15.08.2013

Biznes w Polsce czy za granicą?

Sprawdzamy w jakich krajach można łatwo założyć biznes. Tylko czy łatwiej zawsze oznacza lepiej?

Zmorą polskich przedsiębiorców jest zawiła biurokracja i wysokie podatki. Dlatego coraz więcej osób decyduje się realizować swoje biznesowe marzenia poza granicami naszego kraju.

Husaria na koniu

Zmorą polskich przedsiębiorców jest zawiła biurokracja i wysokie podatki. Dlatego coraz więcej osób decyduje się realizować swoje biznesowe marzenia poza granicami naszego kraju.

– Polskiemu przedsiębiorcy w prowadzeniu własnej działalności przeszkadzają nie tylko wysokie podatki i biurokracja, ale również niejasność przepisów, co prowadzi do konfliktów między przedsiębiorcami a organami skarbowymi. Dodatkowo rozpoczęcie działalności wiąże się z dużym wydatkiem, nierzadko pokrywanym z wcześniej zgromadzonych oszczędności, co wiele osób hamuje i skłania ku pracy na etacie – mówi Paweł Tomczyk, z firmy Rearden Technology. – Warto też wspomnieć o praktykach ZUS, który zmusza przedsiębiorcę do comiesięcznego wydatku, niezależnie od tego czy firma przynosi zyski, czy też nie.

Na zachodzie lepiej

Żeby założyć własną firmę w Niemczech należy udać się do Urzędu do Spraw Działalności Gospodarczej (Gewerbeamt), gdzie składa się wniosek o rejestrację. Jednak żeby zostać niemieckim przedsiębiorcą trzeba posiadać meldunek oraz lokal, w którym będzie prowadzony biznes. Resztę spraw formalnych załatwia urząd, który przekazuje informacje o nowej działalności do urzędu skarbowego, statystycznego oraz izby rzemieślniczej lub przemysłowo-handlowej. Rejestracja w urzędzie skarbowym wymaga od przyszłego właściciela firmy wypełnienia oraz odesłania formularza, który przyjdzie pocztą. Po jego zaakceptowaniu firma otrzymuje numer płatnika podatku i może rozpocząć działalność gospodarczą. Prosty sposób zakładania działalności gospodarczej odnosi zamierzone skutki. Według danych Niemieckiego Instytutu Badania Gospodarki, w ciągu ostatnich dwudziestu lat Niemcy odnotowali 40 proc. wzrost liczby nowych firm, zaś średni zarobek Niemca z prowadzonej działalności gospodarczej po odliczeniu należnego podatku i ubezpieczenia wynosi 2,3 tys. euro miesięcznie.

Przedsiębiorcy Jej Królewskiej Mości

Wielka Brytania to jedno z najpopularniejszych miejsc emigracji zarobkowej Polaków. Ale praca na Wyspach to nie tylko zmywak, czy opieka nad dziećmi. Polacy, jako naród przedsiębiorczy, coraz częściej wykorzystują możliwości, jakie daje im Brytyjskie prawo i zakładają własny biznes. Podobnie jak w Polsce, w Wielkiej Brytanii działalność gospodarczą można rozpocząć od samo zatrudnienia. Taka forma prowadzenia działalności zwalnia z kosztów rejestracji firmy. Firmę zakłada się w jednym miejscu - Urzędzie Skarbowym HM Revenue and Customs. Własny biznes można też zarejestrować przez Internet, telefon, albo wysyłając pocztą odpowiedni formularz.

Mała firma bez podatków

Benjamin Franklin powiedział, że „Pewna jest tylko śmierć i podatki” – Chińczycy postanowili zaprzeczyć tej maksymie. Od 1 sierpnia tego roku najmniejsi chińscy przedsiębiorcy (mają miesięczny obrót mniejszy niż 3,2 tys. USD) nie muszą płacić podatków. Z wprowadzonej ulgi może skorzystać nawet ok. 6 mln firm. Chińczycy zamierzają również wprowadzić ułatwienia dla przedsiębiorców zagranicznych, którzy chcą założyć biznes w tym kraju.

(mak)