Franczyzodawcy Grupy Nowa Farmacja zapowiadają, że jeszcze w styczniu uda się otworzyć franczyzową aptekę w Częstochowie.
Czwartek
24.01.2013
Grupa Nowa Farmacja otwiera kolejne apteki, mimo że rynek wciąż liże rany po ustawie refundacyjnej.
 

Właściciele aptek nie będą dobrze wspominać 2012 roku. Wraz z jego początkiem weszła w życie ustawa refundacyjna, która ograniczyła rentowność sprzedaży leków na receptę i wprowadziła całkowity zakaz reklamy aptek. Według szacunków IMS Health od października 2012 do końca 2013 roku z rynku zniknie 2 tys. z 14 tys. placówek sprzedających leki.

Niezamierzonym skutkiem ustawy okazało się natomiast przyspieszenie konsolidacji rynku aptek, czyli zrzeszania się niezależnych przedsiębiorców w grupach zakupowych i sieciach franczyzowych. To ich sposób na pozyskiwanie towaru po korzystniejszych cenach, a także na dźwignię marketingową.

- Uważamy, że franczyza jest naturalną metodą rozwoju, dzięki której rozwój sieci może być szybszy, niż w przypadku budowy placówek własnych – mówi Katarzyna Myśliwiec, koordynator ds. marketingu Grupy Nowa Farmacja. – Stawiamy na franczyzę, ale jednocześnie nie zaprzestajemy otwierać swoich punktów.

W chwili obecnej sieć liczy 23 placówki własne oraz 2 franczyzowe, a w ramach grupy działa też apteka internetowa. W listopadzie apteka pod szyldem Nowej Farmacji została otwarta w Koszalinie, na początku stycznia kolejny franczyzowy punkt uruchomiono w Kielcach. Franczyzodawcy zapowiadają, że jeszcze w styczniu uda się otworzyć kolejny franczyzowy punkt w Częstochowie.

Kwota inwestycji we własną aptekę w sieci Nowa Farmacja uzależniona jest od stanu lokalu oraz niezbędnych prac adaptacyjnych i remontowych.
- W przypadku apteki nowo otwieranej z reguły waha się ona między 130 tys. a 300 tys. zł. Adaptacja działającej placówki do standardów sieci niesie ze sobą koszty w wysokości od 8 tys. do 60 tys. zł netto – szacuje Katarzyna Myśliwiec. - Zróżnicowanie kwot wynika z faktu, że część działających aptek powinna dokonać głębszych zmian w swojej formule, między innymi wprowadzając sprzedaż samoobsługową, czy zmienić oprogramowanie.

Optymalna powierzchnia lokalu handlowego na potrzeby apteki w sieci Nowa Farmacja to ok. 120-150 m2. Franczyzodawca pobiera stałą opłatę w wysokości 1 proc. od miesięcznego obrotu, natomiast wysokość opłaty wstępnej jest negocjowana indywidualnie z każdym partnerem.

(gum)


POPULARNE NA FORUM

Prywatna przychodnia lekarska: Popyt na zdrowie

Teraz korzystam z pakietu w prywatnej przychodni i to jest tak wygodne! Nie wiem, czy kiedykolwiek zdołam się z powrotem przestawić na NFZ, jeśli zrezygnuję z pracy i...

23 wypowiedzi
ostatnia 21.09.2018
Witaminowe eldorado

I think this is an informative post and it is very useful and knowledgeable. I really enjoyed reading this post. big fan, thank you! - earn to die

8 wypowiedzi
ostatnia 19.09.2018
Witaminowe eldorado

I have been seeking information on this topic for the past few hours and found your post to be well written and has solid information. Thank you! geometry dash

8 wypowiedzi
ostatnia 18.09.2018
Witaminowe eldorado

I have been seeking information on this topic for the past few hours and found your post to be well written and has solid information. Thank you! geometry dash

8 wypowiedzi
ostatnia 18.09.2018
Apteki tylko dla farmaceutów?

Teraz każdy może otworzyć swoja aptekę, ale właściwie jak to wpływa na nasze zdrowie ? Może lepiej aby medycyną zajmowały się osoby po odpowiednich studiach?

12 wypowiedzi
ostatnia 15.09.2018
Witaminowe eldorado

Zobacz sobie na Euromed jak to wygląda bo z witaminami to nie ma co przesadzać, niby jeszcze nikt nie umarł ale nigdy nic nie wiadomo. Przedawkujesz te suplementy i dopiero...

8 wypowiedzi
ostatnia 13.09.2018
Firma w zgodzie z naturą

Nie wiem, dlaczego Pani twierdzi, że nie ma konkurencji, skoro tak naprawdę jest jej bardzo dużo. Mnóstwo firm oferuje też produkty naturalne...

13 wypowiedzi
ostatnia 04.09.2018
Psychoterapia

Dla mnie psychoterapia opierająca się na jakiejkolwiek doktrynie religijnej nie brzmi zbyt wiarygodnie :/

5 wypowiedzi
ostatnia 29.08.2018