Nielawinowa sprzedaż

Piątek
24.05.2002
Nowelizacja ustawy o nieuczciwej konkurencji została uchwalona
 
Nowelizacja jest częścią rządowego pakietu o przedsiębiorczości i ma chronić drobnych kupców przed rekinami z branży. Zakazuje hipermarketom i supermarketom sprzedaży bez marży. Wyjątkiem będą wyprzedaże: posezonowe- dwie w roku ,letnia i zimowa, trwające nie dłużej niż miesiąc, organizowane gdy upływa termin przydatności produktu do spożycia, przy likwidacji sklepu(przez trzy miesiące) oraz przy wycofywaniu się z działalności handlowej.
W ostatniej chwili Sejm przyjął jeszcze jedną poprawkę bijąca w duże sieci posiadające własne marki. Ma to zapobiec zmuszaniu polskich producentów do rezygnacji z własnej marki. O nieuczciwą konkurencję mogą zostać oskarżeni producenci lub handlowcy , którzy do zakupionego towaru dodadzą „nieodpłatną premię w postaci towarów lub usług odmiennych od stanowiących przedmiot sprzedaży”. Są tu wyjątki: można dołączyć coś o „niewielkiej wartości” lub próbkę towaru np. kosmetyku do kolorowego magazynu. Premią mogą też być wygrane w konkursach i loteriach promocyjnych zorganizowanych zgodnie z przepisami o grach losowych. Posłowie uznali za nieuczciwą konkurencję także loterie promocyjne stwarzające „pewność wygranej”.

Zakazano też sprzedaży lawinowej. Sejm zdecydował, że nielegalne będzie nabywanie towarów lub usług wraz z obietnicą nagrody za przyciągnięcie nowych klientów. Ma to zastopować rozwój tzw. piramid finansowych. Ich nieuczciwi organizatorzy zarabiają na wpłatach osób wchodzących do systemu po nich. Ci ostatni zwykle tracą pieniądze, często oszczędności życia. Sprzedaż lawinowa będzie obłożona karą pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do ośmiu lat.

Doprecyzowano też zapisy tak aby nie zagroziły one legalnie działającym firmom sprzedaży bezpośredniej takim jak Oriflame czy Avon. Zgodna z prawem ma być sprzedaż lawinowa, w której zarabia się na zakupie lub sprzedaży po cenie, której „wartość nie może rażąco przekraczać rzeczywistej wartości rynkowej tych dóbr i usług”, a osoba wycofująca się z systemu może odsprzedać organizatorowi(za min. 90 procent) towar, który zakupiła w ciągu pół roku przed złożeniem rezygnacji.

Więcej: Gazeta Wyborcza, 24 maja 2002.
Gazeta Wyborcza

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Biznesplan: jak policzyć przyszłe zyski /16.03.2009

Zanim zainwestujemy we własny biznes spróbujmy oszacować jego rentowność.

POPULARNE NA FORUM

Tani biznes dla początkującego

Jaki jest szacunkowy koszt otwarcia placówki partnerskiej w Nest Banku? Czy Bank narzuca wyposażenie lokalu i koszty z tym związane?

82 wypowiedzi
ostatnia 17.06.2018
Damskie torebki

Jeśli torebki to tylko Liu Jo! I oczywiście oryginalne :) Tak jak moja poprzedniczka :) https://ubierzsie.com/liu-jo Nie mogę złego słowa na nie powiedzieć. Biznes...

18 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Czy warto otworzyć sklep odzieżowy?

jesli tylko wiesz, że twój produkt jest unikalny lub w naprawdę dobrej cenie to oczywiście :) bez porządnej analizy swot nie ma się natomiast co pchać w ecommerce. Bo...

33 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Mam lokal / Szukam pomysłu na biznes

Może branża spożywcza? Przetwórstwo owoców i warzyw. Jakbyście szukali solidnych maszyn do pakowania soków to znajdziecie je w Bag In Box z Lublina...

427 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Jaką działalność otworzyć na wsi? Pomocy!!!

Zastanawiałam się jeszcze nad tym... Może warto zainwestować w ziemię pod uprawę? Wiem, że to ciężka praca, ale jeśli dobrze to zaplaujesz, to można na tym zarobić....

119 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Great assignment help team provide the java assignment help with the experiences writer in the possible minimal price. In the usa, uk. australia etc, our writer is well...

55 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Prezent na dzień dziecka

Baloniki są super! U nas było przyjęcie dla dzieci w rodzinie i własnie one zrobiły furorę, aż nie zaczęliśmy otwierać prezenty. ;) Na takie przyjęcia obowiązkowo...

2 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Dziękuję za informacje! Szukałem i nie mogłem znaleźć. Pomogłeś mi! dqfansurvey

55 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018