Biznes w Polsce czy za granicą?

Zmorą polskich przedsiębiorców jest zawiła biurokracja i wysokie podatki. Dlatego coraz więcej osób decyduje się realizować swoje biznesowe marzenia poza granicami naszego kraju.
Czwartek
15.08.2013
Sprawdzamy w jakich krajach można łatwo założyć biznes. Tylko czy łatwiej zawsze oznacza lepiej?
 

Zmorą polskich przedsiębiorców jest zawiła biurokracja i wysokie podatki. Dlatego coraz więcej osób decyduje się realizować swoje biznesowe marzenia poza granicami naszego kraju.

– Polskiemu przedsiębiorcy w prowadzeniu własnej działalności przeszkadzają nie tylko wysokie podatki i biurokracja, ale również niejasność przepisów, co prowadzi do konfliktów między przedsiębiorcami a organami skarbowymi. Dodatkowo rozpoczęcie działalności wiąże się z dużym wydatkiem, nierzadko pokrywanym z wcześniej zgromadzonych oszczędności, co wiele osób hamuje i skłania ku pracy na etacie – mówi Paweł Tomczyk, z firmy Rearden Technology. – Warto też wspomnieć o praktykach ZUS, który zmusza przedsiębiorcę do comiesięcznego wydatku, niezależnie od tego czy firma przynosi zyski, czy też nie.

Na zachodzie lepiej

Żeby założyć własną firmę w Niemczech należy udać się do Urzędu do Spraw Działalności Gospodarczej (Gewerbeamt), gdzie składa się wniosek o rejestrację. Jednak żeby zostać niemieckim przedsiębiorcą trzeba posiadać meldunek oraz lokal, w którym będzie prowadzony biznes. Resztę spraw formalnych załatwia urząd, który przekazuje informacje o nowej działalności do urzędu skarbowego, statystycznego oraz izby rzemieślniczej lub przemysłowo-handlowej. Rejestracja w urzędzie skarbowym wymaga od przyszłego właściciela firmy wypełnienia oraz odesłania formularza, który przyjdzie pocztą. Po jego zaakceptowaniu firma otrzymuje numer płatnika podatku i może rozpocząć działalność gospodarczą. Prosty sposób zakładania działalności gospodarczej odnosi zamierzone skutki. Według danych Niemieckiego Instytutu Badania Gospodarki, w ciągu ostatnich dwudziestu lat Niemcy odnotowali 40 proc. wzrost liczby nowych firm, zaś średni zarobek Niemca z prowadzonej działalności gospodarczej po odliczeniu należnego podatku i ubezpieczenia wynosi 2,3 tys. euro miesięcznie.

Przedsiębiorcy Jej Królewskiej Mości

Wielka Brytania to jedno z najpopularniejszych miejsc emigracji zarobkowej Polaków. Ale praca na Wyspach to nie tylko zmywak, czy opieka nad dziećmi. Polacy, jako naród przedsiębiorczy, coraz częściej wykorzystują możliwości, jakie daje im Brytyjskie prawo i zakładają własny biznes. Podobnie jak w Polsce, w Wielkiej Brytanii działalność gospodarczą można rozpocząć od samo zatrudnienia. Taka forma prowadzenia działalności zwalnia z kosztów rejestracji firmy. Firmę zakłada się w jednym miejscu - Urzędzie Skarbowym HM Revenue and Customs. Własny biznes można też zarejestrować przez Internet, telefon, albo wysyłając pocztą odpowiedni formularz.

Mała firma bez podatków

Benjamin Franklin powiedział, że „Pewna jest tylko śmierć i podatki” – Chińczycy postanowili zaprzeczyć tej maksymie. Od 1 sierpnia tego roku najmniejsi chińscy przedsiębiorcy (mają miesięczny obrót mniejszy niż 3,2 tys. USD) nie muszą płacić podatków. Z wprowadzonej ulgi może skorzystać nawet ok. 6 mln firm. Chińczycy zamierzają również wprowadzić ułatwienia dla przedsiębiorców zagranicznych, którzy chcą założyć biznes w tym kraju.

(mak)


NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Biznesplan: jak policzyć przyszłe zyski /16.03.2009

Zanim zainwestujemy we własny biznes spróbujmy oszacować jego rentowność.

POPULARNE NA FORUM

Tani biznes dla początkującego

Jaki jest szacunkowy koszt otwarcia placówki partnerskiej w Nest Banku? Czy Bank narzuca wyposażenie lokalu i koszty z tym związane?

82 wypowiedzi
ostatnia 17.06.2018
Damskie torebki

Jeśli torebki to tylko Liu Jo! I oczywiście oryginalne :) Tak jak moja poprzedniczka :) https://ubierzsie.com/liu-jo Nie mogę złego słowa na nie powiedzieć. Biznes...

18 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Czy warto otworzyć sklep odzieżowy?

jesli tylko wiesz, że twój produkt jest unikalny lub w naprawdę dobrej cenie to oczywiście :) bez porządnej analizy swot nie ma się natomiast co pchać w ecommerce. Bo...

33 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Mam lokal / Szukam pomysłu na biznes

Może branża spożywcza? Przetwórstwo owoców i warzyw. Jakbyście szukali solidnych maszyn do pakowania soków to znajdziecie je w Bag In Box z Lublina...

427 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Jaką działalność otworzyć na wsi? Pomocy!!!

Zastanawiałam się jeszcze nad tym... Może warto zainwestować w ziemię pod uprawę? Wiem, że to ciężka praca, ale jeśli dobrze to zaplaujesz, to można na tym zarobić....

119 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Great assignment help team provide the java assignment help with the experiences writer in the possible minimal price. In the usa, uk. australia etc, our writer is well...

55 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Prezent na dzień dziecka

Baloniki są super! U nas było przyjęcie dla dzieci w rodzinie i własnie one zrobiły furorę, aż nie zaczęliśmy otwierać prezenty. ;) Na takie przyjęcia obowiązkowo...

2 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Dziękuję za informacje! Szukałem i nie mogłem znaleźć. Pomogłeś mi! dqfansurvey

55 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018