29.08.2014

Apteki i drogerie w jednych rękach

Właściciel aptek Dbam o Zdrowie przejął Drogerie Natura. Oba koncepty dostępne są na licencji.

Spółka CEPD N.V., należąca do Pelion Healthcare Group, nabyła od Alior Bank i Erste Group Bank AG firmę Polbita sp. z o.o., właściciela drogerii Natura. Transakcja uwarunkowana jest uzyskaniem zgody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Drogerie Natura posiadają 258 sklepów, w tym 240 własnych oraz 18 prowadzonych przez agentów. Skonsolidowane przychody Spółki za 2013 rok przekroczyły 420 mln zł. Według badań przeprowadzonych przez PMR, drogerie Natura są trzecim najbardziej preferowanym miejscem zakupu kosmetyków wymienianym spontanicznie przez konsumentów. Z tego samego badania wynika, że w 2013 roku polski rynek kosmetyków był warty 20 mld zł. Zgodnie z prognozami, do końca 2016 roku jego wartość wzrośnie do 23 mld zł.

Drogerie Natura sklep Fot. Drogerie Natura

Agenci prowadzący drogerię Natura nie ponoszą opłat licencyjnych. W swoich sklepach oferują klientom głównie kosmetyki i akcesoria drogeryjne, ale także chemię gospodarczą, biżuterię i drobną pasmanterię. Wynagrodzenie partnerów liczone jest w oparciu o system prowizyjny.

CEPD N.V. jest już właścicielem sieci aptek Dbam o Zdrowie (597 punktów własnych oraz 316 franczyzowych), a transakcja jest elementem strategii dywersyfikacji działalności spółki.
– Decyzja o przejęciu sieci drogerii wynika z analizy rynku kosmetycznego w Polsce i jego dynamicznego rozwoju przy średniej rocznej stopie wzrostu w wysokości prawie 5 proc. w ciągu ostatnich 7 lat – mówi Ron Drori, prezes CEPD N.V. - Posiadamy doświadczenie w zarządzaniu dużymi sieciami sprzedaży detalicznej w Polsce oraz za granicą i jesteśmy przekonani, że wykorzystamy je z korzyścią dla rozwoju drogerii Natura. W pierwszym kroku planujemy podjęcie działań mających na celu poszerzenie oferty produktów i usług dla klientów oraz wzmocnienie relacji z dostawcami. W najbliższym czasie wypracowana zostanie strategia rozwoju sieci na kolejne lata. Zamierzamy również wykorzystać synergie wynikające z pozostałych obszarów działalności CEPD N.V. związanych m.in. z portfolio produktów, działalnością internetową czy posiadanymi nieruchomościami – dodaje prezes CEPD N.V.

CEPD N.V. (Corporation of European Pharmaceutical Distributors N.V.) to europejska spółka działająca w branży farmaceutycznej. Poprzez swoje spółki zależne w poszczególnych krajach zarządza grupą prawie 1,3 tys. aptek w Polsce, na Litwie oraz w Wielkiej Brytanii. To nie pierwsza zmiana własnościowa dotycząca drogerii Natura. Na początku 2013 roku upadłość ogłosiła Grupa Kapitałowej Interchem, w skład której wchodziła Polbita, operator sieci drogerii Natura. Wcześniej jednak Polbitę wydzielono z Grupy i stała się własnością Alior Banku, który przejął ją za długi. Drogeria Natura działa w systemie agencyjnym i jak pisze na swojej oficjalnej stronie internetowej nieustannie poszukuje lokali o powierzchni od 130 do 250 m2. Fakt, że sieć aptek i drogerii trafiły w ręce jednego właściciela nie powinien dziwić. Dzięki temu spółka CEPD N.V. tworzy większą grupę zakupową, a część asortymentu DOZ i Natury pokrywa się. Oznacza to atrakcyjniejsze ceny u dostawców.
(dw)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0