24.02.2015

Jaka reklama się opłaca?

Gdzie warto się reklamować? W internecie, w prasie, w kinie? Wszystko zależy od wieku odbiorcy.

Ze zrealizowanego w styczniu 2015 roku przez IRCenter raportu „Badanie zaufania do źródeł reklamy” wynika, że spośród źródeł reklamy, największym zaufaniem darzymy rekomendacje znajomych (64 proc.), najmniejszym zaś mailingi z reklamami (8 proc.). Zaufanie do różnorodnych form reklamy jest jednak odmienne w zależności od wieku.
- Sprawdziliśmy, które spośród 12 wybranych form reklamy wzbudzają zaufanie poszczególnych grup wiekowych. Dzięki temu możemy określić, kto zaufa przekazowi nadanemu w kinie i kto przychylnie spojrzy na markę sponsorującą np. wydarzenie sportowe, a do jakich odbiorców zaadresować mailing. To cenne informacje z punktu widzenia klientów i reklamodawców – mówi Weronika Niżnik, Digital Research Manager w IRCenter.

Badanie zaufania do źródeł reklamy Fot. IRCenter

Źródło: IRCenter. Badanie zaufania do źródeł reklamy, Styczeń 2015

Młodzież w wieku studenckim (do 24 roku życia), częściej niż inne grupy deklarują zaufanie do reklam na ekranie – zarówno w telewizji, jak i w internecie czy w kinie przed seansem. Grupa ta jest także bardziej przychylna bilbordom na mieście. Młodzi są również najlepszymi odbiorcami sponsoringu wydarzeń oraz informacji, które znajdują na forach internetowych. Być może dlatego, że często rozmawiają w tej przestrzeni z tymi samymi osobami przez dłuższy czas, poznając je bliżej i w konsekwencji budując wzajemne zaufanie.

Młodzi dorośli w wieku 25–34 lata zwracają się w stronę rekomendacji znajomych. To  w ich przypadku wzajemne polecenia produktów mają największe znaczenie. W grupie tej wzrasta też znacząco zaufanie do stron producentów, z których młodzi dorośli czerpią wiarygodne ich zdaniem informacje. Grupa określana jako dorośli (35–44 lata), podobnie do młodych dorosłych, ma wyższy niż przeciętnie poziom zaufania do stron producentów. Wyróżnia ich natomiast przede wszystkim rosnące zaufanie do artykułów w prasie. Z kolei poniżej średniej spada w tej grupie zaufanie do reklam w telewizji i w kinie.

W przypadku osób dojrzałych wiekiem (45–55 lat) jeszcze silniej zyskują na znaczeniu artykuły w prasie. Co charakterystyczne, osoby te są najbardziej pozytywnie nastawione do programów z produktami lokowanymi.  Tego typu reklamy cieszą się również zaufaniem najstarszej przebadanej grupy wiekowej (+55 lat). W ich przypadku wzrasta także znaczenie prasy – osoby te cenią sobie zarówno  artykuły jak i reklamy, które znajdą w gazetach.
- Badanie pozwoliło zaobserwować ogólny trend, zgodnie z którym młodsi konsumenci są bardziej ufni w stosunku do reklam powiązanych z nowymi technologiami jak internet, mailing, czy reklama w kinie, zaś u starszych większe zaufanie budzą prasa i programy z produktami lokowanymi – podsumowuje Weronika Niżnik, Digital Research Manager w IRCenter.

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

186