05.05.2005

Zjednoczone Królestwo Franczyzy

Według najnowszego raportu Brytyjskiego Stowarzyszenia Franchisingu oraz banku NatWest już ponad jedna trzecia brytyjskich franczyzodawców rozwija działalność poza granicami królestwa.

Brytyjscy franczyzodawcy najbardziej upodobali sobie USA - liczba systemów rodem z Wielkiej Brytanii niemal podwoiła się tu w ciągu ostatniego roku. Eksperci uzasadniają ten trend korzystnym dla przedsiębiorców niskim kursem dolara oraz brakiem barier językowych. W krajach innych niż anglojęzyczne to właśnie bariery językowe są dla brytyjskich franczyzodawców największą przeszkodą w rozwoju. Skarży się na nie 34% przedsiębiorców, z kolei 18% jako poważne utrudnienie wskazuje rozwiązania prawne, zwłaszcza podatkowe, obowiązujące w niektórych krajach.

Sektor franchisingu w Wielkiej Brytanii przynosi rocznie około 9,1 mld funtów obrotu i zatrudnia blisko 327 tys ludzi. Odsetek firm zmuszonych do zawieszenia działalności był w 2004 roku najniższy w 21 letniej historii badania i wyniósł 1,7%. Wydłużył się również średni czas funkcjonowania firmy w ramach jednego systemu z niecałych 7 lat w 1994 roku do niemal 10 obecnie.

Źródło: British Franchise Association

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0