04.04.2011

Vision Express będzie miał agentów

Decyzja zapadła. Równolegle z rozwojem sieci franczyzowej VE będzie budował sieć sklepów agencyjnych.

W październiku 2010 roku powstał pierwszy sklep agencyjny w Centrum Handlowym Klif w Warszawie. W przeciwieństwie do systemu franczyzowego, system agencyjny nie wymaga żadnych nakładów inwestycyjnych poza założeniem przez agenta działalności gospodarczej. Agent, jako zarządca sklepu, na własny rachunek zatrudnia pracowników salonu sprzedaży, laboratorium i optometrii oraz współuczestniczy w kosztach prowadzenia działalności, które wynikają z eksploatacji i na które ma bezpośredni wpływ. W przypadku franczyzy na inwestycję trzeba przeznaczyć co najmniej 650 tys. zł.

Salon Vision Express.

Pierwszy sklep agencyjny Vision Express Super Optyk powstał w warszawskim Centrum Handlowym Klif.

W ten sposób Vision Express wpisał się w popularny ostatnio trend tworzenia szansy inwestycyjnej dla osób z mniej zasobnymi portfelami. Na rynku franczyzy i systemów partnerskich powstały już m.in. Carrefour Express, Da Grasso Express czy Intermarche Contact.

W przeciwieństwie do franczyzobiorcy, który prowadzi biznes na swój rachunek i ma możliwość podejmowania własnych decyzji biznesowych, agent podlega pewnym ograniczeniom. Restrykcje te wynikają z założeń systemu, w którym agent nie jest właścicielem salonu, nie jest właścicielem towarów i sprzętów, ale działa wyłącznie w imieniu i na rzecz VE. Jego głównym zadaniem jest świadczenie usług zgodnie ze standardami Vision Express, budowanie potencjału salonu, którym zarządza, a co za tym idzie, osiąganie jak najlepszych wyników finansowych. Wynagrodzenie agenta wypłacane jest w postaci prowizji od sprzedaży, stąd im wyższy wynik sprzedaży tym wyższe jego wynagrodzenie.

Pomysł na agencję sprawdził się w belgijskim oddziale Vision Express.

- Postanowiliśmy wykorzystać w Polsce międzynarodowe doświadczenie naszej sieci. Udało się - również u nas punkty agencyjne okazały się generować zadowalającą rentowność - mówi Piotr Wilczyński, dyrektor ds. finansów i rozwoju Vision Express.

Vision Express planuje w 2011 roku otworzyć sześć kolejnych sklepów działających na zasadzie agencji. W tej chwili firma posiada 130 placówek własnych i 30 franczyzowych. Vision Express | Super Optyk jest największą i najlepiej rozpoznawalną siecią salonów optycznych w Polsce.

(aslod)