Franczyzodawcy Grupy Nowa Farmacja zapowiadają, że jeszcze w styczniu uda się otworzyć franczyzową aptekę w Częstochowie.
Czwartek
24.01.2013
Grupa Nowa Farmacja otwiera kolejne apteki, mimo że rynek wciąż liże rany po ustawie refundacyjnej.
 

Właściciele aptek nie będą dobrze wspominać 2012 roku. Wraz z jego początkiem weszła w życie ustawa refundacyjna, która ograniczyła rentowność sprzedaży leków na receptę i wprowadziła całkowity zakaz reklamy aptek. Według szacunków IMS Health od października 2012 do końca 2013 roku z rynku zniknie 2 tys. z 14 tys. placówek sprzedających leki.

Niezamierzonym skutkiem ustawy okazało się natomiast przyspieszenie konsolidacji rynku aptek, czyli zrzeszania się niezależnych przedsiębiorców w grupach zakupowych i sieciach franczyzowych. To ich sposób na pozyskiwanie towaru po korzystniejszych cenach, a także na dźwignię marketingową.

- Uważamy, że franczyza jest naturalną metodą rozwoju, dzięki której rozwój sieci może być szybszy, niż w przypadku budowy placówek własnych – mówi Katarzyna Myśliwiec, koordynator ds. marketingu Grupy Nowa Farmacja. – Stawiamy na franczyzę, ale jednocześnie nie zaprzestajemy otwierać swoich punktów.

W chwili obecnej sieć liczy 23 placówki własne oraz 2 franczyzowe, a w ramach grupy działa też apteka internetowa. W listopadzie apteka pod szyldem Nowej Farmacji została otwarta w Koszalinie, na początku stycznia kolejny franczyzowy punkt uruchomiono w Kielcach. Franczyzodawcy zapowiadają, że jeszcze w styczniu uda się otworzyć kolejny franczyzowy punkt w Częstochowie.

Kwota inwestycji we własną aptekę w sieci Nowa Farmacja uzależniona jest od stanu lokalu oraz niezbędnych prac adaptacyjnych i remontowych.
- W przypadku apteki nowo otwieranej z reguły waha się ona między 130 tys. a 300 tys. zł. Adaptacja działającej placówki do standardów sieci niesie ze sobą koszty w wysokości od 8 tys. do 60 tys. zł netto – szacuje Katarzyna Myśliwiec. - Zróżnicowanie kwot wynika z faktu, że część działających aptek powinna dokonać głębszych zmian w swojej formule, między innymi wprowadzając sprzedaż samoobsługową, czy zmienić oprogramowanie.

Optymalna powierzchnia lokalu handlowego na potrzeby apteki w sieci Nowa Farmacja to ok. 120-150 m2. Franczyzodawca pobiera stałą opłatę w wysokości 1 proc. od miesięcznego obrotu, natomiast wysokość opłaty wstępnej jest negocjowana indywidualnie z każdym partnerem.

(gum)


NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jaki biznes się opłaci w 2018? /01.12.2017

Sprawdziliśmy, w jaki biznes warto zainwestować w nadchodzącym roku. Tłumaczymy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić spaghetterię, sklep z bielizną, pączkarnię, agencję Mikołajów, park trampolin oraz firmę sprzedającą kosze prezentowe. Opisujemy też sprawdzone franczyzy z branży usługowej. Radzimy, jak przeprowadzić remanent w firmie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

POPULARNE NA FORUM

Optyk ma różowe okulary

Dobry optyk to taki który rozumie swojego pacjenta. Dlatego warto dobrze wybrać salon optyczny. Ja korzystam z oferty optyk olsztyn

22 wypowiedzi
ostatnia 19.06.2018
Witaminowe eldorado

Witam serdecznie. Co sądzicie na temat tego czy witamina d3 jest potrzebna w diecie. Tak się zastanawiam bo widzę że jest teraz szał na różnego rodzaju suplementy, a tej...

1 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Własny biznes w Anglii

Jeśli mieszkasz i prowadzisz działalność w Anglii oraz korzystasz z usług doradczych to zapraszam na stronę http://accountancy4you.com/pl/. Accountancy 4 You to polskie...

28 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Preparaty odchudzające

Do takich preparatów lepiej jest jednak podejść z pewnym dystansem. Jednym z najlepszych wyjść jest jak dla mnie na chwilę obecną dieta odchudzająca w postaci...

31 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Salon optyczny: Biznes, który wpada w oko

Myślę, ze zdecydowanie warto się z tym zapoznać! --- http://specjalistka-ortodonta.pl/

6 wypowiedzi
ostatnia 12.06.2018
Optyk ma różowe okulary

Sklepy optyczne stacjonarne maja sens ponieważ wiele osób nie wie w jakich okularach będzie się dobrze czuło. I na miejscu może sobie przymierzyć wiele par, zorientować...

22 wypowiedzi
ostatnia 08.06.2018
impossible game

I'm delighted with your site, nowhere else did I find so much useful and up-to-date information 192.168.O.1

5 wypowiedzi
ostatnia 07.06.2018
Prywatna przychodnia lekarska: Popyt na zdrowie

Napędzają je szczególnie choroby przewlekłe czy długtrwała terapia. Plus w nfz nie zrozumieją twojego podejścia do profilaktyki. Ja np. chciałem poprawić...

19 wypowiedzi
ostatnia 06.06.2018