Naszym zdaniem franczyza w branży farmaceutycznej ma szansę stać się uniwersalnym narzędziem dalszego rozwoju.
Katarzyna Myśliwiec, koordynator ds. marketingu Grupy Nowa Farmacja
Czwartek
12.04.2012
O zmianach na rynku farmaceutycznym po wprowadzeniu ustawy refundacyjnej opowiada Katarzyna Myśliwiec, koordynator ds. marketingu w Grupie Nowa Farmacja.
 

Jak ocenia pani z perspektywy kilku miesięcy zmiany, jakie na rynku farmaceutycznym spowodowała ustawa refundacyjna? Czy Grupa Nowa Farmacja notuje niższe obroty z powodu jej wprowadzenia?
Według najnowszej analizy IMS Health, firmy badającej rynek farmaceutyczny, na początku marca 2012 sprzedaż leków na receptę była o 20 proc. niższa niż przed rokiem. W grupie produktów dostępnych bez recepty (OTC) spadki sprzedaży w rocznym wyniosły 6 proc. Eksperci oceniają, że pacjenci nadal konsumują zapasy leków, jakie zgromadzili w grudniu ubiegłego roku. Lekarze zapoznają się z nowymi listami leków refundowanych, a apteki, hurtownie i producenci dostosowują się do wymogów nowej ustawy. My mamy podobne spostrzeżenia. Apteki koncentrują się na ograniczaniu kosztów, co ma wpływ na politykę personalną. Bardzo duże zmiany nastąpiły w sferze marketingu - nowelizacja ustawy wprowadziła szereg ograniczeń, przede wszystkim zakaz reklamy aptek i ich działalności. Reklamą w myśl ustawy nie jest wyłącznie podanie nazwy placówki, jej lokalizacji i godzin otwarcia. Dodatkowo Główny Inspektor Farmaceutyczny za reklamę aptek uznaje prowadzenie wszelkich programów lojalnościowych dla klientów aptek, dlatego aptekarze stosujący tego typu programy z dniem 31 grudnia 2011 zakończyli lub zawiesili ich działalność.

Czy ustawa refundacyjna przyspieszy proces konsolidacji rynku aptek, czy raczej spowoduje jego okrojenie i będziemy obserwować coraz więcej upadłości? W Polsce jedna apteka przypada na 3 tys. osób, w UE – na 4-5 tys. - czy w naszym kraju będziemy zbliżać się ku takiej strukturze?
Wspomniany raport mówi, że skutkiem wprowadzenia ustawy refundacyjnej będzie m.in. spadek rentowności aptek o średnio 8 proc., zwiększenie wydatków polskich pacjentów na lekarstwa o 302 mln zł w skali roku oraz możliwość upadku 10 proc. aptek w Polsce. Eksperci nie mają wątpliwości, że na tym rynku przetrwają tylko najsilniejsi. Już teraz wiele aptek ma bardzo duże problemy finansowe. Właściciele pojedynczych punktów dostrzegają potrzebę przyłączenia się do dużej sieci i zaczynają być świadomi tego, że rynek podąża w kierunku konsolidacji. Aby na nim przetrwać, muszą w niej uczestniczyć – świadczy o tym zainteresowanie naszą ofertą franczyzową lub współpracą w ramach grupy zakupowej i znaczna liczba zapytań, które dostajemy z całej Polski. Obecna sytuacja na rynku zmusza pojedyncze apteki do poszukiwania rozwiązania, które mogłoby polepszyć ich funkcjonowanie. Naszym zdaniem franczyza w branży farmaceutycznej ma szansę stać się uniwersalnym narzędziem dalszego rozwoju.

Grupa Nowa Farmacja powstała w 2006 roku. Ile aptek własnych i franczyzowych liczy w chwili obecnej?
Sieć liczy 23 apteki własne zlokalizowane na terenie województw podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, świętokrzyskiego i śląskiego. Prowadzimy też sprzedaż wysyłkową poprzez aptekę internetową. Kilkuletnie doświadczenie na wymagających rynkach poszczególnych województw, wiedza merytoryczna i praktyczne przygotowanie do działań operacyjnych to główne czynniki stojące u podstaw stworzenia, a następnie wdrażania naszej oferty franczyzowej. Jesteśmy w trakcie otwierania dwóch pierwszych placówek franczyzowych, dodatkowo skupiamy kilkanaście aptek prywatnych oraz apteki własne w ramach grupy zakupowej.

Na jakie korzyści mogą liczyć przedsiębiorcy prowadzący aptekę w ramach systemu franczyzowego bądź grupy zakupowej w porównaniu z samodzielnymi placówkami z branży?
System franczyzowy Nowa Farmacja łączy doświadczenie właścicieli aptek z siłą zakupową całej sieci, wypracowanymi skutecznymi standardami aktywizacji sprzedaży (marketing), jak i umiejętnym budowaniem relacji z pacjentami i otoczeniem. Z drugiej zaś strony, wiedząc o tym, że owocna współpraca handlowa między aptekami wymaga czasu, dla niezależnych aptekarzy preferujących własną drogę budowania lokalnej przewagi konkurencyjnej proponujemy współpracę w ramach grupy zakupowej, aby w ten sposób wzmacniać pozycję samodzielnej apteki. Przygotowana przez nas oferta zapewnia pełne wsparcie organizacyjne. Pomagamy w analizie planowanej lokalizacji apteki, ułatwiamy sprawne przeprowadzenie prac adaptacyjnych i budowlanych, współpracujemy też w zakresie opracowania planu otwarcia. Prowadząc swój biznes w naszej sieci franczyzobiorca może liczyć na stały transfer procedur organizacji i zarządzania aptekę przez cały okres obowiązywania umowy franczyzy.

Rozmawiał (gum)


POPULARNE NA FORUM

Preparaty odchudzające

Na pewno warto, jak sam wspomniałeś teraz bardzo wiele osób się odchudza, tu masz stronę z suplementami na odchudzanie, ceny na stronie są w detalu, jak do nich napiszesz...

35 wypowiedzi
ostatnia 17.07.2018
Preparaty odchudzające

Na pewno warto, jak sam wspomniałeś teraz bardzo wiele osób się odchudza, tu masz strone z suplementami nna odchudzanie, ceny na stronie są w detalu, jak do nich napiszesz...

35 wypowiedzi
ostatnia 17.07.2018
Preparaty odchudzające

Moim zdaniem lepiej udać się do dobrego dietetyka https://ranking.abczdrowie.pl/s/dietetyk i on już nas dalej pokieruje. Unikniemy efektu jo-jo.

35 wypowiedzi
ostatnia 13.07.2018
Prywatna przychodnia lekarska: Popyt na zdrowie

Bardzo dobre rozwiązanie, jeśli potrzebujemy pomocy na już i nie mamy czasu na stanie w kolejkach . Osobiście korzystam z wyszukiwarki...

20 wypowiedzi
ostatnia 13.07.2018
Psychoterapia

Psychoterapia powinna być według mnie przeprowadzona przez doświadczonego specjalistę i na pewno nie może ona skończyć się na jednym spotkaniu. Jeśli liczysz na...

3 wypowiedzi
ostatnia 12.07.2018
Psychoterapia

Great! color switch game.

3 wypowiedzi
ostatnia 29.06.2018
Preparaty odchudzające

Tego typu specyfiki w dzisiejszych czasach to standard. Trzeba tylko kupować to w sprawdzonych źródłach jak Internetowa apteka ponieważ wtedy masz pewność że tabletki...

35 wypowiedzi
ostatnia 24.06.2018
Optyk

Jak bardzo opłaca się otwarcie wirtualnego optyka? Sprzedaż soczewek aktualnie rośnie w siłę, wystarczy spojrzeć na Soczewki.net. Jak wiadomo monopol nie jest dobry to...

1 wypowiedzi
ostatnia 22.06.2018