Franczyza nie lubi przemysłu?

Best-Pol wystartował z franczyzą w ubiegłym roku, ale wciąż czeka na pierwszego partnera.
Środa
28.05.2014
Franczyzobiorców szukają nie tylko przedsiębiorcy z tradycyjnych sektorów handlu i usług. Ale nie idzie im łatwo.
 

Produkt proponowany przez konińską spółkę Best-Pol to nietypowa franczyza. Firma zajmuje się bowiem produkcją stalowych i aluminiowych hal namiotowych. Zastosowanie? Wiele branż przemysłowych, ale także rolnictwo, imprezy masowe i logistyka. 80 proc. sprzedaży Best-Polu trafia do krajów Unii Europejskiej, ale firmie zamarzyła się pozycja lidera branży na rynku krajowym. Do tego jednak trzeba zbudować  sieć sprzedaży. W tym celu postanowiono sięgnąć po franczyzę, a otwarcia oddziałów powierzyć agentom, którzy mieliby zająć się pozyskiwaniem klientów na terenie całej Polski.
- Docelowo planujemy, by każde województwo było pod opieką przynajmniej jednego partnera – zapowiadał latem ubiegłego roku Robert Michalski, prezes spółki.

Od tamtego czasu minęło osiem miesięcy, jednak sieci Best-Polu rozwijanej pod marką Best Tent nie zasilił dotąd ani jeden agent. Wcale nie dlatego, że firma przestała sobie radzić we własnym biznesie. Wręcz przeciwnie.
- W ostatnim roku poprawiliśmy sprzedaż o 30 proc. – przekonuje Michalski. - Mieliśmy liczne zgłoszenia i przeprowadziliśmy wiele rozmów z kandydatami. Żadne z nich nie przyniosło jednak wymiernego rezultatu w postaci trwałej współpracy. Część kandydatów miała inne wyobrażenie o współpracy, z częścią to my postanowiliśmy nie podejmować współpracy. Liczymy jednak, że niebawem uda się otworzyć biura dwóch pierwszych agentów. Rozmowy są zaawansowane.

Dlaczego pozyskiwanie partnerów idzie tak powolnie? Raczej trudno szukać przyczyn w wysokości kosztów inwestycyjnych. Opłata licencyjna za przystąpienie do sieci wynosi 8 tys. zł. W ramach tej kwoty agent zyskuje prawo do używania marki i sprzedaży produktów Best-Tent, a także materiały marketingowe i doradztwo właściciela licencji. Przedsiębiorca zostanie również przeszkolony pod kątem technicznych kwestii związanych z budową hal namiotowych. Nie ma więc dodatkowych obciążeń finansowych, które nakazywałyby partnerom kupować drogie materiały do budowy hal – ich stawianiem zajmuje się centrala, rolą agenta jest sprzedaż.

Wydaje się więc, że winę za tempo rozwoju sieci ponosi sama istota biznesu – jego niszowość. Poszukujący pomysłów na biznes mają co prawda coraz większą świadomość zasad współpracy franczyzowej, ale szukają w najpopularniejszych branżach. Być może kluczowy jest więc fakt, że Best Tent oferuje nietypowy produkt. I choć radzi sobie naprawdę nieźle, nie potrafi sukcesów przekuć na wzrost sieci.

Spółka Best-Pol to zresztą nieodosobniony przypadek. Jeszcze nie dawno w Polsce partnerów szukała sieć Line-X. W tym przypadku produkt wydaje się jeszcze bardziej osobliwy. LINE-X jest wiodącym dostawcą poliuretanowych warstw ochronnych na świecie – ma łącznie ponad 600 przedstawicielstw. Produkty firmy są stosowane  m.in. w handlu, przemyśle, motoryzacji, budownictwie. I choć w pewnym momencie sieć miała nawet 22 partnerów, to zrezygnowała z rozwoju nad Wisłą.

(gum)


POPULARNE NA FORUM

Agencja marketingowa - czy warto?

Ja na początku nie byłam przekonana czy to nie będzie wydawanie pieniędzy w błoto taka agencja marketingowa. Mąż mnie w sumie przekonał, żeby spróbować i zamówiłam...

8 wypowiedzi
ostatnia 13.08.2018
Sale na konferencje i spotkania

Bardzo istotne jest, żeby wybrać na taką okoliczność odpowiednie miejsce. Nie może tam panować jakiś chaos, czy ogólnie źle się prezentować takie miejsce. Moim...

3 wypowiedzi
ostatnia 12.08.2018
Agencja marketingowa - czy warto?

Jasne że warto, kiedyś zastanawiała mnie reklama Lubliniec niby małe miasteczko ale reklamę trzeba robić. Postawiłem na marketing i pozycjonowanie stron internetowych....

8 wypowiedzi
ostatnia 08.08.2018
Jak pozycjonować stronę internetową?

nie wystarczy sama optymalizacja, trzeba też dodawać linki, pozycjonowanie stron Opole żeby widoczność rosła. Dodawać zaplecza i wiele innych.

185 wypowiedzi
ostatnia 08.08.2018
Jaka drukarnia online?

Ostatnio drukowałem w https://www.drukowalnia.pl/, też spoko opcja, już następnego dnia wszystko było gotowe.

141 wypowiedzi
ostatnia 03.08.2018
Sklep internetowy w modelu dropshipping?

Wszystkie te problemy można załatwić przy pomocy porządnej platformy e-commerce, gdzie zapewniona jest płynna łączność z dostawcami dlatego nie musimy się martwić o...

87 wypowiedzi
ostatnia 01.08.2018
MyDej reklama na torbach - wasze opinie

Firma http://ecobagnetwork.eu/ ma ciekawe pomysły na torby z nadrukiem. Wystarczy chociaż lekko ich nakierowac na swój pomysł a mogą wykonać ciekawy gadżet marketingowy.

19 wypowiedzi
ostatnia 01.08.2018
Jaki internet do firmy?

Właśnie widziałam na ich stronie. Ja myślałam o pakiecie tym biznes Pro 400 i tam jest jeszcze Pakiet Bezpieczeństwa UPC dla 10 komputerów i bon na 100zł. Oferta warta...

4 wypowiedzi
ostatnia 31.07.2018