14.06.2006

Wspólnie dla franczyzy

O sposobach rozwoju sieci, relacjach z biorcami, rozwiązaniach prawnych i finansowych dyskutowano podczas pierwszych Warsztatów dla Franczyzodawców i Firm Agencyjnych. Gospodarzami spotkania była firma doradcza PROFIT system wspólnie z Polską Organizacją Franczyzodawców, która tym samym zainaugurowała nowy etap działalności.

Niemal 130 przedstawicieli z 90 firm działających we franczyzie wzięło udział w jednodniowych warsztatach wspieranych przez Telekomunikację Polską i Fortis Bank, a skierowanych do dawców licencji. Byli wśród nich właściciele biznesu, zarządzający i osoby odpowiedzialne za rozwój sieci placówek, dla których eksperci z firmy PROFIT system przygotowali prelekcje na tematy istotne dla branży – i często dość problematyczne. Nie zabrakło praktycznych wskazówek na temat tego, jak pozyskiwać wiarygodnych franczyzobiorców i przekonać ich do inwestowania oraz w jaki sposób przygotować umowę franczyzową i podręcznik operacyjny sieci. W dyskusji na temat właściwych relacji pomiędzy partnerami systemu wzięli udział również praktycy odpowiedzialni za rozwój sieci. Mówiono nie tylko o sposobach działania, ale i o problemach związanych z pozyskiwaniem i weryfikacją biorców.

Dawca w centrum zainteresowania

Frekwencja i zainteresowanie ze strony dawców licencji udowodniła jak ważne dla środowiska są spotkania branży i wymiana doświadczeń. Równie istotna, zdaniem przedstawicieli firm, jest działalność Polskiej Organizacji Franczyzodawców, która zapoznała uczestników z nową strategią działania. Istniejąca od 2000 roku organizacja reprezentująca środowisko franczyzodawców chce zrzeszać jak największą liczbę franczyzodawców, a tym samym stać się silnym reprezentantem zbiorowych interesów branży wobec podmiotów, m.in. prawnych, finansowych oraz mediów – zarówno w Polsce jak i poza granicami kraju.
- Będziemy głośno mówić o rynku, który tworzymy – zapewniał Maciej Poniatowicz, członek zarządu Polskiej Organizacji Franczyzodawców. – Naszym celem jest rozpowszechnienie idei franczyzy, promowanie etycznych rozwiązań związanych z umowami i zasadami współpracy partnerów oraz wpływanie na instytucje wspierające lub hamujące rozwój franczyzy w Polsce – mówił.

Biznes z certyfikatem

Dla wszystkich członków POF przygotowuje specjalne certyfikaty członka zrzeszonego w organizacji. Zdaniem pomysłodawców, będzie on swego rodzaju gwarancją tego, że właściciel certyfikatu jest firmą wiarygodną biznesowo i stosuje się do kodeksu etyki – mówił Maciej Poniatowicz. Znak członkowski POF będzie można umieszczać na firmowych dokumentach i wykorzystywać jako dodatkowy argument w negocjacjach, np. z bankami. Dodatkowo, wspólnie z PROFIT system, który jest animatorem wszelkich działań POF, zostanie stworzone forum dyskusyjne, dzięki któremu członkowie organizacji będą mogli wymieniać się doświadczeniami biznesowymi.