28.08.2014

Konferencja na medal

Firmy organizujące konferencje i szkolenia mogą przebierać spośród tysięcy ofert. Sprawdziliśmy, co decyduje o wyborze danego obiektu.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego na rynku działa ponad 3,6 tys. obiektów szkoleniowych. Konkurencja każdego roku staje się coraz większa, dlatego potrzebna jest promocja. Przeważa reklama w internecie, szczególnie zgłoszenie obiektu do bazy systemów rezerwacyjnych, takich jak booking.com czy hrs.pl. Nieocenione są pozytywne rekomendacje dotychczasowych klientów. To jednak nie wystarczy. Właściciele sal szkoleniowych i konferencyjnych inwestują w coraz lepsze wyposażone, a także poszerzają swoją ofertę o nowe usługi, np. SPA, saunę, kręgielnię w celu przyciągnięcia klientów. Na podstawie raportu opracowanego m.in. przez portal salebiznesowe.pl dowiadujemy się, jak odnaleźć się na tym konkurencyjnym rynku.

Sala konferencyjna z gośćmi.

Ponad 40 proc. ankietowanych właścicieli ośrodków szkoleniowych i konferencyjnych najczęściej organizuje konferencje na 30 osób.

Większość szkoleń i konferencji organizowanych jest przez małe i duże przedsiębiorstwa (27 proc.). Najczęściej są to firmy zajmujące się usługami finansowymi (53 proc.) oraz edukacją (49 proc.). Istotnym przedsięwzięciem jest zainwestowanie w sprzęt audiowizualny, WiFi oraz miejsca do spędzenia wolnego czasu. Jest to związane z faktem, że wynajmujący chcieliby, aby zaproszeni przez nich goście mogli zintegrować się, na przykład w ogródku z grillem lub przy karaoke albo zrelaksować w strefie SPA. Dla 51 proc. respondentów decydująca jest lokalizacja. Firmy wybierają miejsca ulokowane w województwie, z którego pochodzą. Jednak w przypadku słabo rozwiniętej infrastruktury, decydują się na inne części Polski. Wynika to raczej ze względów prestiżowych. Wtedy odległość nie odgrywa już takiego znaczenia. Przy tak dużej konkurencji jednym z głównych powodów wyboru danego miejsca są koszty. Najczęściej proponowaną ceną organizacji szkolenia jest ta w przedziale od 2 do 4 tys. zł, natomiast organizacja konferencji to koszt 5-10 tys. zł.

W krakowskim hotelu Krakus za 4 godziny wynajmu sali konferencyjnej zapłacimy 200 zł. W cenę wynajmu wliczony jest ekran oraz flipchart. Jeśli jednak chcemy skorzystać z rzutnika multimedialnego, musimy za niego dopłacić 150 zł. Z badania wynika, że firmy zwracają też uwagę na liczbę sal dostępnych w obiekcie. Wzrósł odsetek preferowanej liczby sal z 1-2 do 3-4. Ponad 40 proc. ankietowanych odpowiedziało, że najczęściej organizuje konferencje na 30 osób. Właściciele firm najczęściej na organizację konferencji, szkoleń i targów decydują się w okresie między wrześniem a październikiem oraz między marcem a czerwcem. Natomiast preferowane dni to wtorki, środy lub czwartki.
(an)

 

 

 

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0