09.12.2010

Dobry pomysł gwarantuje sukces

Centrum Opinii Badania Opinii Społecznej sprawdziło co, zdaniem Polaków, pozwala odnieść sukces w biznesie.

Wyniki przeprowadzonego badania pokazują, że sukces w biznesie zawdzięczamy przede wszystkim dobremu pomysłowi na własny interes (40 proc.). Nie mniej ważne są środki finansowe potrzebne do uruchomienia działalności (35 proc.). Dopiero na trzecim miejscu znalazła się pracowitość (32 proc.), nie mówiąc już o niskich wskazaniach na uczciwość (15 proc.). Polacy wysoko sobie cenią przedsiębiorczość (32 proc.) oraz kontakty w kręgach biznesowych (26 proc.). O ważnej roli wykształcenia i wiedzy przekonanych jest mniej niż 20 proc. respondentów. Tylko co 20. ankietowany odpowiedział, że sukces zależy od polityki gospodarczej i finansowej rządu.

Wykres CBOS.

Prezentowane dane pochodzą z badania "Aktualne problemy i wydarzenia" realizowanego w październiku 2010 roku na reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.

Powyższe wynika badań można w prosty sposób przełożyć na sukces odniesiony dzięki działalności we franczyzie. Tutaj najważniejszy jest wybór właściwego franczyzodawcy oferującego atrakcyjne know-how i faktycznie sprawdzony pomysł na biznes, a nie taki który będzie testowany na partnerach sieci. Dostępne zasoby finansowe mogą stanowić spore ograniczenie w wyborze marki, z którą przedsiębiorcy chcieliby współpracować. Opłata wstępna bywa czasem nie do przeskoczenia, jednak bywa, że franczyzodawcy idą partnerom na rękę i rozkładają opłatę na raty. Wiedza i doświadczenie mogą zostać zastąpione we franczyzie dobrym podręcznikiem operacyjnym. Nie zaszkodzi jednak ogólna wiedza na temat branży, bo to właśnie ona decyduje o znajomości tynku lokalnego, gdzie franczyzobiorca będzie prowadził firmę. Szkolenia organizowane przez franczyzodawcę to kolejny atut działalności w oparciu o licencję. Nie zmienia to faktu, że szczęście zawsze w biznesie się przyda, co potwierdza 18 proc. przebadanych Polaków.

(dw)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0