Jeżeli przedsiębiorca będący pracodawcą dopuści się zaniechania w postaci braku uiszczenia podatku dochodowego należnego od wynagrodzenia pracownika może zostać ukarany pozbawieniem wolności do lat 3.
Wtorek
03.09.2013
Nieodprowadzenie podatku za pracownika rodzi poważne konsekwencje. Kara może poważnie naruszyć portfel podatnika.
 

Każdy przedsiębiorca zatrudniający pracowników musi mieć na uwadze nałożone na niego przepisami obowiązki, z których powinien się wywiązywać. Nie ma tu znaczenia czy jest to pracodawca-przedsiębiorca w jednoosobowej działalności gospodarczej czy też pracodawca-spółka kapitałowa. Zatrudniający musi dopełnić formalności związanych ze zgłoszeniami pracownika do ZUS jak i wywiązać się z obowiązku odprowadzenia podatku dochodowego w imieniu zatrudnionego pracownika. Zaniechanie czynności nakazanych przepisami może spowodować u przedsiębiorcy zatrudniającego pracowników poważne konsekwencje.

Większa waga czynu

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawców zatrudniających pracowników jest obliczenie, pobranie i odprowadzenie do urzędu skarbowego zaliczki na podatek dochodowy. Termin odprowadzenia podatku upływa z dniem 20 kolejnego miesiąca, czyli tak jak zaliczka na podatek dochodowy przedsiębiorcy prowadzącego działalność. Jednak notoryczne nie opłacanie zaliczki przedsiębiorcy będzie co najwyżej traktowane jako wykroczenie skarbowe. Natomiast uporczywe nie odprowadzanie do urzędu skarbowego zaliczki na podatek dochodowy za pracownika może być już traktowane jako przestępstwo skarbowe, za które nieobowiązkowego przedsiębiorcę może czekać nawet kara pozbawienia wolności.

Jeżeli przedsiębiorca będący pracodawcą dopuści się zaniechania w postaci braku uiszczenia podatku dochodowego należnego od wynagrodzenia pracownika, podlega z tego tytułu karze grzywny do 720 stawek dziennych lub też, o czym już wspomniano, karze pozbawienia wolności do lat 3. Kary te mogą nawet wystąpić równolegle. Jednak tak poważne konsekwencje wystąpią jedynie, gdy niewpłacona kwota będzie odpowiednio wielką zaległością. Zadłużenie o małej wartości - przez co rozumie się zaległość w kwocie nie przekraczającej 320 tys. zł może być obarczone wyłącznie karą grzywny. Określana jest ona na drodze sądowej. Stawka dzienna wymierzonej kary może wahać się w granicach od 53,33 zł do nawet 21.333 zł.

Mniejsza szkodliwość czynu - łagodniejsza kara

Czyn związany z niedopełnieniem obowiązku odprowadzenia zaliczki na podatek do US nie musi być traktowany jako przestępstwo, a tym samym można obniżyć wymiar kary za jego popełnienie. Będzie tak w przypadku, jeżeli narażenie na uszczuplenie budżetu publiczno-prawnego nie przekroczyło kwoty 8 tys. zł. Wówczas bowiem popełniony czyn nie będzie traktowany już jako przestępstwo a jako wykroczenie skarbowe. Mniejsza szkodliwość czynu niesie za sobą mniejszą karę. Jej wartość może się wahać w granicy od 160 zł do 32 tys. zł (tu już określa się ogólny wymiar kary nie stawkę dzienną). Dodatkowo, jeżeli podatnik zdecydowałby się na uregulowanie zaległości podatkowej, mógłby jeszcze bardziej ograniczyć konsekwencje popełnionego czynu, do nałożenia przez urząd mandatu skarbowego. Jego wartość w roku 2013 nie może przekroczyć 3,2 tys. zł.

Ewa Szpytko, specjalista ds. prawa podatkowego wfirma.pl


NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Firma z napędem elektrycznym /14.06.2018

O planach rozwoju sieci salonów sprzedaży jednośladów elektrycznych i hybrydowych opowiada Jakub Czarny, prezes Scoopper.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

POPULARNE NA FORUM

Damskie torebki

Ja torebki kupuję w sieciówkach. Nie widzę nic ciekawego w tym, żeby mieć bardzo drogie. Oczywiście jest to świetna sprawa, mam dwie droższe, ale raczej staram się, by...

19 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Skuteczna i tania reklama małej firmy

Można postawić na reklamę świetlną czy litery przestrzenne. Nam litery podświetlane wykonała firma https://reklama-bielsko.com/ Mamy też od nich reklamę na...

402 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Tani biznes dla początkującego

Jaki jest szacunkowy koszt otwarcia placówki partnerskiej w Nest Banku? Czy Bank narzuca wyposażenie lokalu i koszty z tym związane?

82 wypowiedzi
ostatnia 17.06.2018
Damskie torebki

Jeśli torebki to tylko Liu Jo! I oczywiście oryginalne :) Tak jak moja poprzedniczka :) https://ubierzsie.com/liu-jo Nie mogę złego słowa na nie powiedzieć. Biznes...

19 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Czy warto otworzyć sklep odzieżowy?

jesli tylko wiesz, że twój produkt jest unikalny lub w naprawdę dobrej cenie to oczywiście :) bez porządnej analizy swot nie ma się natomiast co pchać w ecommerce. Bo...

33 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Mam lokal / Szukam pomysłu na biznes

Może branża spożywcza? Przetwórstwo owoców i warzyw. Jakbyście szukali solidnych maszyn do pakowania soków to znajdziecie je w Bag In Box z Lublina...

427 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Jaką działalność otworzyć na wsi? Pomocy!!!

Zastanawiałam się jeszcze nad tym... Może warto zainwestować w ziemię pod uprawę? Wiem, że to ciężka praca, ale jeśli dobrze to zaplaujesz, to można na tym zarobić....

119 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Great assignment help team provide the java assignment help with the experiences writer in the possible minimal price. In the usa, uk. australia etc, our writer is well...

55 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018