Andrzej Koźmiński: W biznesie trzeba być bezwzględnym

Sukces w biznesie zależy od oryginalnego pomysłu. Nie warto naśladować innych i otwierać pizzerii na rogu skrzyżowania, na którym są już trzy takie lokale.
Andrzej Koźmiński, założyciel i rektor Akademii Leona Koźmińskiego
Wtorek
01.02.2011
– Przedsiębiorczości nauczyć się można tylko w praktyce, tak samo jak gotowania czy śpiewania – mówi profesor Andrzej Koźmiński, założyciel i rektor Akademii Leona Koźmińskiego.
 

W których obszarach gospodarki najbardziej opłaca się szukać szczęścia w biznesie?
Andrzej Koźmiński: W Polsce wciąż niewystarczająco rozwinięta pozostaje sfera wszelkiego rodzaju usług. Zwłaszcza tych o charakterze intelektualnym, czyli doradztwo, usługi inżynierskie, działalność reklamowa, promocyjna, ale także Internet – różnorakie portale. Kolejna dziedzina, która ma przed sobą wielką przyszłość, to usługi związane ze zdrowiem, opiekuńcze, medyczne. To będzie się w nadchodzących latach rozwijało niesłychanie szybko. Polska ma też spore szanse na polu produkcji żywności, zwłaszcza tej określanej jako ekologiczna. Sektorem, który wciąż czeka na swoich wybitnych przedsiębiorców, jest również turystyka, jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi naszej gospodarki.

Jakie rady ma świat akademicki dla polskiego biznesu?
A.K.: Przede wszystkim radziłbym robić to, co się umie. Szewc nie powinien zarabiać na hydraulice i odwrotnie. Umiejętności to podstawa. Druga rada jest bardzo prosta – ciężka praca. Przedsiębiorca pracuje 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Jeśli ktoś myśli, że własna firma to sposób na szybki pieniądz zdobyty niewielkim wysiłkiem, to niestety jest w błędzie i czeka go bankructwo. Po trzecie, sukces w biznesie zależy od oryginalnego pomysłu. Nie warto naśladować innych i otwierać pizzerii na rogu skrzyżowania, na którym są już trzy takie lokale. Trzeba szukać nowych, ciekawych rozwiązań.

Fragment wywiadu opublikowanego w miesięczniku Własny Biznes Franchising nr 2/2011


NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Biznesplan: jak policzyć przyszłe zyski /16.03.2009

Zanim zainwestujemy we własny biznes spróbujmy oszacować jego rentowność.

POPULARNE NA FORUM

Uczą i zarabiają

To jest bardzo dobry interes! Na pewno jest to bardzo przydatne. ______________________ Prawo - praca magisterska

23 wypowiedzi
ostatnia 08.06.2018
tłumacz niemiecki

Cześć, mam pytanie ponieważ potrzebuje kogoś kto potrafi dobrze język niemiecki i by zajął się paroma tekstami do przetłumaczenia nie musi być to tłumaczenie...

1 wypowiedzi
ostatnia 05.06.2018
Język na licencji

Jednej ze szkół języka angielskiego poświęciliśmy odcinek programu Biznes z Franczyzą. Zapraszam do oglądnięcia na kanale YT: https://www.youtube.com/watch?v=Yt0jTYX1Ido

8 wypowiedzi
ostatnia 29.05.2018
Półkolonie dają zysk

Moja córka w tym roku jedzie na półkolonię do Warszawy, organizowana przez Akademię Nauki. Jest tematyczna 'Tytus, Romek i Atomek', są terminy na lipiec i sierpień. Jak...

1 wypowiedzi
ostatnia 22.05.2018
Szkolenia inżynierskie?

This is the greatest one thing which is going to be one of the greatest stuff to witness order coursework have been working well enough for me its one of the finest information...

4 wypowiedzi
ostatnia 19.05.2018
Uczą i zarabiają

Świetny pomysł ! Wiele szkół potrzebuje czegoś takiego!

23 wypowiedzi
ostatnia 11.05.2018
Szkolenia inżynierskie?

Discovered this organization offering web based preparing on C#, Paper Writing Help Online and MVC obvious clarification they have practical experience in this three courses ....

4 wypowiedzi
ostatnia 05.05.2018
Szkolenia inżynierskie?

Moja znajoma kiedys korzystala i z tego co pamiętam to była zadowolona:)

4 wypowiedzi
ostatnia 24.04.2018