Przedsiębiorco, nie bój się UOKiK-u!

Za niewypełnienie ankiety UOKiK-u grozi kara nawet w wysokości do 50 mln euro. Osoba na stanowisku kierowniczym takiej firmy może zapłacić nawet pięćdziesięciokrotność przeciętnego wynagrodzenia.
Poniedziałek
06.06.2011
Kiedy na swoim biurku zobaczysz ankietę z tej instytucji, nie odkładaj jej wypełnienia na później. To badanie ma ci pomóc, a za odmowę udziału w nim zapłacić możesz nawet 50 mln euro.
 

W 2011 roku rynek fuzji i przejęć w Polsce może sięgnąć 25 mld zł. Jeśli właściciela zmieni operator telefonii komórkowej Polkomtel, to może się zdarzyć, że nasz rynek fuzji i przejęć okaże się największym w Europie. Każda tego typu transakcja, która znacząco zmienia rozkład sił w danej branży, musi najpierw uzyskać akceptację Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

Raz, dwa, trzy, prezes UOKiK-u patrzy

- W nowoczesnej gospodarce, w której fuzje i przejęcia są normalnym zjawiskiem gospodarczym, bardzo odpowiedzialna rola spoczywa na organach antymonopolowych. Ich zadaniem jest bowiem badanie rynkowych skutków fuzji i przejęć, z możliwością ich zablokowania – tłumaczy Małgorzata Krasnodębska – Tomkiel, prezes UOKiK.

W 2009 roku Urząd przebadał 101 wniosków. W ubiegłym roku UOKiK odniósł się do 149 planów połączeń przedsiębiorstw. Od początku tego roku zakończono już 50 spraw. Nic dziwnego – w miarę poprawy sytuacji gospodarczej, firmy wykazują coraz większe chęci rozwój poprzez przejmowanie innych rynkowych graczy. Jest więc coraz więcej sprawy do zbadania.

Kiedy system wchodzi do gry

- Pewne transakcje, zwłaszcza w silnie skoncentrowanych sektorach, mogą doprowadzić do monopolizacji rynku ze szkodą dla działających na nim podmiotów – mówi szefowa antymonopolowego urzędu. - Dlatego organy antymonopolowe na całym świecie zostały wyposażone w narzędzia służące kontroli fuzji i przejęć, również możliwością ich zablokowania.

W myśl artykułu 13 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów zamiar połączenia dwóch przedsiębiorstw trzeba zgłosić prezesowi UOKiK w dwóch przypadkach. Oba wiążą się z obrotem osiąganym przez zainteresowane firmy i są skonstruowane w sposób, który praktycznie wyklucza ryzyko, że obowiązkowi notyfikacji podlegać będą małe i średnie firmy. Mowa bowiem obrotach (osiągniętych w roku poprzedzających transakcję) na poziomie 1 mld euro na poziomie działalności globalnej i 50 mln euro na terenie Polski.

Dla dobra przedsiębiorcy

Progi rocznych obrotów jednoznacznie pokazują, że transakcje przejęć i fuzji pomiędzy mniejszymi przedsiębiorstwami nie są przedmiotem zainteresowania UOKiK-u. Nie znaczy to jednak, że drobny biznes jest całkowicie wykluczony z procesów, w których antymonopolowy urząd sprawdza, czy dana transakcja nie zaszkodzi konkurencji na rynku. Jest wręcz przeciwnie, bo badanie rynku prowadzone przez UOKiK opiera się w dużej mierze na ankietach wysyłanych do wszelkiego rodzaju podmiotów, na które w jakikolwiek sposób może wpłynąć zawierana transakcja.

Może się więc zdarzyć, że mała firma z branży obuwniczej dostanie z UOKiK-u do wypełnienia ankietę związaną z planowaną fuzju rynkowych liderów. Drobne przedsiębiorstwo ma w takiej ankiecie okazję wyrazić swoją opinię na temat konsekwencji takiego wydarzenia na rynku i w pewnym stopniu wpłynąć na los danej transakcji. To szansa na aktywną współpracę z Urzędem we własnym interesie, ale oprócz tego – obowiązek ankietowanego.

Warto pamiętać, że zgodnie z prawem, kiedy na nasze biurko trafi już taki dokument, to pod groźbą kary pieniężnej w wysokości nawet do 50 mln euro musimy go odpowiednio wypełnić i odesłać do nadawcy. Podobne sankcje czekają nas, jeśli w dokumencie podamy nieprawdziwe dane bądź będziemy starali się wprowadzić UOKiK w błąd.

Miły urząd

Nic dziwnego, że przedsiębiorcy często z duszą na ramieniu spoglądają na kopertę zawierającą ankietę z UOKiK-u, już na samym początku zakładając, że może być ona zwiastunem najgorszego. Nic bardziej mylnego – chodzi przecież o dobro konkurencji, czyli między innymi równe szanse pomiędzy mniejszymi i większymi graczami rynkowymi. Ankiety są tak ułożone, że nie narzucają jednolitej formy udzielania odpowiedzi. Nie ma też co specjalnie ubolewać nad tym, że Urząd zażąda od nas wyjawiania informacji stanowiącej tajemnicę handlową – czyni to niemal zawsze, bo taka jest natura badanej przez niego kwestii rynkowej. I choć raporty UOKiK-u podawane są później do powszechnej wiadomości, to upubliczniane są w bardzo okrojonych wersjach, niezawierających newralgicznych informacji. W końcu instytucja ta ma chronić wolną konkurencję, a nie jej szkodzić. Jeśli natomiast podczas wypełniania ankiety natrafimy na jakiekolwiek problemy, bez wahania możemy skontaktować się z urzędem mailowo bądź telefonicznie i wyjaśnić wątpliwość. A jeśli z powodu napiętych terminów w naszym biznesie wiemy, że nie wyrobimy się z udzieleniem odpowiedzi na czas – poprośmy o przełożenie ankietowego deadline'u – w uzasadnionych przypadkach UOKiK przystanie na naszą prośbę.

(gum)


POPULARNE NA FORUM

Jaką działalność otworzyć na wsi? Pomocy!!!

Przydadzą się namiary na firmę która wspomaga rozwój nowoczesnego rolnictwa. Chodzi mi o http://www.polski-farmer.pl/ Poczytajcie sobie u nich o systemach i...

122 wypowiedzi
ostatnia 20.08.2018
Jaki biznes w miasteczku 15 tys.

Piętnaście tysięcy to stosunkowo mało, naprawdę. Śmiem się niestety zgodzić z osobą powyżej. To są niewielkie pieniądze, ale dobrze, że choć takimi dysponujesz....

83 wypowiedzi
ostatnia 20.08.2018
Biznes po stronie dobra

I would like to thank you for the efforts you have made in writing this post. Thanks for posting Really Such Things. I should recommend your site to my friends.It is of a great...

29 wypowiedzi
ostatnia 20.08.2018
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Jeśli klienci będą wpłacać Ci pieniądze to polecam posiadać system realizujący szybkie przelewy jakim jest http://www.bluemedia.pl/. Sprawdza się w działalności...

108 wypowiedzi
ostatnia 19.08.2018
Kredyt bankowy

Rzeczywiste propozycje dotyczące mikrokredytu można znaleźć tutaj https://pozyczka-zadarmo.pl/. Wiodące firmy, akcje, pierwsza pożyczka za darmo. Duży wybór pożyczek...

52 wypowiedzi
ostatnia 19.08.2018
Kredyt bankowy

Rzeczywiste propozycje dotyczące mikrokredytu można znaleźć tutaj https://pozyczka-zadarmo.pl/. Wiodące firmy, akcje, pierwsza pożyczka za darmo. Duży wybór pożyczek...

52 wypowiedzi
ostatnia 19.08.2018
Czy warto otworzyć sklep odzieżowy?

Co do sklepu stacjonarnego to nie wiem ale żona prowadzi sklep internetowy i bywa różnie może teraz jest ciut lepiej. Do wszystkiego jednak w dzisiejszych czasach trzeba...

36 wypowiedzi
ostatnia 19.08.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

If I breed your dog so will you write my essay for me.

119 wypowiedzi
ostatnia 18.08.2018