27.02.2012

Nowe salony Vision Express pod kreską?

Firma wstrzymała inwestycje w nowe punkty franczyzowe – dowiedzieliśmy się nieoficjalnie. Centrala zaprzecza.

Nie będzie planowanej wcześniej promocji franczyzy – zadecydowali w trakcie wizyty w Polsce szefowie koncernu. Oficjalnie firma zapowiada, że w 2012 roku otwartych zostanie pięć nowych salonów - dwa własne i trzy franczyzowe.

Jak dowiedział się portal franchising.pl decyzja o oszczędnej polityce inwestycyjnej jest spowodowana niesatysfakcjonującymi wynikami salonów optycznych otwartych w 2011 roku. Podobno pojawiły się kłopoty z realizacją założeń franczyzowego biznesplanu. Firma chce się skupić na restrukturyzacji kosztów w tych punktach, aby zapewnić rentowność franczyzobiorcom. W tle jest również kryzys w Eurolandzie jako argument do spowolnienia ekspansji marki w Polsce. Decyzję o wstrzymaniu rozwoju nad Wisłą sieci salonów optycznych Vision Express Super Optyk podjęli szefowie koncernu, którzy pod koniec ubiegłego roku odwiedzili Polskę.

Salon Vision Express.

Franczyzowe salony Vision Express powstają w miejscowościach liczących ok. 80 tys. mieszkańców.

Vision Express w Polsce podjął natomiast działania, które mają poprawić sprzedaż w salonach. Zmiany rozpoczęły się od reformy bazy klientów. Lepszym działaniom marketingowym ma pomóc m.in. skatalogowanie klientów według częstości wizyt w salonie i monitorowanie koszyka zakupów. Te zabiegi mają przede wszystkim obniżyć koszty działań promocyjnych oraz dostosować podejmowane działania do konkretnych grup klientów. VE ponosił dotąd ogromne koszty związane z wysyłką ulotek reklamowych do wszystkich klientów, teraz ulotki mają dostać tylko ci klienci, którzy – wedle statystyk zakupowych - są bliscy podjęcia decyzji o kupnie nowych okularów.

Przedstawiciele firmy oficjalnie nie chcieli komentować informacji o ograniczeniu inwestycji w nowe salony. Oficjalnie Vision Express zapowiada, że w 2012 powstanie pięć nowych salonów: dwa własne i trzy franczyzowe.

- W 2012 roku planujemy otworzyć placówki franczyzowe w Kędzierzynie Koźlu, Świdnicy i Stargardzie Szczecińskim. Powstaną też dwa salony własne - w Grudziądzu i Rzeszowie – wymienia Magdalena Pytel, dyrektor regionalny ds. franczyzy.

(mak)