- „Pomarańczowe apteki”, jak nazywają nas pacjenci, można znaleźć na terenie całego kraju. W sieci działa ponad 600 naszych aptek i 480 punktów prowadzonych przez franczyzobiorców - mówi Katarzyna Józefiak-Piróg.
Poniedziałek
29.04.2013
Słuchamy głosu klientów, którzy podsuwają naszym farmaceutom pomysły na kolejne obszary rozwoju - mówi Katarzyna Józefiak-Piróg, dyrektor ds. ekspansji aptek Dbam o Zdrowie.
 

W sieci Dbam o Zdrowie działa ponad 1 tys. aptek. W jaki sposób udało się Państwu stworzyć tak liczną sieć?
Sieć franczyzowa DOZ rozwija od 2009 roku. Każdego roku na przyłączenie do naszej sieci decyduje się ponad 100 prywatnych przedsiębiorców prowadzących już własne apteki bądź dopiero poszukujących swojego miejsca w aptecznym biznesie. Byliśmy jedną z pierwszych firm, która zaproponowała prywatnym przedsiębiorcom działającym w branży farmaceutycznej zrzeszenie się i występowanie pod wspólnym szyldem. „Pomarańczowe apteki”, jak nazywają nas pacjenci, można znaleźć na terenie całego kraju. W sieci działa ponad 600 naszych aptek i 480 punktów prowadzonych przez franczyzobiorców.

W styczniu ubiegłego roku weszła w życie tzw. Ustawa refundacyjna wprowadzająca m.in. sztywne ceny na leki refundowane oraz zakaz reklam aptek. W jaki sposób nowe przepisy wpłynęły na sytuację aptek?
Nie da się ukryć, że wejście w życie ustawy spowodowało spadek rentowności w segmencie detalicznym. Trudniejsze chwile nie ominęły także naszej sieci i w efekcie zmiany sytuacji na rynku musieliśmy zamknąć kilka nierentownych aptek. Postanowiliśmy jednak szukać kolejnych obszarów, które możemy wypełnić swoją ofertę i gdzie możemy odnieść sukces. Wiele z nich wskazują nam sami pacjenci, którzy dzielą się swoimi przemyśleniami z naszymi farmaceutami.

Zmiana sytuacji na rynku z pewnością miała również wpływ na rozwój Państwa sieci aptek.
Faktycznie, ale patrząc na to z perspektywy rozwoju sieci, były to zmiany pozytywne. Sytuacja na rynku skłoniła dużo większą liczbę aptekarzy do przyłączenia się do naszej sieci. Prognozujemy, że w tym roku liczba franczyzobiorców jeszcze bardziej wzrośnie, mamy nadzieję, że będzie to kilkuset nowych partnerów. Mamy świadomość, że są to bardzo ambitne założenia, jednak analizując sytuację na rynku wyraźnie widzimy, że coraz więcej przedsiębiorców szuka możliwości redukcji kosztów i poprawy oferty handlowej. My możemy im zaoferować rozwiązania, które odpowiadają współczesnym pacjentom.

Rozmawiała (mak)


NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jaki biznes się opłaci w 2018? /01.12.2017

Sprawdziliśmy, w jaki biznes warto zainwestować w nadchodzącym roku. Tłumaczymy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić spaghetterię, sklep z bielizną, pączkarnię, agencję Mikołajów, park trampolin oraz firmę sprzedającą kosze prezentowe. Opisujemy też sprawdzone franczyzy z branży usługowej. Radzimy, jak przeprowadzić remanent w firmie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

POPULARNE NA FORUM

Optyk

Jak bardzo opłaca się otwarcie wirtualnego optyka? Sprzedaż soczewek aktualnie rośnie w siłę, wystarczy spojrzeć na Soczewki.net. Jak wiadomo monopol nie jest dobry to...

1 wypowiedzi
ostatnia 22.06.2018
Psychoterapia

Cześć, korzystał ktoś z psychoterapeuty albo był na jakiejś psychoterapii ? Mnie zanteresowała opcja psychoterapia gestalt warszawa wilanów jest to dość ciekawa...

1 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Optyk ma różowe okulary

Dobry optyk to taki który rozumie swojego pacjenta. Dlatego warto dobrze wybrać salon optyczny. Ja korzystam z oferty optyk olsztyn

22 wypowiedzi
ostatnia 19.06.2018
Witaminowe eldorado

Witam serdecznie. Co sądzicie na temat tego czy witamina d3 jest potrzebna w diecie. Tak się zastanawiam bo widzę że jest teraz szał na różnego rodzaju suplementy, a tej...

1 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Własny biznes w Anglii

Jeśli mieszkasz i prowadzisz działalność w Anglii oraz korzystasz z usług doradczych to zapraszam na stronę http://accountancy4you.com/pl/. Accountancy 4 You to polskie...

28 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Preparaty odchudzające

Do takich preparatów lepiej jest jednak podejść z pewnym dystansem. Jednym z najlepszych wyjść jest jak dla mnie na chwilę obecną dieta odchudzająca w postaci...

31 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Salon optyczny: Biznes, który wpada w oko

Myślę, ze zdecydowanie warto się z tym zapoznać! --- http://specjalistka-ortodonta.pl/

6 wypowiedzi
ostatnia 12.06.2018
Optyk ma różowe okulary

Sklepy optyczne stacjonarne maja sens ponieważ wiele osób nie wie w jakich okularach będzie się dobrze czuło. I na miejscu może sobie przymierzyć wiele par, zorientować...

22 wypowiedzi
ostatnia 08.06.2018