300 propozycji franchisingowych zza Odry

Wtorek
09.12.2003
Grupa wydawnicza Handelsblatt opublikowała raport z ponad 300 ofertami franchisingowymi w Niemczech.
 

W części są to sieci franczyzowe o zasięgu globalnym jak The Athlete’s Foot, amerykańska sieć 700 sklepów z markowym obuwiem sportowym (Nike, adidas, Asics) działająca w ponad 40 krajach – w tym z 54 sklepami w Polsce. Idealna wielkość lokalu dla salonu z butami tej sieci to 150 m2 powierzchni sprzedaży. Koszty inwestycyjne wynoszą około 200 tys. euro, przy czym 80 tys. euro to wymagane minimum własnego kapitału. Za licencję uczestnicy sieci płacą w Niemczech 25 tys. euro na starcie, a następnie po 5 proc. od obrotu netto. W Niemczech w dobrych lokalizacjach placówki tej sieci robią około miliona euro rocznego obrotu, a marża netto wynosi 7 do 10 proc.

Z beczki

Ciekawym wydaje się koncept franczyzy spółki Vom Fass – której nazwę można przetłumaczyć: „z beczki” – co odpowiada charakterowi sklepów. Klient może właśnie z beczki, balona lub innego pojemnika kupić (i na miejscu wypróbować) wino, spitytualia, nalewki, a także octy winne i oleje smakowe. W Niemczech sklepów, które kupiły (za 6200 euro) licencję od Vom Fass AG jest już ponad 160. Odwiedzane są przez klientów, którzy lubią dobrze zjeść i wypić. Licencjobiorca musi się liczyć z inwestycją rzędu 65 tys. euro, z czego 15-18 tys. euro powinien pokryć środkami własnymi. Miesięczna opłata wynosi 410 euro, a roczny obrót – przeciętnie 230 euro.

Żelowe misie

Przedmiotem licencji Bärenland GmbH są niewielkie sklepy całkowicie przeznaczone na sprzedaż różnych żelków (ponad 100 rodzajów). Klienci mogą przed kupnem skosztować tych słodyczy. Sklepików z żelkami jest już ponad 30 w Niemczech, Austrii i Szwajcarii choć sieć założono dopiero w 1999 r. W miejscowościach liczących ponad 100 tys. mieszkańców sklepy Bärenland uzyskują 200-300 tys. euro rocznego obrotu przy 40 proc. marży. Za licencję płaci się 20 tys. euro, innych opłat nie ma. Urządzenie lokalu i pierwsze zatowarowanie wymaga nakładów rzędu 30 tys. euro. Po trzech miesiącach sklep z reguły uzyskuje już zyski.

Od 0 do 12

Od 25 lat działa francuska sieć sklepów Jacadi z ubiorami, żywnością, kosmetykami, zabawkami itd. dla dzieci od 0 do 12 roku życia. W 41 krajach jest 350 sklepów Jacadi, z tego ponad 300 funkcjonuje na zasadzie franczyzy. W Niemczech licencja na 5 lat kosztuje 16 tys. euro. Wartość inwestycji sięga 150 tys. euro, z tego połowa powinna być pokryta własnym kapitałem licencjobiorcy. Opłata miesięczna wynosi 4 proc. obrotu netto, z czego jedną czwartą licencjodawca przeznacza na reklamę i promocję sieci. Lokal powinien mieć 90 do 180 m2 powierzchni sprzedaży. W Niemczech obroty sklepów Jacadi wynoszą od 350 do 700 tys. euro.

Po wejściu do UE część z tych sieci może być dostępna w Polsce. Zainteresowani mogą nabyć raport za 69 euro pod adresem shop@vhb.de.

Źródło: Wiadomości Handlowe, nr 11, listopad 2003


Wiadomości Handlowe

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Biznesplan: jak policzyć przyszłe zyski /16.03.2009

Zanim zainwestujemy we własny biznes spróbujmy oszacować jego rentowność.

POPULARNE NA FORUM

Tani biznes dla początkującego

Jaki jest szacunkowy koszt otwarcia placówki partnerskiej w Nest Banku? Czy Bank narzuca wyposażenie lokalu i koszty z tym związane?

82 wypowiedzi
ostatnia 17.06.2018
Damskie torebki

Jeśli torebki to tylko Liu Jo! I oczywiście oryginalne :) Tak jak moja poprzedniczka :) https://ubierzsie.com/liu-jo Nie mogę złego słowa na nie powiedzieć. Biznes...

18 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Czy warto otworzyć sklep odzieżowy?

jesli tylko wiesz, że twój produkt jest unikalny lub w naprawdę dobrej cenie to oczywiście :) bez porządnej analizy swot nie ma się natomiast co pchać w ecommerce. Bo...

33 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Mam lokal / Szukam pomysłu na biznes

Może branża spożywcza? Przetwórstwo owoców i warzyw. Jakbyście szukali solidnych maszyn do pakowania soków to znajdziecie je w Bag In Box z Lublina...

427 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Jaką działalność otworzyć na wsi? Pomocy!!!

Zastanawiałam się jeszcze nad tym... Może warto zainwestować w ziemię pod uprawę? Wiem, że to ciężka praca, ale jeśli dobrze to zaplaujesz, to można na tym zarobić....

119 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Great assignment help team provide the java assignment help with the experiences writer in the possible minimal price. In the usa, uk. australia etc, our writer is well...

55 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Prezent na dzień dziecka

Baloniki są super! U nas było przyjęcie dla dzieci w rodzinie i własnie one zrobiły furorę, aż nie zaczęliśmy otwierać prezenty. ;) Na takie przyjęcia obowiązkowo...

2 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Dziękuję za informacje! Szukałem i nie mogłem znaleźć. Pomogłeś mi! dqfansurvey

55 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018