Chorzy inwestorzy

Inwestorzy nierzadko mają skłonność do poddawania się silnym emocjom.
Wtorek
21.09.2010
Okazuje się, że ludzie, którzy obracają dużymi pieniędzmi, inwestują na giełdzie, zarządzają przedsiębiorstwami często – wbrew istniejącemu stereotypowi – w swoich poczynaniach są irracjonalni. Część z tych zachowań potraktowano, jak inwestycyjne jednostki chorobowe.
 

Większość teorii ekonomicznych bazuje na założeniu, że rynek jest racjonalny. Co się jednak dzieje, kiedy teoria finansowa spotyka się z omylnymi istotami ludzkimi, które zamiast czystym rozumem kierują się sympatiami osobistymi, lojalnością wobec marki lub mieszanką strachu i chciwości? Eksperci finansów behawioralnych badając ten problem odkryli, że inwestorzy w rzeczywistości dalecy są od racjonalizmu i nierzadko mają skłonność do poddawania się silnym emocjonalnym niepokojom. Oto najczęściej trawiące ich "schorzenia":

Testosterus
Irracjonalna, często nieznośna pewność siebie prowadząca do rozdmuchanego wyobrażenia o własnych umiejętności inwestycyjnych. Ze względu na fakt, że znacznie częściej dotyka mężczyzn niż kobiety, "choroba" ta otrzymała nazwę od męskiego hormonu płciowego. Pierwsze szczegółowe badania dotyczące tego zjawiska przeprowadzili dwaj amerykańscy naukowcy, analizując dane 45 tys. różnych inwestorów z okresu między 1991 a 1997 r. Odkryli, że nadmierna pewność siebie w handlu mężczyzn spowodowała, że zajmowali się nim znacznie częściej niż kobiety. Zyski mężczyzn były o 45 procent większe niż kobiet. Źródłem takiej sytuacji jest fakt, że mężczyźni i kobiety patrzą na pieniądze w odmienny sposób. Dla kobiet oznaczają one bezpieczeństwo, dla mężczyzn władzę.

Syndrom Alfreda Hitchcocka
Osoby cierpiące na ten syndrom często inwestują tak, jakby jadąc autem patrzyły przez tylną szybę, a nie przed siebie. Mają tendencję do ślepego podążania za tym, co się obecnie sprawdza na rynku. Kupują, gdy największe zyski zostały już osiągnięte. Jest to niebezpieczne o tyle, że to, co aktualnie się sprawdza, zazwyczaj nie trwa długo.

Za nic w świecie!
Dotknięci tą przypadłością inwestorzy nie są w stanie pozbyć się ewidentnie nietrafionych lokat – nawet jeśli ich plan inwestycyjny legł w gruzach – z powodu irracjonalnej niechęci do przyznania się do błędu. Ofiary tego "schorzenia" będą się trzymały nietrafionych wyborów, choć mają szansę ulokowania swoich pieniędzy w pewniejszym miejscu.

Pępek świata
Wielu inwestorów dotkniętych ekonomicznym narcyzmem ulega samouwielbieniu. Roszczą sobie prawo do wszystkich sukcesów, jednocześnie umniejszając swój udział w porażkach. Za niewłaściwą decyzję będą winić innych, na przykład doradcę, członków rodziny, a nawet media. (Pokrewnym schorzeniem jest amnezja inwestycyjna, czyli niemożność przypomnienia sobie złych decyzji.)
Symptomy: duża aktywność na rynku; szybkie zwalnianie doradców i zatrudnianie nowych; wybieranie indywidualnych inwestycji zamiast funduszy inwestycyjnych z powodów niezwiązanych z elastycznością wypłacania zysków; skłonność do pozywania pośredników i doradców, którzy ostrzegali przed ryzykownością ich decyzji.

A co jeśli?
Tę dolegliwość charakteryzuje irracjonalny i często paraliżujący strach. Inwestor taki jest ciągle atakowany obrazami ewentualnej katastrofy inwestycyjnej – odbierając sobie tym samym szansę na sukces finansowy. Ci, których dotknął ten stan ciągle pytają: "a co jeśli?". Są tak zafiksowani na wizji niepowodzenia, że nie podejmują działań, nawet jeśli są one wskazane.
Symptomy: unikanie planów emerytalnych; umieszczanie długoterminowych oszczędności emerytalnych w lokatach krótkoterminowych; inwestowanie w lokaty długoterminowe, które nie nadążają za tempem inflacji.

Agorafobia
Autentyczna jednostka chorobowa, objawiająca się strachem przed otwarta przestrzenią. Na arenie inwestycyjnej manifestuje się wyniszczającą niemożnością lokowania pieniędzy poza własna firmą. Wielu przedsiębiorców onieśmiela niezliczona ilość dostępnych planów emerytalnych. Wierzą, że decydując się na inwestycję którą znają, dokonują bezpiecznego wyboru. W rezultacie umieszczają wszystkie oszczędności w firmie, od której zależy również ich pensja. Eksperci twierdzą, że urozmaicanie kapitału jest najlepszym sposobem walki z ryzykiem.

To tylko niektóre z zaburzeń inwestycyjnych, które sabotują decyzje wielu inwestorów. Wynikają z natury ludzkiej, w związku z czym nie da się ich całkowicie pozbyć, ale można nauczyć się nad nimi panować. Opanowanie ich jest podstawą warsztatu inwestycyjnego, który pozwoli generować sukcesy bez większych uszczerbków na zdrowiu.

(mip)


Miłka Pejda-Rabij, dziennikarz
Miłosława Pejda-Rabij
dziennikarz

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Biznesplan: jak policzyć przyszłe zyski /16.03.2009

Zanim zainwestujemy we własny biznes spróbujmy oszacować jego rentowność.

POPULARNE NA FORUM

Tani biznes dla początkującego

Jaki jest szacunkowy koszt otwarcia placówki partnerskiej w Nest Banku? Czy Bank narzuca wyposażenie lokalu i koszty z tym związane?

82 wypowiedzi
ostatnia 17.06.2018
Damskie torebki

Jeśli torebki to tylko Liu Jo! I oczywiście oryginalne :) Tak jak moja poprzedniczka :) https://ubierzsie.com/liu-jo Nie mogę złego słowa na nie powiedzieć. Biznes...

18 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Czy warto otworzyć sklep odzieżowy?

jesli tylko wiesz, że twój produkt jest unikalny lub w naprawdę dobrej cenie to oczywiście :) bez porządnej analizy swot nie ma się natomiast co pchać w ecommerce. Bo...

33 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Mam lokal / Szukam pomysłu na biznes

Może branża spożywcza? Przetwórstwo owoców i warzyw. Jakbyście szukali solidnych maszyn do pakowania soków to znajdziecie je w Bag In Box z Lublina...

427 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Jaką działalność otworzyć na wsi? Pomocy!!!

Zastanawiałam się jeszcze nad tym... Może warto zainwestować w ziemię pod uprawę? Wiem, że to ciężka praca, ale jeśli dobrze to zaplaujesz, to można na tym zarobić....

119 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Great assignment help team provide the java assignment help with the experiences writer in the possible minimal price. In the usa, uk. australia etc, our writer is well...

55 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Prezent na dzień dziecka

Baloniki są super! U nas było przyjęcie dla dzieci w rodzinie i własnie one zrobiły furorę, aż nie zaczęliśmy otwierać prezenty. ;) Na takie przyjęcia obowiązkowo...

2 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Dziękuję za informacje! Szukałem i nie mogłem znaleźć. Pomogłeś mi! dqfansurvey

55 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018