14.01.2015

Duży ruch w nieruchomościach

Branża nieruchomości komercyjnych poprzedni rok może zaliczyć do udanych. Czy podobnie będzie w 2015?

Według szacunków firmy Colliers International, w 2014 roku powstało w Polsce ponad 600 tys. mpowierzchni magazynowej. Dużą rolę odegrała tu firma Amazon, która ze swoimi centrami dystrybucyjnymi zajęła ponad 300 tys. m2.

Szklany biurowiec w Warszawie Fot. sxc.hu, windchaser

Biura znajdujące się w Warszawie stanowiły 60 proc. nowo wybudowanej powierzchni biurowej w Polsce.

W ubiegłym roku sporo działo się również na rynku galerii handlowych. Spektakularnych otwarć było jednak zaledwie kilka, a na mapie Polski pojawiały się głównie niewielkie galerie handlowe w mniejszych miejscowościach. Największe galerie handlowe, które zostały otwarte w 2014 roku to Atrium Felicity w Lublinie oraz Galeria Warmińska w Olsztynie. Na koniec trzeciego kwartału ubiegłego roku w Polsce działały 432 centra handlowe o łącznej powierzchni 10,2 mln m2 najmu. Obejmowały one 385 tradycyjnych i specjalistycznych centrów handlowych, 37 parków handlowych oraz 11 centrów wyprzedażowych.

Rynek powierzchni biurowej, jako jedyny ze wspomnianych, zanotował w ubiegłym roku nieznaczny spadek. Nowa powierzchnia biurowa cały czas powstaje, ale najemców jest mniej i chętniej decydują się na nowe obiekty, niż na kilkunastoletnie biurowce. Najwięcej powierzchni biurowej powstało w ubiegłym roku w Warszawie, na drugim miejscu znalazł się Kraków, a trzecie zajął Wrocław.

Więcej informacji o tym, jak wyglądał rok 2014 na rynku nieruchomości w Polsce w artykule Budują się nowe sklepy na portalu lokalnabiznes.pl

(mak)