Pascal Brodnicki rozkręca biznes na YouTubie

Gotowanie to moja pasja, mam wokół siebie dużo osób, które ją podzielają. Dlatego zdecydowałem się stworzyć Tubę Smaku, czyli kanał kulinarny. Tuba Smaku ma już 58 tys. subskrybentów i 2,7 mln odsłon, dzięki czemu została szybko zauważona przez reklamodawców.
mówi Pascal Brodnicki, kucharz
Niedziela
01.10.2017
Myślę, że da się zarabiać na YouTubie tyle, żeby z tych pieniędzy żyć na przyzwoitym poziomie – mówi Pascal Brodnicki, kucharz, pomysłodawca kanału kulinarnego Tuba Smaku.
 

Ostatni raz rozmawialiśmy osiem lat temu. Pytałam wówczas, czemu nie ma pan własnej restauracji. Twierdził pan, że kiedyś na pewno otworzy knajpę. I nawet miał na nią pomysł. Miała to być restauracja bez możliwości wyboru menu. Osoba, która się zdecyduje w niej zjeść, po prostu będzie miała zaserwowane dania, które akurat tego dnia postanowił pan przygotować. Ale za to będzie miała pewność, że dostanie superświeże danie przygotowane ze składników najwyższej jakości. I co z tą restauracją? Jest czy jej nie ma?
Nie mam jeszcze restauracji. Nie mam na to czasu. Gdybym otworzył restaurację, byłbym w niej non stop, by gotować coś, pod czym się osobiście podpiszę. Jednak jak ktoś chce sprawdzić, co jemy w domu, z bardzo zdrowej kuchni, ze szlachetnych produktów i jakie smaki uwielbiamy, to może zamówić dietę pudełkową u mojej żony w biobistro.pl. Agnieszka otworzyła firmę ze wspólnikiem, moim wieloletnim przyjacielem Danielem, a teraz szefem ich kuchni i oczywiście zdarza mi się, że wpadam do nich i pichcimy coś razem dla klientów. Ale własnej restauracji na razie nie otwieram, choć wiem dokładnie, jaka by była. Może kiedyś przyjdzie na nią czas, choć raczej się widzę na egzotycznej wyspie, gotując na plaży i pijąc pyszne koktajle. Najważniejsze to mieć czas dla siebie.

Ale za to otworzył pan biznes w branży odnawialnych źródeł energii.
Tak, to prawda. Jakiś czas temu postanowiłem, że otworzę firmę, która będzie się zajmować energią odnawialną, dokładnie montażem paneli fotowoltaicznych. Otworzyłem ją z moim przyjacielem, który dalej prowadzi ten biznes. Teraz akurat odszedłem z firmy, bo chciałem zająć się czymś innym. Mamy największą instalację na Mazowszu, niedaleko Nieporętu. Zasilamy prądem bodajże 33 domy.

Podobno inwestycja w panele fotowoltaiczne zwraca się na tyle długo, że ich montaż jest nieopłacalny.
Bo nie ma dotacji z Unii Europejskiej. Brakuje też ustawy, która byłaby korzystna dla energii odnawialnej w Polsce. Na dodatek obniżono cenę za kilowat, po której odkupywano energię od osób, które pozyskiwały ją w ekologiczny sposób. Dlatego nie jest to na razie korzystne przedsięwzięcie. Szkoda, bo dzięki temu mogliśmy zadbać o naszą planetę.

Dlaczego w takim razie w ogóle postanowił się pan tym zająć?
Od zawsze fascynowały mnie nowe technologie. Mam sporo znajomych, którzy mieszkają w Hongkongu i pracują w różnych firmach. Kiedyś dostałem propozycję takiej dość nietypowej inwestycji. Zaciekawiło mnie to i zafascynowało, że można samodzielnie, na własne potrzeby, produkować energię. Właśnie przy wykorzystaniu paneli fotowoltanicznych. W innych krajach zwrot z takiej inwestycji trwa jakieś 5-7 lat. A w Polsce o wiele, wiele dłużej – mniej więcej 15-17 lat. A trzeba pamiętać, że panele mają gwarancję na maksymalnie 20 lat.

Interes okazał się nierentowny i dlatego postanowił pan spróbować swoich sił w e-biznesie?
Nie, to nie tak. Swój kanał na YouTubie otworzyłem w 2008 roku. Zorganizowałem dwudniową sesję, nagrałem kilka odcinków. A później pochłonęła mnie inna praca, która odciągnęła mnie od tego projektu. Półtora roku temu stwierdziłem, że wrócę do niego, że spróbuję jeszcze raz. Reaktywowałem kanał na troszeczkę bardziej profesjonalnym poziomie, z własną miniprodukcją. Zobaczyłem, że odzew jest pozytywny. 58 tys. osób subskrybuje już mój kanał! Gotowanie to moja pasja, mam wokół siebie dużo osób, które ją podzielają, zarówno profesjonalistów, jak i amatorów, więc zdecydowałem się pójść dalej i stworzyliśmy Tubę Smaku, czyli kanał kulinarny, gdzie jest wielu kucharzy, pokazujemy kilka rodzajów kuchni. Jest kuchnia azjatycka, którą prowadzi mój przyjaciel Daniel Brzeziński. Jest też kanał mojej żony, Agnieszki Mielczarek, która prezentuje przepisy poprawiające zdrowie, ułatwiające obniżenie wagi czy poziomu cholesterolu. Mamy też kanał, który się nazywa VegeTable. Pokazujemy na nim, jak przygotować dania z kuchni wegańskiej. Na razie jest to kuchnia niszowa, ale zauważamy, że coraz więcej osób jest nią zainteresowanych. Jest też kanał Żywiciele, gdzie prezentujemy ludzi, którzy z wielką pasją uprawiają różne produkty. Niebawem otworzymy dwa kolejne kanały – Słodki z przepisami na wypieki, który będzie prowadzić Agata Stankiewicz, oraz Kuchnię Banalną, którą poprowadzi dwóch moich przyjaciół, bardzo dowcipnych i ironicznych. Oni nie są kucharzami z zawodu, ale uwielbiają jeść i gotować. Będą prezentować z poczuciem humoru banalne przepisy, głównie na dania jednogarnkowe.

Da się zrobić biznes na YouTubie?
YouTube się zmienia. Nie wystarczy już wziąć telefon i po prostu nagrać jakiś filmik. Trzeba zadbać o jakość nagrania, mieć fajny pomysł, dobrze, żeby film miał wartość dla widza, żeby ludzie w ogóle chcieli go obejrzeć. Rynek polski dopiero się otwiera na digital. Większe szanse na pozyskanie reklamodawców mają oczywiście ci, których kanał ma dużo wyświetleń, np. Tuba Smaku ma już 58 tys. subskrybentów i 2,7 mln odsłon, dzięki czemu została szybko zauważona przez reklamodawców, którzy chcą się u nas promować. Myślę, że da się zarabiać na YouTubie tyle, żeby z tych pieniędzy żyć na przyzwoitym poziomie. Oczywiście, traktuję Tubę Smaku jako inwestycję długoterminową. Wiele osób, które oglądają mój kanał, to ludzie młodzi, którzy niedawno opuścili swoje domy rodzinne. Pytają o bardzo proste przepisy, np. jak zrobić jajecznicę, omlet, naleśniki, stąd wiele u nas tego typu porad, ale staram się pokazywać też, jak przyrządzić bardziej wyszukane dania.

Widziałby się pan w roli franczyzobiorcy którejś z sieciowych restauracji?
Kto wie, ale chyba bardziej w roli franczyzodawcy. Gdyby udało mi się to dobrze zorganizować i mieć pewność, że w każdej z moich restauracji posiłki są tej samej jakości… Ale na razie nie mam czasu, żeby nawet o tym pomyśleć.

Wiele osób marzy o otwarciu własnej restauracji. Większość z nich nie ma doświadczenia w gastronomii. Ale lubią jeść. I czasem też gotować. To wystarczy, żeby prowadzić knajpę z sukcesem?
Przede wszystkim trzeba pamiętać, że restauracji nie otwieramy dla siebie. Każdy ma swoje ulubione smaki, ale niekoniecznie muszą się one pokrywać z gustem większości Polaków. Często gotuję potrawy, których nie lubię. Ale to jest właśnie rola kucharza. Trzeba zapewnić gościom różnorodne menu. Ja np. nie lubię podrobów, ale jak jest zapotrzebowanie na sałatę z wątróbki drobiowej, to ją po prostu robię. Częsty błąd właścicieli knajp polega na tym, że serwują swoim gościom tylko te potrawy, które im samym smakują. A drugi to przeładowana karta menu. Gdy taką widzę, to od razu wiem, że część potraw zapewne będzie mrożona. Mniejsza karta zapewnia rotację, zwiększa szansę, że dostaniemy danie świeżo przygotowane.

Właściciele restauracji twierdzą, że klienci oczekują od nich częstej zmiany menu, po czym i tak zamawiają te same dania co zawsze…
To znaczy, że w restauracji pracuje kiepski kelner. Bo to on powinien zachęcać gości, żeby spróbowali czegoś nowego. To jest też rola menedżera restauracji. Muszą oni dać do zrozumienia klientom, że mamy sezony na różne produkty i wtedy gotuje się dania ze świeżych składników najwyższej jakości i że właśnie je powinno się w pierwszej kolejności zamawiać.

Rozmawiała Anna Smolińska

Fragment wywiadu opublikowanego w numerze 10/2017 miesięcznika "Własny Biznes FRANCHISING".


PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Kanapki od Jakubiaka /08.05.2018

– Porażki nauczyły mnie nie poddawać się. I nie słuchać tzw. dobrych rad – bo te ma dla nas oczywiście każdy – mówi Tomasz Jakubiak, kucharz, restaurator, dziennikarz kulinarny, który właśnie startuje z nowym konceptem franczyzowym.

Nie od razu firmę zbudowano /13.04.2018

– Budować umie wielu, ale dobrze zarządzać firmą deweloperską już nie. By być deweloperem, trzeba umieć pozyskiwać i uzdatniać ziemię. A to jest proces trwający wiele lat – mówi Jarosław Szanajca, założyciel i prezes Dom Development.

Najpierw satysfakcja, później kasa /06.03.2018

– Nigdy nie myślę najpierw o pieniądzach. Mogę robić tylko to, co sprawia mi przyjemność i czego nie musiałbym się później wstydzić. A zyski dopiero mogą z tego wynikać – mówi Radosław Majdan, były reprezentant Polski w piłce nożnej, twórca marki perfum Vabun.

Hardkorowy Koksu wyciska zyski z siłowni /01.02.2018

– Polacy chcieliby wyłożyć jak najmniej pieniędzy, ale zarobić dużo i szybko. A biznes trzeba planować na długo, żeby mieć z niego zyski i za 10, i za 20 lat – mówi HardKorowy Koksu, czyli Robert Burneika, kulturysta i właściciel siłowni Burneika Sports Gym.

Aktorka zarabia na czesaniu /02.01.2018

Czy kobieta, która skorzysta z usług salonu fryzjersko-kosmetycznego Bonjour Madame przemieni się z brzyduli w piękność? Tego przynajmniej chciałyby jego właścicielki, aktorka Julia Kamińska oraz jej wspólniczka Paulina Kałużyńska.

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jaki biznes się opłaci w 2018? /01.12.2017

Sprawdziliśmy, w jaki biznes warto zainwestować w nadchodzącym roku. Tłumaczymy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić spaghetterię, sklep z bielizną, pączkarnię, agencję Mikołajów, park trampolin oraz firmę sprzedającą kosze prezentowe. Opisujemy też sprawdzone franczyzy z branży usługowej. Radzimy, jak przeprowadzić remanent w firmie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

POPULARNE NA FORUM

Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Very nice article, I enjoyed reading your post, very nice share, I want to twit this to my followers. Thanks!. Apple Cider Vinegar

62 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

I feel really happy to have seen your webpage and look forward to so many more entertaining times reading here. Thanks once more for all the details. Ginseng

62 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

You completed certain reliable points there. I did a search on the subject and found nearly all persons will agree with your blog. Sunflower Seeds

62 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

I’m excited to uncover this page. I need to to thank you for ones time for this particularly fantastic read!! I definitely really liked every part of it and i also have you...

62 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2018
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Na pewno warto wyposażać się w różnego rodzaju narzędzia, które pomogą usprawnić naszą pracę :) Ja na przykład korzystam z ticketing system od...

95 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Sklep muzyczny

Cześć, znalazłem fajny sklep muzyczny Tryton Music , można w nim przez internet zamawiać potrzebne nam rzeczy różne sprzęty oraz inne. Szeroki asortyment sklepu można...

1 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Musisz pamiętać o wielu rzeczach. Wszystko zależy od profilu Twojej działalności. Jeśli chcesz działać w branży IT to kup sprzęt, jeśli e-commerce to zainwestuj w...

95 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Cool stuff you have and you keep overhaul every one of us Beets

62 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018