Shoppers Drug Mart otwiera apteki

Piątek
29.06.2001
Sieć ma liczyć 400 farmaceutycznych supermarketów
 

Puls Biznesu opublikował wywiad z Murray’em i Leonem Koffler, ojcem i synem, którzy mają zamiar otworzyć w Polsce ponad 400 aptek mających charakter farmaceutycznego supermarketu. W przyszłośći zamierzają stworzyć w Polsce sieć opartą na zasadach franchisingu.

- Sieć Shoppers Drug Mart jest obecna na rynku kanadyjskim, amerykańskim i izraelskim. Co sprawiło, że Polska jest następna? Dlaczego nie wkroczyli Panowie na rynki krajów Unii Europejskiej

- Po pierwsze dlatego, że obowiązują tam różnego rodzaju ograniczenia, uniemożliwiające nam otwarcie aptek w takiej formie, w jakiej byśmy chcieli. Polska jest największym krajem, w którym z punktu widzenia prawnego możliwe jest otwarcie apteki w naszej konwencji. Można to zrobić również w Norwegii czy w Szwajcarii, jednak kraje te zamieszkuje 4-6 mln osób, a nie prawie 40 mln tak jak w Polsce. To są dla nas doskonałe warunki. Polska gospodarka rozwija się szybko i wszystko wskazuje na to, że tak pozostanie przez długi czas. Najważniejsze jednak, że w Polsce są jeszcze obszary niedoinwestowane. Handel farmaceutykami to jedna z dziedzin, w których jest jeszcze dużo do zrobienia. Konwencja apteki Super-Pharm, łącząca aptekę, drogerię i handel masowy, jest w Polsce pionierska i ma szansę powodzenia.

- Rynki Europy Środkowej i Wschodniej nie są obwarowane regulacjami prawnymi. Czy należy się spodziewać dalszej ekspansji Super-Pharm?

- To nasze pierwsze dni w Polsce. Musi upłynąć kilka lat, aby ocenić efekty inwestycji tutaj. Dlatego obecnie trudno nam mówić o dalszej ekspansji. Jest to możliwe, ale na pewno nie w najbliższej przyszłości. Interesują nas tylko duże rynki, takie jak Ukraina i część europejska Rosji. Są one jednak niestabilne. Natomiast Węgry i Czechy są znacznie mniejsze od Polski.

- Apteka w Galerii Mokotów jest pierwsza. Gdzie będzie następna?

- W Opolu. Zostanie otwarta w przyszłym tygodniu.

- A kolejne? Czy mają już Panowie dokładne plany rozwoju sieci?

- W ciągu kilku miesięcy zamierzamy otworzyć pierwsze cztery apteki. Ta w Galerii Mokotów kosztowała nas 1,5 mln USD (około 6 mln zł). W pierwszych pięciu latach inwestycji zamierzamy otworzyć 50 aptek. Według nas, na polskim rynku znajdzie się miejsce dla 400-500 takich obiektów. Planujemy, że rozbudowa sieci do zamierzonych rozmiarów zajmie nam 10-15 lat.

- 400-500 nowych aptek to dużo...

- Ale Polaków jest prawie 40 mln. W Kanadzie, gdzie liczba ludności stanowi zaledwie jedną trzecią polskiej, funkcjonuje ponad 800 naszych aptek.

- Czy otwierane apteki będą w 100 proc. własnością sieci, czy też tak jak to ma miejsce w Kanadzie będą działały na zasadach franchisingu?

- Pierwsze uruchamiane przez nas apteki będą stanowić własność Super-Pharm. W miarę rozwoju inwestycji chcemy, podobnie jak w Kanadzie, USA czy w Izraelu, stworzyć sieć franchisingową, działającą pod naszym szyldem, z naszym know- -how, ale z prywatnym kapitałem. Rozważamy również możliwość przejęcia jednej z istniejących już w Polsce sieci.

- Ilość aptek świadczy o wieku społeczeństwa. Czy pojawienie się sieci Super- -Pharm wiąże się ze starzeniem się polskiego społeczeństwa?

- Polskie społeczeństwo nie jest stare. 50 proc. Polaków to osoby poniżej 35 roku życia. Poza tym o wyborze naszej grupy docelowej nie decydowało kryterium wieku. Utarło się, że do apteki przychodzą ludzie chorzy. A to nie do końca prawda. Chcemy zmienić ten stereotyp. Apteka nie jest miejscem tylko dla chorych, ale również dla zdrowych, którym zależy na tym, aby takimi pozostać.

Więcej: Agnieszka Ostojska, Puls Biznesu, 29 czerwca 2001, s.22

Puls Biznesu

POPULARNE NA FORUM

Firma w zgodzie z naturą

Your blog is great. I read a lot of interesting things from it. Thank you very much for sharing. Hope you will update more news in the future. the happy wheels games geometry...

10 wypowiedzi
ostatnia 26.05.2018
Firma w zgodzie z naturą

To jest bardzo szlachetna rzecz. ___________________________ Logistyka

10 wypowiedzi
ostatnia 09.05.2018
impossible game

To może być bardzo ciekawe. _________________- Prace licencjackie z Logistyki

3 wypowiedzi
ostatnia 09.05.2018
impossible game

To może być ciekawe. ___________________ < a href="http://pracelicencjackielogistyka.pl/">Prace licencjackie z Logistyki

3 wypowiedzi
ostatnia 09.05.2018
impossible game

Thanks for sharing.I found a lot of interesting information here. A really good post, very thankful and hopeful that you will write many more posts like this one. - impossible...

3 wypowiedzi
ostatnia 05.05.2018
Firma w zgodzie z naturą

Thanks a lot for sharing this arabian tale with us. As someone who is a big chief essays enthusiast, I enjoyed reading this tale a lot. If you can share more tales like this, I...

10 wypowiedzi
ostatnia 04.05.2018
Optyk ma różowe okulary

To może być bardzo ciekawy artykuł. ______________ Magisterskie prace z anglistyki

18 wypowiedzi
ostatnia 12.04.2018
Optyk ma różowe okulary

my całą rodziną uczęszczamy do http://perfektvision.pl/. Porównując inne salony to naprawdę wyróżniają się ceną i jakością okularów

18 wypowiedzi
ostatnia 11.04.2018