20.05.2013

Apteki w portfelu

Co trzeci franczyzobiorca Dbam o Zdrowie prowadzi więcej niż jedną aptekę.

Na współpracę z DOZ decydują się zarówno początkujący przedsiębiorcy, jak i sieci 3-5 aptek, które liczą na wsparcie silniejszego gracza.
– Projekt franczyzowy powstał na bazie wieloletniej współpracy z prywatnymi przedsiębiorcami prowadzącymi apteki – mówi Katarzyna Józefiak-Piróg, dyrektor ds. rozwoju aptek Dbam o Zdrowie. – W chwili obecnej 30 proc. naszych franczyzobiorców posiada więcej niż jedną aptekę. Do tej grupy dołączyli farmaceuci, którzy pod marką Dbam o Zdrowie rozpoczęli działalność biznesową. Prowadzimy również rozmowy z przedsiębiorcami szukającymi – na przykład ze względów osobistych – możliwości zbycia udziałów w spółkach prowadzących apteki.

Część samoobsługowa w aptece Dbam o Zdrowie Fot. Dbam o Zdrowie

W wielu aptekach Dbam o Zdrowie zaprojektowano strefę samoobsługową z kosmetykami, lekami dostępnymi bez recepty i środkami higienicznymi.

DOZ posiada w chwili obecnej 600 aptek własnych, ok. 500 franczyzowych i prawie 300 partnerskich. Spółka planuje w bieżącym roku kilkaset otwarć pod „pomarańczowym” szyldem – w oparciu o już działające apteki lub nowe placówki.

Apteki Dbam o Zdrowie znajdują się na terenie całej Polski w miejscach dogodnych dla pacjentów – w sąsiedztwie placówek ZOZ, sklepów spożywczych, galeriach handlowych oraz w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Lokal powinien mieć powierzchnię nie mniejszą niż 100 m2 (optymalnie 120-150m2), na parterze lub z podjazdem dla osób niepełnosprawnych.

Koszt inwestycji w nowo powstającą placówkę wynosi ok. 400 tys. zł, w przypadku apteki już działającej adaptacja lokalu do wymogów sieci to wydatek od 1,5 do 4 tys. zł.

(awh)