20.01.2009

Wynajem dobry na kryzys

Globalna recesja dotyka coraz więcej firm. Rozpoczyna się dokładne oglądanie każdej wydanej złotówki. Dotyczy to także wydatków na nowe technologie. Analitycy przewidują w tym roku spadek sprzedaży w branży IT. Skorzystać może na tym rynek wynajmu sprzętu komputerowego, który rozwija się w Polsce od blisko dwóch lat.

Zdaniem Marka Straszaka, z Livingston Polska, firmy zajmującej się wynajmem sprzętu IT, w ciągu najbliższych miesięcy polski rynek wynajmu sprzętu IT może wzrosnąć o 20-30 proc. z obrotami rzędu 50-60 mln zł. I będzie to jedna z niewielu dziedzin, które skorzystają na globalnym kryzysie ekonomicznym.

– Mniejsze obroty firm nie wyeliminują ich potrzeby inwestycji i rozwoju technologicznego. Zmieni się tylko podejście. Stanie się bardziej ekonomiczne – przekonuje Marek Straszak. – Bez nowych technologii nie ma dziś firmy, a więc poszukiwane będą rozwiązania, które zastąpią klasyczny, kłopotliwy inwestycyjnie zakup – dodaje.

Wypożyczeniem sprzętu jako alternatywą dla zakupu zainteresowany jest sektor małych i średnich przedsiębiorstw. Klientów firm wynajmujących sprzęt IT stanowić będą organizacje zajmujące się szkoleniami korporacyjnymi, imprezami promocyjnymi i targami. Niewykluczone, że po taką formę nabywania sprzętu sięgną też nowo powstające przedsiębiorstwa o dużej skali rynkowej. Wynajem sprzętu komputerowo-prezentacyjnego już napędzają firmy, które otrzymują dofinansowanie z Unii Europejskiej na różnego typu szkolenia.

- Wynajem sprzętu jest bardzo popularny w innych krajach Europy. Świetnie rozwinięte technologicznie Niemcy pożyczają niemal wszystko. To pewna forma kultury korporacyjnej, w której się realnie kalkuluje. Również w czasach doskonałej prosperity – mówi Marek Straszak. - Nikt nie chce być posądzany o niegospodarność kupując rzutnik za 2 tys. euro, który będzie wykorzystany raz lub dwa razy w roku – dodaje.

Podstawową zaletą wynajmu sprzętu IT jest oczywiście cena, relatywnie niska w stosunku do klasycznego zakupu. Wynajem to także możliwość zwrotu lub wymiany urządzenia w dowolnym czasie (tego nie daje leasing). Wsparcie techniczne jest także jedną z ważniejszych zalet wynajmu. Decydując się na kupno urządzenia do firmy musimy zapewnić stałe wsparcie techniczne. A to pociąga za sobą dodatkowe koszty.

– W przypadku wynajmu, jeśli zepsuje się sprzęt, po prostu informujemy o tym dostawcę i dostajemy nowe urządzenie. To kolejna przewaga wynajmu nad leasingiem – podkreśla Marek Straszak. - Problemem w firmach jest także starzenie się kupowanego sprzętu. Inwestycja w urządzenie, które za kilka miesięcy będzie o wiele mniej wydajne, pociąga za sobą niemałe koszty uaktualnienia sprzętowego.

W Polsce i całej Europie środkowowschodniej najczęściej wypożyczany jest sprzęt służący do prowadzenia prezentacji lub szkoleń – laptopy, rzutniki. Z grupy zaawansowanych urządzeń, największym wzięciem cieszą się serwery oraz macierze dyskowe. W najbliższych miesiącach spodziewany jest wzrost zainteresowania Web-kioskami i ekranami LCD.

(agaka)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0

Agnieszka Turska

dziennikarz
Napisz do autora