Sylwester Cacek: W portfelu musi być bogato

Sylwester Cacek, biznesmen, właściciel Widzewa Łódź, współwłaściciel spółek Sfinks i Redan
Niedziela
01.11.2009
– Z jednej strony świadomie wybieram firmy tak, aby były to perspektywiczne biznesy z rozwojowych branż. Z drugiej strony preferuję firmy franczyzowe, bo z doświadczenia wiem, jak one działają i jak je usprawnić, by działały optymalnie – opowiada Sylwester Cacek, biznesmen, właściciel Widzewa Łódź, współwłaściciel spółek Sfinks i Redan.
 

Wielu właścicieli firm marzy o sprzedaniu swojego biznesu i wakacjach do końca życia. Pan najpierw rozwinął Dominet Bank w atrakcyjną sieć detaliczną, po czym sprzedał za kilkaset milionów złotych Fortisowi. Teraz mieszka pan w Szwajcarii i następne biznesy robi już na luzie. My chcemy tak samo!
Przede wszystkim trzeba mieć plan, na którym chcesz zrobić więcej niż inni. Dobrych parę lat temu, kiedy działaliśmy jeszcze jako pośrednik kredytowy, musieliśmy wyrywać pieniądze bankom na kredytowanie. Zawsze był kłopot, bo bardzo szybko wykorzystywaliśmy limit. Biznes prowadzi się cały rok, tymczasem bywało i tak, że już w pierwszym półroczu bank informował, że nie ma dla nas więcej pieniędzy. Wtedy zaczęliśmy się zastanawiać, czy po prostu nie sprzedać spółki dużemu bankowi, czy może lepiej samemu kupić bank. To był początek tego planu.

Gdy rekrutowaliście pierwszych franczyzobiorców dla Dominetu, po rynku krążyły pogłoski, że nazbyt dokładnie sprawdzacie kandydatów. Podobno wynajmowaliście wywiadownie gospodarcze, wypytywaliście dzielnicowych i wpraszaliście się do prywatnych domów potencjalnych franczyzobiorców.
Bankowość jest trochę inna niż pozostałe branże. Do banku ludzie przynoszą swoje ciężko zarobione pieniądze. Muszą wiedzieć, że powierzają je w pewne, zaufane ręce. Dla mnie bank to szczególna instytucja, dlatego trzeba dołożyć wszelkich starań, aby była godna zaufania. Właśnie dlatego gdy budowaliśmy Dominet, musieliśmy zachować szczególną ostrożność. Tym większą, że nasze poczynania były bacznie obserwowane przez Nadzór Bankowy i innych uczestników rynku. Musieliśmy w szczególny sposób dbać o dobór współpracowników. Poza tym nie wyobrażam sobie budowania jakiejkolwiek franczyzy bez dokładnego sprawdzenia potencjalnych franczyzobiorców.

Jest pan udziałowcem wielu spółek. Obok gastronomicznego Sfinksa, odzieżowego Redanu i klubu piłkarskiego ma pan w portfelu udziały biotechnologicznej firmy Helix BioPharma Corp z Kanady. Jaki jest klucz doboru tych spółek? Duża rentowność?
Gdybym w ten sposób podchodził do inwestycji, to nie byłoby mnie ani w Sfinksie, ani w Redanie. Miałbym człowieka, który zarządzałby moim portfelem inwestycyjnym. Zrezygnowałbym z większych udziałów w kilku spółkach na rzecz małych procentowo udziałów w wielu różnych firmach. Tymczasem moim głównym kryterium inwestycyjnym jest to, by spółka miała szansę na zwiększenie swojej wartości. Druga ważna rzecz w mojej aktywności to społeczne przesłanie. Helix jest spółką typowo wynalazczą, która zajmuje się badaniami nad zwalczaniem nowotworów. Pracuje tam grupa uznanych naukowców, którzy mają już pewne osiągnięcia. Wspieram tę spółkę, bo takie działania są ważne i potrzebują kapitału. Oczywiście, liczę się z tym, że jeśli coś się nie powiedzie, to straty finansowe mogą być duże, ale jeśli znajdą lekarstwo, to zyski też będą gigantyczne, a satysfakcja jeszcze większa.

Fragment wywiadu opublikowanego w miesięczniku Własny Biznes Franchising nr 11/2009


PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Kanapki od Jakubiaka /08.05.2018

– Porażki nauczyły mnie nie poddawać się. I nie słuchać tzw. dobrych rad – bo te ma dla nas oczywiście każdy – mówi Tomasz Jakubiak, kucharz, restaurator, dziennikarz kulinarny, który właśnie startuje z nowym konceptem franczyzowym.

Nie od razu firmę zbudowano /13.04.2018

– Budować umie wielu, ale dobrze zarządzać firmą deweloperską już nie. By być deweloperem, trzeba umieć pozyskiwać i uzdatniać ziemię. A to jest proces trwający wiele lat – mówi Jarosław Szanajca, założyciel i prezes Dom Development.

Najpierw satysfakcja, później kasa /06.03.2018

– Nigdy nie myślę najpierw o pieniądzach. Mogę robić tylko to, co sprawia mi przyjemność i czego nie musiałbym się później wstydzić. A zyski dopiero mogą z tego wynikać – mówi Radosław Majdan, były reprezentant Polski w piłce nożnej, twórca marki perfum Vabun.

Hardkorowy Koksu wyciska zyski z siłowni /01.02.2018

– Polacy chcieliby wyłożyć jak najmniej pieniędzy, ale zarobić dużo i szybko. A biznes trzeba planować na długo, żeby mieć z niego zyski i za 10, i za 20 lat – mówi HardKorowy Koksu, czyli Robert Burneika, kulturysta i właściciel siłowni Burneika Sports Gym.

Aktorka zarabia na czesaniu /02.01.2018

Czy kobieta, która skorzysta z usług salonu fryzjersko-kosmetycznego Bonjour Madame przemieni się z brzyduli w piękność? Tego przynajmniej chciałyby jego właścicielki, aktorka Julia Kamińska oraz jej wspólniczka Paulina Kałużyńska.

POPULARNE NA FORUM

Skuteczna i tania reklama małej firmy

Polecam reklame w aplikacji która łączy klientów z partnerami handlowymi. Koszt 0 zł. Płacimy do 5% kwoty której klient u nas zostawił. Czyli tak naprawdę płacimy...

407 wypowiedzi
ostatnia 15.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

I want to encourage that you continue your great writing, have a nice day! Wifi hacking apk

82 wypowiedzi
ostatnia 14.07.2018
Biznes po stronie dobra

Dollar General company has its origins in Scottsville, Kentucky from James Luther “J.L.” Turner and his son Cal Turner. James Turner’s father died in an accident in 1902...

18 wypowiedzi
ostatnia 12.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

I enjoyed over read your blog post. Your blog have nice information I got good ideas from this amazing blog. I am always searching like this type blog post. I hope I will see...

82 wypowiedzi
ostatnia 11.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

I enjoyed over read your blog post. Your blog have nice information I got good ideas from this amazing blog. I am always searching like this type blog post. I hope I will see...

82 wypowiedzi
ostatnia 11.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

nice post. Thanks for sharing such an interesting and witty post with us. Electromagnetic spider repellent

82 wypowiedzi
ostatnia 11.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Really very interesting website i like it such a great content MBA Marketing Assignment Help

82 wypowiedzi
ostatnia 10.07.2018
Jak urządzić sklep, by odnieść sukces

Urządzając sklep nie zapomnijmy również o odpowiednim wyposażeniu magazynu w wózki i regały magazynowe. To jest klucz do sukcesu, by panował tam porządek. W ten...

19 wypowiedzi
ostatnia 09.07.2018