25.05.2009

Ambitne plany Naturhouse

Naturhouse ma już 50 placówek w Polsce. Plany na br. zakładają otwarcie kolejnych 35.

Naturhouse zajmuje się sporządzaniem indywidualnych planów dietetycznych, mających na celu zwalczanie nadwagi oraz zaszczepienie nawyku odpowiedniego odżywiania się. W każdym ze sklepów należących do sieci można skorzystać z bezpłatnych porad dietetyka, otrzymać szczegółowo rozpisaną dietę oraz zaopatrzyć się we wspomagające suplementy.
– W czasie trwania kuracji odchudzającej organizowane są cotygodniowe spotkania z dietetykiem, kontrolującym jej przebieg i motywującym klienta do osiągnięcia wyznaczonego celu – idealnej sylwetki. Dietetyk obserwuje reakcje organizmu danej osoby na poszczególnych etapach kuracji – mówi Andrzej Gładysz, dyrektor Naturhouse.

W każdym ze sklepów należących do sieci Naturhouse można skorzystać z bezpłatnych porad dietetyka.

Obecnie w Polsce działa 50 placówek Naturhouse. Sześć z nich to jednostki własne, pozostałe należą do franczyzobiorców. Na świecie działa ponad 1800 punktów Naturhouse. Firma zamierza otwierać kolejne placówki w naszym kraju. Plan na bieżący rok zakłada, że na koniec 2009 roku sieć będzie liczyła 85 punków, a w 2011 – 200.
– To ambitny plan, ale sądząc po stale rosnącym wśród Polaków zainteresowaniu zdrowym trybem życia, racjonalnym odżywaniem, dbałością o sylwetkę, jak najbardziej realny – stwierdza Andrzej Gładysz.

Naturhouse poszukuje franczyzobiorców wśród osób z doświadczeniem w dziedzinie dietetyki, biologii, farmaceutyki, ale także inwestorów i przedsiębiorców, którzy chcieliby propagować zdrowy tryb życia. Potencjalny franczyzobiorca Naturhouse powinien dysponować kwotą minimum 60 tys. zł oraz lokalem o powierzchni około 50 m2. Franczyzodawca pobiera od franczyzobiorcy jedynie roczną opłatę w wysokości 2,4 tys. zł plus VAT. Okres zwrotu z inwestycji jest szacowany na 4-8 miesięcy. W ramach pakietu franczyzowego franczyzobiorca otrzymuje m.in. pomoc w znalezieniu odpowiedniego lokalu, wyłączność terytorialną w obrębie wyznaczonej strefy, wskazówki odnośnie remontu i wyposażenia lokalu, szkolenie personelu, doradztwo w zakresie prowadzenia placówki, asortyment markowych produktów oraz marżę w wysokości 60 proc.

(smoli)