Własna firma po pięćdziesiątce

Jerzy Świąder nie miał doświadczenia w samodzielnym prowadzeniu biznesu więc uznał, że franczyza będzie dla niego idealnym rozwiązaniem.
Sobota
20.06.2015
Gdy Jerzy Świąder skończył 50 lat porzucił etat w banku i zainwestował w salon kosmetyczno-fryzjerski. Udowodnił, że na otwarcie własnego biznesu nigdy nie jest za późno.
 

Jerzy Świąder przez całe swoje dotychczasowe życie zawodowe pracował w bankowości.
– Ale sytuacja na rynku się zmienia. Teraz jest czas konsolidacji kapitału, zmniejszania liczby jednostek bankowych i oczywiście redukcji zatrudnienia. Jestem realistą i wiem, że osoby w wieku 50 plus są najbardziej zagrożone zwolnieniami – mówi Jerzy Świąder.
Postanowił zawczasu chwycić byka za rogi i razem z żoną zaczął się zastanawiać nad otworzeniem własnego biznesu.
– Nie miałem przygotowania w tym kierunku więc uznaliśmy, że franczyza będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem – dodaje nasz rozmówca.
Starannie analizował różne pomysły, myślał o otwarciu sklepu lub punktu gastronomicznego. Ostatecznie jednak wybrał salon kosmetyczny. Zdecydował się otworzyć punkt sieci Yasumi w Grodzisku Mazowieckim, gdzie mieszka.
– Od franczyzobiorcy dostałem naprawdę duże wsparcie – podkreśla. – Konsultant i projektant z Yasumi pomogli mi wybrać lokal, podpowiedzieli, jakie wymogi sanitarne muszę spełnić.

Kompleksowa oferta

Poszukiwanie i przygotowanie lokalu trwało w sumie dziewięć miesięcy. W miejscu, gdzie dziś jest salon, poprzednio znajdowała się pizzeria. Potrzebny więc był gruntowny remont, wydzielenie pomieszczeń, budowa ścianek działowych.
– Miałem przygotowany biznesplan, ale faktyczne koszty i tak okazały się większe – przyznaje Jerzy Świąder.  Uwzględniłem w kosztorysie duże wydatki, ale już zapomniałem o „drobiazgach” typu rolety do okien, akcesoria dekoracyjne, kinkiety. A to też kosztuje.

Już na etapie otwierania salonu wielu znajomych podpowiadało Jerzemu Świąderowi, że dobrze byłoby zwiększyć zakres usług o fryzjerstwo. Dzięki temu mógłby zaoferować klientom praktycznie kompleksową ofertę z zakresu urody. Nie dał się długo przekonywać. Podobnie jak w przypadku usług kosmetycznych postanowił poszukać wsparcia którejś z sieci franczyzowej. Wybór padł na K&L Design Group, o której istnieniu dowiedział się od przyjaciół. Dzięki temu w salonie kosmetycznym są dzisiaj też dwa stanowiska fryzjerskie.

Salon w Grodzisku Mazowieckim zatrudnia w sumie pięć osób. Funkcjonuje od dwóch miesięcy, trudno więc na razie mówić o zwrocie nakładów inwestycyjnych.
– Płacę jeszcze ostatnie faktury za remont – śmieje się Jerzy Świąder. – Zakładam, że na zwrot kosztów inwestycji trzeba będzie poczekać od 2,5 do 3 lat. Oczywiście mam nadzieję, że na bieżące wydatki zaczniemy zarabiać wcześniej.


POPULARNE NA FORUM

Zabiegi laserem depilacja w Poznaniu

Ja słyszałam o znieczuleniu maścią. Straszyli mnie, że depilacja bikini boli. Nie mogę się jednak z tym zgodzić jestem po 3 zabiegach depilacji laserowej bikini i...

20 wypowiedzi
ostatnia 21.05.2018
Stracili wiarygodność

No i wyszło jak zawsze....

4 wypowiedzi
ostatnia 17.05.2018
Zamiast etatu, własny salon urody

No nie wiem ,czy tak jest rzeczywiście. Moja znajoma zdecydowanie ceni sobie pracę na etacie, a po pracy prowadzi taki mini salon urody z dojazdem do klienta.

17 wypowiedzi
ostatnia 17.05.2018
Zamiast etatu, własny salon urody

Ja też założyłam niedawno warsztat kosmetyczny i czytałam trochę o oparach z kosmetyków na których się pracuje, okazuje się że nie są one bezpieczne gdy spędza...

17 wypowiedzi
ostatnia 16.05.2018
Skandaliczna współpraca z firmą JEAN LOUIS DAVID

Jakby ktoś szukał kredytu, aby wyjść z długów po takiej współpracy, polecamy taki oto ranking pożyczek: http://www.twojapierwszapozyczka.pl . Ceny w Jean Louis David...

7 wypowiedzi
ostatnia 16.05.2018
Branży kosmetycznej grozi zapaść

Też przewiduję prędzej rozkwit niż upadek tej branży. Wystarczy sprawdzić, ile trzeba czekać do kosmetyczki na wizytę... Oczywiście taką obfitość klientów mają...

19 wypowiedzi
ostatnia 10.05.2018
Zamiast etatu, własny salon urody

Też postanowiłam otworzyć własny salon kosmetyczny i chciałam w nim przede wszystkim postawić na stylizację rzęs, bo teraz jest to dość modne. Mogę polecić kurs...

17 wypowiedzi
ostatnia 10.05.2018
Gabinet kosmetyczny

Jjusti18 - a gdzie robiłaś szkolenia? Ja się zastanawiam nad kursem przedłużania rzęs w Beauty Lashes... Słyszałaś może coś o tej ofercie:...

92 wypowiedzi
ostatnia 10.05.2018