22.02.2008

Student przedsiębiorca

Aż 55 proc. studentów zastanawia się, czy warto być w Polsce przedsiębiorcą – wynika z badań postaw przedsiębiorczości studentów czterech największych uczelni w Warszawie.

Według raportu grupy badawczej how2know.pl, 5 proc. studentów ma już własny biznes, tylko 13 proc. młodych ludzi planuje założenie firmy, a 55 proc. zastanawia się, czy warto być w Polsce przedsiębiorcą.

Studenci widzą wiele barier związanych z zakładaniem i prowadzeniem firmy w Polsce. 51 proc. badanych uważa, że największym problemem i barierą w zakładaniu firmy jest brak kapitału i trudności z jego pozyskaniem. 30 proc. - narzeka na wysokie koszty zakładania firmy. 27 proc. - uważa, że przepisy dotyczące zakładania firmy blokują postawy przedsiębiorcze. Prawie tyle samo studentów twierdzi, że podatki w Polsce są za wysokie. 25 proc. badanych myśli, że bez znajomości, czyli osób wspierających merytorycznie i finansowo, trudno jest w Polsce założyć firmę. Na wysoki poziom oprocentowania kredytów wskazało 19 proc. z osób wśród których przeprowadzono ankietę.

Badania zostały wykonane na zlecenie PKPP Lewiatan oraz FM PKPP Lewiatan.

(aw)