15.02.2011

Przedsiębiorca na zasiłku

1 lutego weszła w życie nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia umożliwiająca zawieszenie działalności oraz rejestrację jako bezrobotny w ciągu 1 dnia.

Dla przedsiębiorców oznacza to skrócony czas opłacania składek, podatku i ubezpieczenia, gdyż mogą z dnia na dzień zawiesić działalność. Wraz z zwieszeniem działalności kończy się ich okres rozliczeniowy, dzięki czemu z dnia na dzień mogą się zarejestrować jako bezrobotni. Przed wprowadzeniem nowelizacji, samozatrudniony zanim faktycznie został zwolniony z opłat, musiał czekać na zakończenie miesięcznego okresu rozliczeniowego.

Urząd Pracy w Warszawie przy ulicy Ciołka.

Osobom, których firmy dobrze prosperują nie będzie się opłacało zawieszać działalności.

O zasiłek mogą starać się również przyszli przedsiębiorcy, którzy dopiero zakładają własną firmę. W świetle nowych przepisów mogą zachować status osoby bezrobotnej aż do dnia rozpoczęcia działalności. Dotyczy to głównie osób, które otrzymały numer REGON, ale planują rozpoczęcie działalności w późniejszym terminie. Do tej pory moment rejestracji oznaczał utratę statutu osoby bezrobotnej.

Obie grupy zachowują prawo do zasiłku, ubezpieczeń zdrowotnych oraz bezpłatnej aktywizacji zawodowej jak inni bezrobotni. Również jak pozostali mają comiesięczny obowiązek stawiania się w urzędzie pracy.

(boa)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0

Bolesław Adamiec

dziennikarz
Napisz do autora