05.11.2014

Apteka na start

O początkach w biznesie farmaceutycznym opowiada Katarzyna Kwiatkowska, która wspólnie z mężem prowadzi aptekę Nowej Farmacji w Legionowie.

Od jak dawna współpracuje pani z Nową Farmacją?
W czerwcu 2014 roku wraz z mężem Pawłem otworzyliśmy aptekę pod szyldem Nowej Farmacji w Legionowie w woj. mazowieckim. Nie jesteśmy farmaceutami, dlatego zdecydowaliśmy się na franczyzę. Szukaliśmy franczyzodawcy, który spełni nasze podstawowe oczekiwania, a mianowicie: przedstawi dobrą ofertę współpracy, zaoferuje doradztwo na każdym etapie przygotowań do otwarcia, pomoże w doborze odpowiednich działań i narzędzi marketingowych oraz w rekrutacji pracowników. Intensywna praca związana z uruchomieniem apteki i jej prowadzenie od kilku miesięcy dało nam wiedzę, którą ciągle wzbogacamy.  Mamy też dużą świadomość ograniczeń i utrudnień jakie stawia nowelizacja Ustawy Farmaceutycznej z 2012 roku.

Katarzyna Kwiatkowska, franczyzobiorczyni Nowej Farmacji Fot. Katarzyna Kwiatkowska, Nowa Farmacja

Osiedle, gdzie znajduje się moja apteka, zamieszkane jest w większości przez osoby starsze, dla których, poza ceną, liczy się również bliskość apteki.
Katarzyna Kwiatkowska, franczyzobiorczyni Nowej Farmacji, właściciele apteki w Legionowie

Gdzie znajduje się apteka? Jacy klienci odwiedzają ją najczęściej?
Proces wyboru lokalizacji nie był tak oczywisty, jak mogłoby się to wydawać. Nasza placówka jest apteką osiedlową. Znajduje się  w głębi dużego osiedla wojskowego w Legionowie. W naszym sąsiedztwie znajdują się dwie przychodnie. Wybierając ofertę Aptek Nowa Farmacja zwracaliśmy uwagę na warunki handlowe i możliwości zakupu leków z maksymalnymi rabatami. Położenie naszej apteki oraz obecna na lokalnym rynku konkurencja jest wymagająca, dlatego musieliśmy wziąć to pod uwagę, by otworzyć placówkę z jak najlepszą ofertą dla klienta. Nasza apteka, tak jak każda należąca do grupy Aptek Nowa Farmacja, posiada część samoobsługową. Osiedle, gdzie znajduje się punkt, zamieszkane jest w większości przez osoby starsze, dla których, poza ceną, liczy się również bliskość apteki, dostępność danego leku, możliwość jego zamówienia i otrzymania w krótkim czasie. Staramy się brać to pod uwagę posiadając w aptece szeroki wybór leków refundowanych i pozostałych. Poza tym proponujemy klientom podstawową dostępność kosmetyków różnych producentów oraz kosmetyki specjalistyczne dla skóry atopowej. Realizujemy również umowę na pielucho-majtki.

Jak ocenia pani współpracę z franczyzodawcą?
Dzięki podpisanej umowie franczyzowej z Nową Farmacją czujemy się bezpiecznie, bo otrzymujemy wsparcie merytoryczne, a przede wszystkim możemy liczyć na dobre warunki współpracy z hurtowniami. Uważamy, że nie sztuką jest otworzyć i wyposażyć aptekę, ale sukcesem jest wytrwać na bardzo konkurencyjnym rynku. Trzeba wiedzieć, jak zdobyć stałego klienta, doceniającego konkurencyjne ceny leków. Apteka, mimo krótkiego czasu funkcjonowania, zarabia na siebie. Utrzymanie trendu rozwojowego to obecnie nasz główny cel.
rozmawiał (dw)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0