Urząd pracy musi wiedzieć

Czwartek
02.01.2003
W Sejmie czeka na rozpatrzenie projekt nowej ustawy o zwolnieniach grupowych, która zaczęłaby obowiązywać w momencie wejścia Polski do Unii i czyniła zadość obowiązującym w niej standardom prawnym.
 
Jednym z nowych rozwiązań jest notyfikacja – nieznany w obowiązujących regulacjach etap postępowania związanego ze zwolnieniami grupowymi, który ma polegać na pisemnym zawiadomieniu urzędu pracy o zamiarze ich dokonania. Rządowy projekt ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn nie dotyczących indywidualnie pracowników potwierdza nowe regulacje wprowadzone w lipcu 2002 r. do obowiązującej ustawy o zwolnieniach grupowych, zgodnie z którymi można je przeprowadzać tylko w firmach zatrudniających co najmniej 20 pracowników.

Pracodawca nadal będzie miał obowiązek konsultowania zamiaru przeprowadzenia zwolnienia grupowego z zakładowymi organizacjami związkowymi. Szczególnie pod kątem uniknięcia lub zmniejszenia rozmiarów zwolnień, przekwalifikowania lub przeszkolenia zawodowego oraz uzyskania przez zwolnionych innego zatrudnienia. Pozostałby też obowiązek pisemnego poinformowania związków o przyczynach zwolnień, liczbie zatrudnionych przewidzianych do zwolnienia i grupach zawodowych, których ten zamiar dotyczy, oraz o innych związanych z tym kwestiach. Taka sama informacja byłaby kierowana także do urzędu pracy.

Wypowiedzenie pracownikom stosunku pracy w ramach zwolnień grupowych mogłoby następować nie wcześniej niż po notyfikacji, a rozwiązanie stosunku pracy – nie wcześniej niż po następnych 30 dniach (termin ten nie dotyczy likwidacji pracodawcy w wyniku prawomocnego wyroku)

W projekcie przewiduje się odprawy dla zwalnianych grupowo. Zatrudnionym u danego pracodawcy mniej niż 2 lata wypłacano by miesięczne wynagrodzenie; dla zatrudnionych w granicach 2-8 lat – dwumiesięczne wynagrodzenie; zatrudnionym ponad 8 lat – trzymiesięczne wynagrodzenie (jednak nie więcej niż 15-krotność minimalnego wynagrodzenia.

Jolanta Kroner, Rzeczpospolita, 17.12.2002, „Prawo co dnia”
Drzewiecki,Tomaszek & Wspólnicy

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Biznesplan: jak policzyć przyszłe zyski /16.03.2009

Zanim zainwestujemy we własny biznes spróbujmy oszacować jego rentowność.

POPULARNE NA FORUM

Tani biznes dla początkującego

Jaki jest szacunkowy koszt otwarcia placówki partnerskiej w Nest Banku? Czy Bank narzuca wyposażenie lokalu i koszty z tym związane?

82 wypowiedzi
ostatnia 17.06.2018
Damskie torebki

Jeśli torebki to tylko Liu Jo! I oczywiście oryginalne :) Tak jak moja poprzedniczka :) https://ubierzsie.com/liu-jo Nie mogę złego słowa na nie powiedzieć. Biznes...

18 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Czy warto otworzyć sklep odzieżowy?

jesli tylko wiesz, że twój produkt jest unikalny lub w naprawdę dobrej cenie to oczywiście :) bez porządnej analizy swot nie ma się natomiast co pchać w ecommerce. Bo...

33 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Mam lokal / Szukam pomysłu na biznes

Może branża spożywcza? Przetwórstwo owoców i warzyw. Jakbyście szukali solidnych maszyn do pakowania soków to znajdziecie je w Bag In Box z Lublina...

427 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Jaką działalność otworzyć na wsi? Pomocy!!!

Zastanawiałam się jeszcze nad tym... Może warto zainwestować w ziemię pod uprawę? Wiem, że to ciężka praca, ale jeśli dobrze to zaplaujesz, to można na tym zarobić....

119 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Great assignment help team provide the java assignment help with the experiences writer in the possible minimal price. In the usa, uk. australia etc, our writer is well...

55 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Prezent na dzień dziecka

Baloniki są super! U nas było przyjęcie dla dzieci w rodzinie i własnie one zrobiły furorę, aż nie zaczęliśmy otwierać prezenty. ;) Na takie przyjęcia obowiązkowo...

2 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Dziękuję za informacje! Szukałem i nie mogłem znaleźć. Pomogłeś mi! dqfansurvey

55 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018