Własny biznes w poniedziałek

Najbardziej przedsiębiorczy nastrój Polacy mają w poniedziałek, bo to właśnie tego dnia do urzędu wpływa najwięcej wniosków o założenie działalności gospodarczej.
Środa
13.11.2013
Pęd do własnego biznesu rośnie z dnia na dzień. Dowód? Każdego dnia w Polsce powstaje 1,2 tys. nowych firm.
 

Nie praca w korporacji, ani nie "ciepła posadka" w urzędzie, ale własna firma – tę drogę każdego roboczego dnia tygodnia wybiera 1,2 tys. osób, a informacje te potwierdzają statystyki REGON. Jeszcze więcej optymizmu wnoszą dane sumaryczne, które pokazują, że z miesiąca na miesiąc liczba otwieranych firm rośnie. W ostatnich 12 miesiącach, licząc do końca września, zarejestrowanych zostało 304,2 tys. jednoosobowych firm. W listopadzie ub.r. tak liczona średnia wynosiła 288,7 tys.

- Ewidentnie mamy do czynienia ze wzrostem zainteresowania pracą na własny na rachunek. Taki model życia i rozwoju zawodowego powoli bierze górę nad ścieżką kariery proponowaną przez korporacje – ocenia Jarosław Augustyniak, prezes Idea Banku.

Najbardziej przedsiębiorczy nastrój Polacy mają w poniedziałek, bo to właśnie tego dnia do urzędu wpływa najwięcej wniosków o założenie działalności gospodarczej. Eksperci wskazują kilka przyczyn takiego stanu rzeczy. Na początek twierdzą, że przygotowanie wniosku wymaga od przyszłych właścicieli firm sporo zaangażowania i spokoju, o który dużo łatwiej w weekend. Po wtóre, osoby przedsiębiorcze mogą być sfrustrowane weekendowym lenistwem, które skłania ich do przemyśleń i popycha do decyzji o założeniu własnego biznesu. Gnani tym imperatywem w poniedziałek z samego rana spieszą więc zrealizować swoje plany i wysyłają formularze rejestracyjne.

Ktoś może spytać: skąd w nas taki pęd do przedsiębiorczości? Przede wszystkim zmniejsza się atrakcyjność ofert pracy przedstawianych przez korporacje, które jeszcze kilka lat temu były marzeniem każdego studenta ekonomii. Poza tym założenie własnego biznesu jest dużo łatwiejsze niż jeszcze kilka lat temu, zarówno pod względem proceduralnym, jak i pod względem finansowym. Na koniec łyżka dziegciu wsadzona w tę beczkę miodu, nie można bowiem zapomnieć, że do przejścia na swoje niejednokrotnie zmusza sytuacja gospodarcza, albo pracodawca, który wymaga od pracowników założenia własnej działalności.

(mak)


NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Biznesplan: jak policzyć przyszłe zyski /16.03.2009

Zanim zainwestujemy we własny biznes spróbujmy oszacować jego rentowność.

POPULARNE NA FORUM

Tani biznes dla początkującego

Jaki jest szacunkowy koszt otwarcia placówki partnerskiej w Nest Banku? Czy Bank narzuca wyposażenie lokalu i koszty z tym związane?

82 wypowiedzi
ostatnia 17.06.2018
Damskie torebki

Jeśli torebki to tylko Liu Jo! I oczywiście oryginalne :) Tak jak moja poprzedniczka :) https://ubierzsie.com/liu-jo Nie mogę złego słowa na nie powiedzieć. Biznes...

18 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Czy warto otworzyć sklep odzieżowy?

jesli tylko wiesz, że twój produkt jest unikalny lub w naprawdę dobrej cenie to oczywiście :) bez porządnej analizy swot nie ma się natomiast co pchać w ecommerce. Bo...

33 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Mam lokal / Szukam pomysłu na biznes

Może branża spożywcza? Przetwórstwo owoców i warzyw. Jakbyście szukali solidnych maszyn do pakowania soków to znajdziecie je w Bag In Box z Lublina...

427 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Jaką działalność otworzyć na wsi? Pomocy!!!

Zastanawiałam się jeszcze nad tym... Może warto zainwestować w ziemię pod uprawę? Wiem, że to ciężka praca, ale jeśli dobrze to zaplaujesz, to można na tym zarobić....

119 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Great assignment help team provide the java assignment help with the experiences writer in the possible minimal price. In the usa, uk. australia etc, our writer is well...

55 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Prezent na dzień dziecka

Baloniki są super! U nas było przyjęcie dla dzieci w rodzinie i własnie one zrobiły furorę, aż nie zaczęliśmy otwierać prezenty. ;) Na takie przyjęcia obowiązkowo...

2 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Dziękuję za informacje! Szukałem i nie mogłem znaleźć. Pomogłeś mi! dqfansurvey

55 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018