Dobry biznes pod cudzym szyldem

Piątek
23.09.2005
Wśród polskich przedsiębiorców już około 13,5 tys. stanowią franczyzobiorcy. W naszym kraju działa już ponad 210 sieci franczyzowych, z czego więcej niż 45 proc. w sektorze usług - wynika z najnowszych danych firmy PROFIT system.
 

Zdaniem ekspertów, to właśnie sektor usługowy będzie w następnych latach motorem rozwoju rynku franczyzy w Polsce. Sieci z profesjonalnymi usługami pielęgnacyjno-kosmetycznymi rozwinęły w ciągu ostatnich kilku lat, m.in. Instytut Kosmetyczny Dr Ireny Eris i kliniki Collagena. Franczyzę oferują pralnie, m.in. Panda, Perfect Clean i 5aSec. Nawet usługi edukacyjne można świadczyć w oparciu o franczyzę, czyni to kilka szkół językowych, np. EF English First>, Helen Doron i JDJ. W branży usług fotograficznych na franczyzę postawiły firmy: takie jak Agfa, Kodak, Fotostop.

Zerwanie z tradycją

Przybywa sieci usługowych w branżach, które do tej pory zarezerwowane były dla tradycyjnego modelu biznesowego, jak bankowość (np. Bank BPH), usługi finansowe (Polska Agencja Finansowa) czy konsultingowe (np. DGE Bruxells, oferująca doradztwo w zakresie funduszy unijnych).

Dla białych kołnierzyków

W ciągu ostatnich lat zaczął się rozwijać jeszcze do niedawna mało popularny tzw. franchising białych kołnierzyków, czyli usługi dla biznesu, takie jak biura windykacyjne, np. Glob Inkasso, czy firmy oferujące różne usługi dla biznesu, m.in. Mail Boxes (przesyłki kurierskie, spedycyjne i małą poligrafię) czy Cartridge World (napełnianie zużytych kartdridży do drukarek).

Boom w gastronomii

Największa dynamika wzrostu liczby sieci i placówek franczyzowych widoczna jest w biznesie gastronomicznym. Ostatnio aktywnym graczem na tym rynku jest sieć Dominium Pizza, która, mając kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu własnych restauracji, zdecydowała się na sprzedaż licencji.

Gdy rynek zawodzi

Są jednak i takie firmy, które wycofują się z prowadzenia biznesu na zasadach franchisingu albo proponują tzw. partnerską współpracę. Firma Adidas, która jako jedna z pierwszych w naszym kraju zbudowała sieć opartą na franczyzie, już większą część umów franczyzowych zamieniła na zwykłe umowy sprzedaży.
Umowy z franczyzobiorcami wygasiła także Orbis Travel, zastępując je umowami agencyjnymi. Sieć sklepów Żabka oferuje współpracę bardzo zbliżoną do franchisingu, w którym biorca licencji nie jest właścicielem placówki.

Z kolei sieci, które posiadają kilka czy kilkanaście własnych placówek handlowych czy usługowych, często nie mają środków, by sfinansować otwarcie kolejnych i zaczynają myśleć o sprzedaży licencji franczyzowych.
- Pojawia się dylemat, czy wziąć kredyt z banku na dalszy rozwój sieci, czy może podzielić się własnością z funduszem venture capital albo wejść na giełdę. Często dobrym pomysłem na rozbudowę sieci okazuje się właśnie franczyza, która angażuje pieniądze biorców. Ale i to rozwiązanie ma swoje wady i zalety, które warto przeanalizować - wyjaśnia Michał Wiśniewski, analityk PROFIT system.

Więcej: Anita Skiba, "Gazeta Prawna", 23 września 2005r.
Gazeta Prawna

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Firma z napędem elektrycznym /14.06.2018

O planach rozwoju sieci salonów sprzedaży jednośladów elektrycznych i hybrydowych opowiada Jakub Czarny, prezes Scoopper.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

POPULARNE NA FORUM

Damskie torebki

Ja torebki kupuję w sieciówkach. Nie widzę nic ciekawego w tym, żeby mieć bardzo drogie. Oczywiście jest to świetna sprawa, mam dwie droższe, ale raczej staram się, by...

19 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Skuteczna i tania reklama małej firmy

Można postawić na reklamę świetlną czy litery przestrzenne. Nam litery podświetlane wykonała firma https://reklama-bielsko.com/ Mamy też od nich reklamę na...

402 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Tani biznes dla początkującego

Jaki jest szacunkowy koszt otwarcia placówki partnerskiej w Nest Banku? Czy Bank narzuca wyposażenie lokalu i koszty z tym związane?

82 wypowiedzi
ostatnia 17.06.2018
Damskie torebki

Jeśli torebki to tylko Liu Jo! I oczywiście oryginalne :) Tak jak moja poprzedniczka :) https://ubierzsie.com/liu-jo Nie mogę złego słowa na nie powiedzieć. Biznes...

19 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Czy warto otworzyć sklep odzieżowy?

jesli tylko wiesz, że twój produkt jest unikalny lub w naprawdę dobrej cenie to oczywiście :) bez porządnej analizy swot nie ma się natomiast co pchać w ecommerce. Bo...

33 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Mam lokal / Szukam pomysłu na biznes

Może branża spożywcza? Przetwórstwo owoców i warzyw. Jakbyście szukali solidnych maszyn do pakowania soków to znajdziecie je w Bag In Box z Lublina...

427 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Jaką działalność otworzyć na wsi? Pomocy!!!

Zastanawiałam się jeszcze nad tym... Może warto zainwestować w ziemię pod uprawę? Wiem, że to ciężka praca, ale jeśli dobrze to zaplaujesz, to można na tym zarobić....

119 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Great assignment help team provide the java assignment help with the experiences writer in the possible minimal price. In the usa, uk. australia etc, our writer is well...

55 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018