Jeszcze mniej formalności

Od 1 lipca z listy urzędów, w których musimy załatwiać formalności związane z założeniem formy będziemy mogli wykreślić skarbówkę.
Środa
25.05.2011
Z listy urzędów, jakie przyszły przedsiębiorca musi odwiedzić podczas zakładania firmy zniknęła skarbówka. Idea jednego okienka powoli staje się faktem.
 

W połowie maja Sejm przyjął nowelizację ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Największa zmiana, to zniesienie wizyty w Urzędzie Skarbowym, gdzie przyszły przedsiębiorca musiał osobiście wybrać formę opodatkowania. Zapisy ustawy, która weszła w życie 31 marca 2009 roku ułatwiły przedsiębiorcom życie, ale wciąż wiele zostało do zrobienia. Mimo że osoby zakładające firmę w celu uzyskania numeru identyfikacyjnego REGON nie musiały już jeździć do, często oddalonego o kilkadziesiąt kilometrów, urzędu statystycznego, wciąż do odwiedzenia pozostawał urząd skarbowy. Ustawodawca nie pomyślał wcześniej o możliwości włączenia do wniosku rejestracyjnego części dotyczącej wyboru formy opodatkowania. Od 1 lipca z listy urzędów, w których musimy załatwiać formalności będziemy mogli wykreślić skarbówkę. Nieliczni posiadacze podpisu elektronicznego już dzisiaj mogą zarejestrować firmę przez Internet. Nie zmienia to jednak faktu, że wciąż trzeba pofatygować się do ZUS, aby zgłosić do ubezpieczenia siebie i swoich pracowników. Również w banku trzeba założyć konto firmowe.

Według raportu Banku Światowego „Doing Bussiness” Polska znajduje się na 70. miejscu państw przyjaznych przedsiębiorcy. Przyjaźniejsze otoczenie do zakładania firm przedsiębiorcy znajdą na Litwie, w Czechach i na Białorusi. Na odległą pozycję naszego kraju w rankingu wpływ mają przede wszystkim czasochłonne formalności związane z uzyskaniem zgody na budowę (załatwienie 32 procedur zajmuje średnio 311 dni), płaceniem podatków (29 płatności rocznie) oraz rozpoczęcie prowadzenia działalności biznesowej. Najlepiej wypadamy w badaniu dotyczącym uzyskiwania kredytu na firmę. Biorąc pod uwagę wszystkie elementy przedstawiamy wybrane pozycje z rankingu Banku Światowego:
1. Singapur
2. Hongkong
3. Nowa Zelandia
4. Wielka Brytania
5. USA
6. Dania
7. Kanada
8. Norwegia
9. Irlandia
10. Australia
12. Gruzja
22. Niemcy
39. Kolumbia
63. Czechy
68. Białoruś
70. Polska
80. Włochy
145. Ukraina

(dw)


NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jaki biznes się opłaci w 2018? /01.12.2017

Sprawdziliśmy, w jaki biznes warto zainwestować w nadchodzącym roku. Tłumaczymy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić spaghetterię, sklep z bielizną, pączkarnię, agencję Mikołajów, park trampolin oraz firmę sprzedającą kosze prezentowe. Opisujemy też sprawdzone franczyzy z branży usługowej. Radzimy, jak przeprowadzić remanent w firmie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

POPULARNE NA FORUM

Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Na pewno warto wyposażać się w różnego rodzaju narzędzia, które pomogą usprawnić naszą pracę :) Ja na przykład korzystam z ticketing system od...

95 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Sklep muzyczny

Cześć, znalazłem fajny sklep muzyczny Tryton Music , można w nim przez internet zamawiać potrzebne nam rzeczy różne sprzęty oraz inne. Szeroki asortyment sklepu można...

1 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Musisz pamiętać o wielu rzeczach. Wszystko zależy od profilu Twojej działalności. Jeśli chcesz działać w branży IT to kup sprzęt, jeśli e-commerce to zainwestuj w...

95 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Cool stuff you have and you keep overhaul every one of us Beets

58 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Cool stuff you have and you keep overhaul every one of us Beets

58 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Congrats on having such well managed site! It has good looks and contains informative content as well.We are an online platform where students check & write reviews for...

58 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Damskie torebki

Ja torebki kupuję w sieciówkach. Nie widzę nic ciekawego w tym, żeby mieć bardzo drogie. Oczywiście jest to świetna sprawa, mam dwie droższe, ale raczej staram się, by...

19 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Skuteczna i tania reklama małej firmy

Można postawić na reklamę świetlną czy litery przestrzenne. Nam litery podświetlane wykonała firma https://reklama-bielsko.com/ Mamy też od nich reklamę na...

402 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018