Pieniądze w domu i ogrodzie

Polski rynek wyposażenia wnętrz w ubiegłym roku był wart niewiele ponad 13,5 mld zł.
Wtorek
19.07.2011
Kiedy kryzys dopadł branżę budowlaną, firmy sprzedające artykuły wyposażenia wnętrz oberwały rykoszetem. Teraz powoli zaczynają odbijać się od dna, choć na duże zyski przyjdzie im jeszcze trochę poczekać.
 

Trudna sytuacja w branży wyposażenia wnętrz związana jest przede wszystkim z zastojem, jaki od dwóch lat obserwujemy na rynku budowlanym. W ciągu pierwszych czterech miesięcy bieżącego roku do użytku oddano ponad 36,8 tys. nowych mieszkań, czyli o 17,8 proc. mniej niż rok temu i ponad 32 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2009 roku.

Na szczęście inwestorzy powoli zabierają się do roboty, czyli budowy nowych mieszkań. W okresie styczeń-kwiecień 2011 roku GUS zanotował wzrost liczby wydanych pozwoleń i rozpoczętych inwestycji. W tym czasie pierwsza łopata została wbita w ziemię ponad 47,7 tys. razy, o 2,3 proc. wzrosła również liczba wydanych pozwoleń na budowę. Wszystko to powinno mieć także pozytywny wpływ na branżę wyposażenia wnętrz, która jest silnie skorelowana z budowlanką.

Jak twierdzi Marcin Pieczonka, dyrektor zarządzający Stairs Center, rynek związany z branżą budowlano-wykończeniową nadal tkwi w fazie stagnacji i choć pojawiają się już pierwsze sygnały ożywienia, to realny wzrost będzie odczuwalny dopiero w drugiej połowie tego roku.

– Prognozy dla branży zapowiadają w tym roku 10-, 15-procentowy wzrost, trzeba jednak pamiętać, że dotyczą one całej branży budowlanej, która jest bardzo mocno stymulowana inwestycjami drogowymi i sportowymi, a nie tylko wyposażenia wnętrz – wyjaśnia Pieczonka.

Tymczasem polski rynek wyposażenia wnętrz w ubiegłym roku był wart niewiele ponad 13,5 mld zł (2,6 proc. spadek w stosunku do równie słabego 2009 roku). Lepiej ma być za to w tym roku, tak przynajmniej wynika z raportu przygotowanego przez firmę badawczą PMR, który zapowiada, że w 2011 roku rynek wyposażenia wnętrz osiągnie wartość 14,1 mld zł, a za rok powinien nieznacznie przekroczyć 15 mld zł.

Ratunek na kryzys

Z trudną sytuacją na rynku całkiem dobrze poradziły sobie sieci franczyzowe, które w ubiegłym roku zanotowały nieznaczny wzrost liczby placówek. Jak podaje „Raport o franczyzie w Polsce 2011” przygotowany przez firmę doradczą PROFIT system, w 2010 roku liczba sklepów franczyzowych sprzedających artykuły do domu i ogrodu zwiększyła się o 3,2 proc. (34 nowe placówki). Wyniki nie są może tak imponujące, jak były chociażby rok wcześniej, kiedy na rynku pojawiły się 383 nowe jednostki franczyzowe, co oznaczało wzrost ich liczby aż o 57,4 proc., ale faktem jest, że liczba otwieranych placówek ciągle rośnie. Jeśli jednak kilkuletni trend zostanie utrzymany, to w kolejnych latach dynamika rozwoju placówek franczyzowych powinna znacznie wzrosnąć. W roku 2010 w branży dla domu i ogrodu działało 41 systemów franczyzowych, które zrzeszały 1084 jednostki.

Jak podaje „Raport o franczyzie w Polsce 2011” przygotowany przez firmę doradczą PROFIT system, w 2010 roku liczba sklepów franczyzowych sprzedających artykuły do domu i ogrodu zwiększyła się o 3,2 proc.

– Historia rozwoju naszej firmy w ostatnich pięciu latach pozwoliła nam na zebranie doświadczeń z różnych rynków i wyłuskanie najistotniejszych cech warunkujących powodzenie biznesu. Teraz możemy się tą wiedzą dzielić z naszymi partnerami, których wspieramy m.in. analizą lokalnego rynku i konkurencji – mówi Piotr Matluch, prezes sieci DDD Dobre Dla Domu.

Franczyza staje się dla firm z branży coraz bardziej atrakcyjnym sposobem na rozbudowę sieci sprzedaży. Dlatego po taką formę rozwoju sięgnęły w tym roku przedsiębiorstwa, które dotychczas otwierały wyłącznie własne sklepy. Do takich firm należy m.in. działająca na rynku od ponad 20 lat firma meblowa Abra.

– Obserwujemy duży potencjał rozwoju w mniejszych miejscowościach, gdzie brakuje sklepów sieciowych, również z branży wyposażenia wnętrz – mówi Dorota Placzyńska, menedżer ds. rozwoju sieci Abra.

Obok nowych kierunków rozwoju na naszym rynku coraz wyraźniej zaznacza się jego polaryzacja. Spory kawałek tortu zabrały duże sklepy, takie jak np. rozwijany przez Grupę Muszkieterów koncept Bricomarché, reszta przypadła w udziale sklepom specjalistycznym. Dlatego dla wielu przedsiębiorców działających w branży wykończenia wnętrz przystąpienie do sieci franczyzowej to jedyna szansa nie tylko na przetrwanie kryzysu, ale przede wszystkim na rozwój.

(mak)


PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Przepisy na zysk /31.08.2018

Prezentujemy 25 sprawdzonych pomysłów na własny bar, pizzerię i lodziarnię. Zakładamy palarnię kawy, salon kosmetyczny, agencję ubezpieczeniową, sklep Żabki i blog modowy. W numerze bilet na Targi Franczyza gratis!

Dwa w jednym /28.07.2018

Tomasz Mazurek mimo wieloletniego doświadczenia w branży wyposażenia wnętrz nie zdecydował się na samodzielne otwarcie sklepu. Wybrał franczyzę. Dlaczego?

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Atrakcyjne biznesy /01.05.2018

Podpowiadamy, w który biznes warto zainwestować, gdy ma się 50 lub 100 tys. zł oszczędności. Krok po kroku opisujemy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić burgerownię, biuro podróży, produkcję drukarek 3D i sklep z odzieżą do porodu. Prezentujemy pomysły na własny bank za 40 tys. zł. Zdradzamy tajniki franczyzy.

Interes dla rodzin /04.04.2018

Bricomarché otworzyło 150. sklep. Kandydaci na franczyzobiorców sieci powinni nie tylko dysponować odpowiednim budżetem, lecz także być gotowi do przeprowadzki.

POPULARNE NA FORUM

Biznes na wsi

Zapomniałem dodać również is w promieniu 15 km 4 tartaki, producent zrebki i dealer maszyny rolniczych.

2 wypowiedzi
ostatnia 21.09.2018
Biznes na wsi

Witam. Chciałbym się dowiedzieć czy macie jakieś pomysły na biznes na wsi.Dodam że do najbliższego miasta mam 13km(miasteczko 10000mieszkancow)i drugie 33 km ode mnie...

2 wypowiedzi
ostatnia 21.09.2018
Styllodecor - opinie o współpracy

Witam. Również jestem zainteresowany jak wygląda Współpraca z tą firmą. Pozdrawiam

8 wypowiedzi
ostatnia 21.09.2018
Jaki sklep meblowy?

Ja też mam za sobą kilka epizodów z własnoręczną przeróbką mebli, ale jednak niektóre trzeba kupić albo gotowe albo na zamówienie. Nie wyobrażam sobie, bym mój...

185 wypowiedzi
ostatnia 21.09.2018
Handel dla rolnika

Pamiętaj, że najważniejsze jest wyposażenie - dobry sprzęt i ciągniki Renault mam już od wielu lat i nie mogę narzekać.

53 wypowiedzi
ostatnia 20.09.2018
Szkółkarstwo, drzewka, nasiona

Pamiętaj żeby odpowiednio przygotować swój [url=https://sklep.mizar.com.pl/c-330-c-7_8.html]ciągnik (c-330[/url] polecam ten model), bo musisz być gotowy na różne...

15 wypowiedzi
ostatnia 20.09.2018
Gdzie najlepiej kupić mieszkanie pod wynajem?

Taka prawda, że mieszkania pod wynajem studentom będą są i były na topie, bo niestety jest tak, że student weźmie wszystko - co sprawia, że te mieszkania są...

317 wypowiedzi
ostatnia 20.09.2018
Gdzie najlepiej kupić mieszkanie pod wynajem?

Najlepsze mieszkania znajdziecie na https://www.dobryadres.pl/sprzedaz/mieszkania/szczecin/ . Super oferta mieszkań w Szczecinie.

317 wypowiedzi
ostatnia 18.09.2018