Przedsiębiorca pracuje, Wielki Brat kombinuje

Według PKPP Lewiatan rząd ma osiągnięcia w zakresie wprowadzania e-administracji. Jednak kwestie takie, jak zadłużenie KRUS i ZUS, sprawa OFE, nieudolność w rozwoju infrastruktury drogowej oraz marna promocja polskiej gospodarki kładą się cieniem na jego działalności.
Poniedziałek
03.01.2011
Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan podsumowuje skutki działań rządu w sferze biznesu.
 

Na przedświątecznej konferencji Lewiatana, organizacji zrzeszającej i reprezentującej przedsiębiorców prywatnych, jej eksperci pokusili się o ocenę dokonań rządu w zakresie regulacji mających wpływ na prowadzenie biznesu w Polsce. W oczach specjalistów obecne władze w 2010 wprowadziły kilka korzystnych zmian, ale lista porażek i bubli prawnych jest niestety znacznie dłuższa.

Urząd w komputerze

Za jeden z największych sukcesów rządu PO-PSL eksperci uznali prywatyzację PZU oraz rozwiązanie konfliktu z Eureko, który spędzał sen z powiek kolejnym ministrom Skarbu Państwa. Wysoko ocenione zostało też przyspieszenie budowy autostrad, a także wprowadzanie zamawianych i dodatkowo dofinansowanych kierunków studiów, które kształcą absolwentów szczególnie pożądanych na rynku pracy.

Wśród posunięć, które mogą bezpośrednio ułatwić życie zwłaszcza małym i średnim przedsiębiorstwom, wyróżnić trzeba coraz sprawniejszą implementację dyrektywy usługowej. Wytyczne zawarte w tej kategorii wiążą się z budową wspólnego rynku wewnętrznego UE, zakładającego swobodę przepływu towarów, osób, kapitału i usług. Prace legislacyjne prowadzone w 2010 mogły cieszyć wszystkich zwolenników elektronicznej administracji. Parlament zajął się takimi fragmentami dyrektywy, jak elektroniczny dostęp do ksiąg wieczystych (w tym nadanie wydrukom ze stron internetowych mocy dokumentu urzędowego) i elektroniczne postępowanie upominawcze w sądzie. Po pierwszym czytaniu w Sejmie jest już też nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Jej wejście w życie umożliwi powszechny elektroniczny i bezpłatny dostęp do danych zawartych w KRS. Dokumenty drukowane ze stron KRS również będą miały moc urzędową.

Już niedługo przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z dobrodziejstwa innego projektu – spółki S24. Koncepcja umożliwi prostą i szybką rejestrację prostych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółkę taką, o ustawowym wzorcu umowy, będzie można założyć drogą internetową, ale bez konieczności posiadania podpisu elektronicznego.

Papier do lamusa

Pierwsze czytanie w Sejmie ma za sobą również projekt ustawy deregulacyjnej. Kiedy wejdzie w życie, przedsiębiorcy będą mogli zamiast zaświadczeń dotyczących m.in. braku zaległości wobec ZUS, wysokości dochodów czy niekaralności, składać proste oświadczenia. Do urzędów nie będzie też trzeba nosić oryginałów dokumentów – wystarczą kopie.

Powoli tonąć w papierach przestaną również przyszli przedsiębiorcy, którzy swojej szansy szukają w funduszach unijnych. W Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki Komitet Monitorujący podjął decyzję, że od 2011 do wniosku nie będą wymagane żadne załączniki. Natomiast w działaniu 8.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (e-usługi młodych przedsiębiorców) odbył się pierwszy nabór elektroniczny. Jak na razie udogodnienie dotyczyło jedynie przedsiębiorców posiadających podpisy elektroniczne, ale już w 2011 roku PARP zapowiada rewolucję – elektroniczne nabory mają dotyczyć wszystkich konkursów.

Grzech zaniedbania

Sukcesy rządu wiążą się więc przede wszystkim z informatyzacją i wprowadzaniem elektronicznych rozwiązań w funkcjonowaniu administracji publicznej. Ten sektor infrastruktury biznesowej ulega powolnej poprawie, ale wiele innych kwestii, których rozwiązanie jest niezbędne dla rozwoju przedsiębiorczości, wciąż pozostaje bez zmian.

Eksperci Lewiatana wytykają rządowi przede wszystkim opieszałość w sprawie prywatyzacji sektora energetycznego, a także znikome postępy w modernizacji sieci kolejowej i usług kolejowych. Opóźnia się też realizacja dużych inwestycji współfinansowanych ze środków UE, zwłaszcza tych związanych z ochroną środowiska, jak np. spalarnie, czy oczyszczalnie ścieków.

Największe zaniedbania dotyczą jednak nie tylko sfery funkcjonowania biznesu, ale również życia wszystkich pozostałych podatników. Wciąż nie możemy doczekać się racjonalnej i zakrojonej na szeroką skalę reformy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Deficytowa instytucja została jedynie poddana pozornym, kosmetycznym modyfikacjom.

A jakby tego było mało, na horyzoncie pojawiło się widmo państwowej ręki, która wyraziła chęć przejęcia części środków przekazywanych przez obywateli do Otwartych Funduszy Emerytalnych.

- Rząd, który szedł do wyborów pod hasłem obniżania podatków szerzenia wolności gospodarczej nie dość, że rozważa ingerencję w OFE i boi się reformować KRUS, to jeszcze podnosi podatek VAT, zamiast wykorzystać niezłe wyniki gospodarcze do ujednolicenia jego stawek – ubolewają eksperci Lewiatana.

Śrubowanie bez cięcia

Łatać dziurę budżetową można na dwa podstawowe sposoby – tnąc wydatki, bądź przykręcając śrubę podatkową. Władze tną niechętnie, ale do kieszeni obywatela nie wahają się sięgać. Gorzej, że brak w tych działaniach konsekwencji. Z jednej strony mamy wyższe podatki pośrednie, a z drugiej wprowadzenie kolejnego dnia wolnego od pracy w Święto Trzech Króli, który według wyliczeń ekonomistów może kosztować nas nawet 5 mld zł.

Eksperci PKPP punktują jednak dalej. Ich zdaniem prace nad promocją polskiej gospodarki na forum międzynarodowym utknęły w martwym punkcie. Brakuje konsultacji stanowisk rządowych w kwestiach projektów unijnych z przedstawicielami biznesu. To z kolei niestety często wynika z faktu, że poszczególni członkowie Rady Ministrów nie konsultują się w tym zakresie między sobą. W efekcie regulacje dotyczące biznesu są wprowadzane bez poszanowania stanowiska przedsiębiorców, bez uwzględnienia ich spostrzeżeń, a często cennych, praktycznych porad.

Bilans minionego roku nie jest zachwycający. Pozostaje żywić nadzieję, że rządowe kunktatorstwo karmi się tylko świadomością rychłych wyborów parlamentarnych i w kolejnych latach los przedsiębiorcy w literze prawa będzie poprawiał się w szybszym tempie.

(gum)


NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jaki biznes się opłaci w 2018? /01.12.2017

Sprawdziliśmy, w jaki biznes warto zainwestować w nadchodzącym roku. Tłumaczymy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić spaghetterię, sklep z bielizną, pączkarnię, agencję Mikołajów, park trampolin oraz firmę sprzedającą kosze prezentowe. Opisujemy też sprawdzone franczyzy z branży usługowej. Radzimy, jak przeprowadzić remanent w firmie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

POPULARNE NA FORUM

Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Hello guys do you know that going through a review of websites will give you much insight about it which you can’t know by simply visiting it,Here is the...

63 wypowiedzi
ostatnia 22.06.2018
Jaką działalność otworzyć na wsi? Pomocy!!!

Wg mnie najlepiej na wsi sprawdzi się biznes internetowy, najlepiej ze sklepem stacjonarnym, ale w tematyce, która zainteresuje, chociażby rolników, szczególnie, jeśli w...

121 wypowiedzi
ostatnia 22.06.2018
Jaką działalność otworzyć na wsi? Pomocy!!!

Wg mnie najlepiej na wsi sprawdzi się biznes internetowy, najlepiej ze sklepem stacjonarnym, ale w tematyce, która zainteresuje, chociażby rolników, szczególnie, jeśli w...

121 wypowiedzi
ostatnia 22.06.2018
Prywatny detektyw

Cześć, potrzebny jest mi prywatny detektyw kraków który pomoże mi w pewnych sprawach i zdobędzie odpowiednie dowody. Wiecie może możecie polecić jakiegoś...

1 wypowiedzi
ostatnia 22.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Very nice article, I enjoyed reading your post, very nice share, I want to twit this to my followers. Thanks!. Apple Cider Vinegar

63 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

I feel really happy to have seen your webpage and look forward to so many more entertaining times reading here. Thanks once more for all the details. Ginseng

63 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

You completed certain reliable points there. I did a search on the subject and found nearly all persons will agree with your blog. Sunflower Seeds

63 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

I’m excited to uncover this page. I need to to thank you for ones time for this particularly fantastic read!! I definitely really liked every part of it and i also have you...

63 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2018