16.06.2010

Zakupy w sieci

Polacy nadal sceptycznie patrzą na zakupy w Internecie. Mimo to liczba kupujących w ten sposób ciągle rośnie.

Jak podaje firma badawcza ReportLinker, autor raportu na temat zakupów internetowych w Polsce, mamy w naszym kraju 18 milionów użytkowników Internetu. Oznacza to, że 47 proc. społeczeństwa ma dostęp do sieci. Połowa tej grupy przyznaje się do zrobienia w 2009 roku chociaż raz zakupów w świecie wirtualnym. Współczynnik ten w krajach Europy Zachodniej jest wyższy i wynosi 70-80 proc. Większość internetowych zakupów Polacy wykonują za pośrednictwem portali aukcyjnych, pozostałe to sklepy specjalistyczne.

Jak się okazuje nadal przed ostateczną decyzją zakupu produktu wolimy go dokładnie obejrzeć i po prostu dotknąć. Sklep internetowy nie zawsze daje nam ten komfort. Coraz częściej jednak najpierw oglądamy cel naszych zakupów, a potem kupujemy go przez Internet w sklepie, w którym go obejrzeliśmy. Tak jest w przypadku Merlina i Empiku – zamówiony towar trafia albo bezpośrednio do zamawiającego, albo do salonu, skąd można go odebrać. Dzięki temu można również uniknąć opłat za przesyłkę.

Dane z rynku pokazują, że liczba sklepów internetowych nadal będzie rosła. Dotyczy to większości branż, w tym spożywczej, która wydaje się najtrudniejsza ze względu na szybko psujące się produkty. Jak pokazuje przykład sieci sklepów internetowych e-food także spożywkę czeka rewolucja w zakresie internetowej dystrybucji sprzedaży.

(dw)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0