Start-up na tropie firmowego konta

Konta firmowe z debetami dla start-upów oferuje obecnie pięć banków - Inteligo, mBank, Getin Noble Bank, Multibank i PKO BP.
Wtorek
03.07.2012
Bez rachunku bankowego trudno dziś myśleć o prowadzeniu nowoczesnej działalności gospodarczej. Czym kierować się przy wyborze konta?
 

Obroty za free
Dla start-upów podstawowym kryterium w większości przypadków jest zwykle koszt prowadzenia rachunku. Należy zwrócić uwagę, że nawet jeśli samo prowadzenie konta jest darmowe, to często przedsiębiorcy muszą ponieść cały szereg kosztów związanych z poszczególnymi czynnościami wykonywanymi za jego pośrednictwem. W zależności od banku, zapłacimy m.in. za wyrobienie i utrzymanie karty, ustanowienie stałych przelewów do innych banków czy wypłaty z obcych bankomatów. Z ankiety firmy Tax Care wynika, że rozbieżności w poziomach tych opłat są bardzo wysokie – sięgają nawet kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Konta, za które przedsiębiorcy rzeczywiście nie zapłacą, dostępne są obecnie w Idea Banku, Deutsche Banku i Meritum Banku.

Z debetem na starcie
Z punktu widzenia nowo założonej firmy istotne są również wszelkie zapasowe źródła finansowania, które dałyby właścicielom komfort rozwijania biznesu w pierwszych, newralgicznych miesiącach. Jednym z nich może okazać się debet na koncie firmowym. Choć nie stanowi on taniego sposobu pozyskiwania środków pieniężnych, to w przypadku start-upów może okazać się niecenioną „poduszką finansową”. Oprocentowanie linii debetowych dla nowych firm sięga nawet 22 proc., a kwoty dostępne za ich pośrednictwem wahają się pomiędzy tysiącem a kilkunastoma tysiącami złotych. Ich wysokość zależy od rynkowego stażu, jakim młoda firma może się już pochwalić. Oferta kont firmowych z debetami dla nowych biznesów pozostaje jednak uboga. Tego rodzaju rozwiązanie proponuje start-upom zaledwie pięć banków – Inteligo, mBank, Getin Noble Bank, Multibank i PKO BP.

Po pierwszych zyskach
Kiedy w prężnie rozwijającym się biznesie pojawią się pierwsze zyski, warto będzie też rozważyć bankową ofertę dotyczącą zarządzania płynnością w firmie. Do najpopularniejszych sposobów na pomnażanie wolnych środków należą lokaty o różnym terminie zapadalności – od najkrótszych, tzw. overnightów, na które pieniądze trafiają na kilkanaście godzin, do tych kilkumiesięcznych, czy nawet kilkuletnich.

- Przedsiębiorcy chętnie wybierają lokaty, ze względu na zyskiwaną dzięki nim ochronę kapitału. Lokaty do wysokości 100 tys. euro (a konkretnie ich równowartość w złotych) są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Dlatego firmy często dzielą przekraczające tę kwotę nadwyżki i umieszczają je w różnych bankach – tłumaczy Katarzyna Stańczuk, Dyrektor Departamentu Sprzedaży Produktów Skarbowych w Alior Banku. - Do dyspozycji klientów pozostają usługi dealerów, czyli osób zawierających transakcje na rynku lokat międzybankowych. Za ich pośrednictwem można uzyskać dostęp do najlepszych w danym momencie ofert inwestycyjnych.

Nadwyżki finansowe można również pomnażać kupując skarbowe papiery dłużne, jak np. obligacje czy bony pieniężne, a także związane z nieco większym ryzykiem akcje. Z obserwacji Katarzyny Stańczuk wynika, że coraz większą popularnością cieszą się także lokaty dwuwalutowe.

- Polegają one na lokowaniu pewnej kwoty w złotówkach, która po osiągnięciu określonego kursu do danej obcej waluty, zostaje na nią przewalutowana. To korzystna oferta dla importerów i eksporterów, którzy rozliczają się w dewizach. Nawet jeśli rynek nie pozwoli im zarobić na zmianach kursów, to zyskują środki w obcej walucie, które i tak wcześniej czy później wykorzystają – wyjaśnia przedstawiciel Alior Banku.

Dla klientów chcących zainwestować w dłuższym horyzoncie czasu a jednocześnie oczekujących zdecydowanie wyższych rentowności niż na tradycyjnym depozycie, banki przygotowują m.in. Bankowe Certyfikaty Depozytowe.

- W Alior Banku są one dostosowywane do indywidualnych potrzeb klienta – oprocentowanie może być powiązane z dowolnym indeksem, surowcem bądź parą walutową, a co najistotniejsze istnieje możliwość całkowitej ochrony kapitału – dodaje Stańczuk.

(gum)


POPULARNE NA FORUM

Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

I am here to put as much weigh as I can to make your points asserted. Well this can be said about some of the available dissertation writing help and assignment help

93 wypowiedzi
ostatnia 20.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Great work and indeed this is why you are able to turn a seemingly gigantic issue to an easy to summarise work thanks largely to your efforts. essay writing service

93 wypowiedzi
ostatnia 20.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

In order to accomplish academic success you can take professional help to write my assignment cheap UK.

93 wypowiedzi
ostatnia 20.07.2018
Kwiaciarnia: Biznes, który kłuje

Polecam również https://www.kwiaty-prezenty.pl/, dzięki którym zdobędziesz takie kwiaty jakie chcesz. Fajnie jest tam zrobione bo jest podział na kategorie....

1 wypowiedzi
ostatnia 20.07.2018
Własny biznes z małym kapitałem

Polecam www.reprograf.com.pl pomogą przy rozwijaniu własnej drukarni. Bogaty asortyment dobrej jakości sprzętów do druku i innych materiałów pomocniczych będzie w sam raz.

231 wypowiedzi
ostatnia 19.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Thanks for sharing.I found a lot of interesting information here. A really good post, very thankful and hopeful that you will write many more posts like this one. - minion rush...

93 wypowiedzi
ostatnia 19.07.2018
Czy warto otworzyć sklep odzieżowy?

Pewnie że warto otworzyć taki sklep, teraz sklepy internetowe są jak najbardziej na topie, przecież każdy już kupuje online. Ważne że klient będzie zadowolony z...

34 wypowiedzi
ostatnia 19.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Thanks a lot for sharing this great website.. have a nice day.. thanks. professional dissertation writers from singapore

93 wypowiedzi
ostatnia 19.07.2018