i sklep marki Dobre Dla Domu.
 

Marka DDD Dobre Dla Domu liczy sobie blisko dziesięć lat. Pod szyldem firmy działają obecnie 52 sklepy, w tym 48 franczyzowych. Zgodnie z przyjętą strategią, sklepy DDD specjalizują się w ofercie podłóg, paneli, drzwi oraz akcesoriów do tych artykułów. Według przedstawicieli firmy to jeden z najważniejszych atutów DDD.

W ubiegłym roku franczyzobiorcą firmy został Jarosław Celban, przedsiębiorca z Lęborka. Wcześniej był urzędnikiem samorządowym, zajmował się administrowaniem domami mieszkalnymi. Jak mówi, nie mieścił się w formule urzędniczej – wytrzymał dziewięć lat. Na pytanie, czy łatwo mu było zrezygnować ze stabilnego etatu, odpowiada:
 – Nie przesadzajmy z tą stabilnością. Ona zależy od wielu czynników, także od humoru przełożonego. Dla iluzorycznej stabilności nie warto znosić ograniczeń, jakie nakłada etat. Żaden przedsiębiorca tego nie wytrzyma. Dzisiaj sam się dziwię, że wytrzymałem na etacie tyle lat. Cenię sobie wolność, którą daje mi działalność gospodarcza, choć biznes wymaga więcej pracy. Tu wszystko zależy ode mnie – dodaje.

Jarosław Celban porzucił etat w 2012 roku. Ponieważ jest inżynierem budownictwa, postanowił zająć się budowlanką. Razem ze wspólnikiem otworzył hurtownię materiałów budowlanych, posiada biuro projektowe i zajmuje się nadzorem budowlanym. Wspólnik trzyma pieczę nad wykonawstwem, a on nad projektowaniem i nadzorami. Te działalności postanowili uzupełnić o materiały wykończeniowe – zdecydowali się na franczyzowy salon łazienek oraz DDD Dobre Dla Domu. Dziś zatrudniają łącznie 48 osób.

Sklep DDD Jarosława Celbana ruszył w październiku 2014 roku w Lęborku. Po sześciu miesiącach jego właściciel jest zadowolony z obrotów, myśli nawet o otwarciu kolejnego sklepu. Zaznacza jednak, że jest to branża, w której nie można bezczynnie czekać na klienta. Jarosław Celban prowadzi więc działania, których celem jest pozyskanie klientów indywidualnych i deweloperów.
 – Coraz rzadziej klient trafia do sklepu przypadkiem – mówi franczyzobiorca. – Znakomita większość klientów przychodzi do nas z polecenia lub w wyniku działań marketingowych. I to jest zadanie moje i moich ludzi. Samo nic się nie zrobi.

Franczyzobiorca DDD Dobre Dla Domu intensywnie rozwija też współpracę z architektami, bowiem ich rekomendacje to jeden ze sposobów przyciągnięcia klientów do sklepów DDD. Firma wypracowała system współpracy z tą grupą zawodową – w sklepach powstały strefy architektów, na portalu firmy projektanci mają do dyspozycji profesjonalne narzędzia ułatwiające im pracę. DDD posiada również opracowane warunki motywujące tę grupę zawodową do korzystania z rozwiązań dostępnych w naszych sklepach. Wymaga to ciągłej obserwacji rynku i wprowadzania do oferty nowinek oraz produktów z wyższej półki, ale, jak mówi franczyzobiorca firmy, to się opłaca.

Jarosław Celban nie narzeka na rynek wykończenia i wyposażenia wnętrz – jest przekonany, że będzie on systematycznie rósł. Mówi też, że dzisiaj w każdej branży jest konkurencja, a rolą przedsiębiorcy jest dbanie o jakość, dobrą cenę oraz nieustanne pozyskiwanie klientów.  

Dla największych sklepów otwieranych w dużych miastach kwota inwestycji w salon DDD Dobre Dla Domu przekracza 100 tys. zł netto. Format dla mniejszych miast to wydatek ok. 80 tys. zł netto. Według przeprowadzonej przez centralę symulacji dla sklepu o powierzchni ok. 300 m2, największą część inwestycji pochłania zakup towaru (ok. 56 tys. zł). Opłata wstępna to wydatek 1 tys. zł. Koszty inwestycyjne to kwota ok. 25 tys. zł, w skład której wchodzą: ekspozycja drzwi, adaptacja (5 tys. zł), zakup wózka paletowego, sprzętu IT, telefonu, drukarek (komputerowej i fiskalnej). Kosztem partnera będzie również współfinansowanie kampanii marketingowej na otwarcie sklepu (1-7 tys. zł). To wydatek tym bardziej opłacalny, że centrala firmy dokłada równowartość kwoty zainwestowanej przez partnera.


Marcin Kaleta, ekspert ds. franczyzy
doradca we franczyzie

PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Atrakcyjne biznesy /01.05.2018

Podpowiadamy, w który biznes warto zainwestować, gdy ma się 50 lub 100 tys. zł oszczędności. Krok po kroku opisujemy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić burgerownię, biuro podróży, produkcję drukarek 3D i sklep z odzieżą do porodu. Prezentujemy pomysły na własny bank za 40 tys. zł. Zdradzamy tajniki franczyzy.

Jak zarabiać na wynajmie? /30.03.2018

Krok po kroku opisujemy, jak zarabiać na wynajmie mieszkań i lokali. Sprawdzamy, który biznes sezonowy jest najbardziej zyskowny. Radzimy, jak rozwinąć sieć franczyzową za granicą. Jarosław Szanajca, założyciel Dom Development, opowiada nam jak zbudował firmę gigant od zera.

Urządzą mieszkańców /27.02.2018

W Malborku ruszył kolejny franczyzowy sklep DDD Dobre Dla Domu.

Zapowiada się obiecujący rok /30.12.2017

Paweł Soroka, dyrektor działu wsparcia sprzedaży DDD Dobre Dla Domu opowiada o perspektywach branży wyposażenia wnętrz.

POPULARNE NA FORUM

Gdzie najlepiej kupić mieszkanie pod wynajem?

Najdroższe mieszkania są w Warszawie ale i czynsze należą do najwyższych. mieszkanie nie musi być nowe ale z dobrą lokalizacją. Kupiłem takie mieszkanie blisko uczelni...

305 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2018
Mieszkanie w okolicach trójmiasta

Czemu nie, te mieszkania się im sprzedają, więc chyba nie ma się czego obawiać. Ceny kuszące, prawie dwa razy taniej niż Gdańsku czy Gdyni. A mieszkania na Pomorzu do...

3 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2018
Łazienkowe dylematy

Witam serdecznie. Czasem mam wrażenie że ludzie zapominają o łazience przy urządzaniu domu, czy mieszkania. W moim mieszkaniu jest mała łazienka ale postarałam się...

1 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2018
ręczniki hotelowe

Witam serdecznie. Wiecie może jak wygląda kwestia wyposażenia hoteli? Np takie ręczniki hotelowe robione na zamówienie to byłoby coś, ale czy jest na to zbyt? Wejść w...

1 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Branża metalowa- co i jak ?

Firma HAMMERMAN-TECH wykonująca ogrodzenia stalowe, płoty, bramy - poszukuje spawacza. Firma mieści się w Poznaniu i działają też na rynku niemieckim, więc możliwe...

41 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Donica domowa

Witam. Od jakiegoś czasu szukałam donice do domu. Zależało mi na czymś porządnym ale jednocześnie lekkim tak aby nie mieć problemu z ewentualną zmianą miejsca danej...

1 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Gdzie najlepiej kupić mieszkanie pod wynajem?

Najlepiej zainwestować w mieszkanie w dużym mieście, w którym jest duża liczba studentów. Oni szukają mieszka, nie zawsze tylko w centrum, ale często na obrzeżach....

305 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Jaki sklep meblowy?

A myślicie że takie materace https://mebleropez.pl/39-materace są wygodne? Polecał je ktoś tam wyżej ale w sumie to była jedna opinia, dlatego dopytuję. Nie wysypiam...

178 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018