31.01.2016

Przedsiębiorcy cenią leasing

Małe i średnie przedsiębiorstwa coraz częściej decydują się na leasing. W ubiegłym roku sfinansowano w ten sposób inwestycje warte blisko 50 mld zł.

Według danych Związku Polskiego Leasingu, zainteresowanie tą formą dofinansowania w biznesie rośnie z roku na rok. Z podsumowania 2015 r. wynika, że dynamika rynku leasingu rok do roku wyniosła 16,3 proc.
– Branża leasingowa na przestrzeni lat stała się kluczowym źródłem, finansującym potrzeby inwestycyjne polskich przedsiębiorców, napędzających rozwój gospodarczy kraju – mówi Wojciech Rybak, przewodniczący Komitetu Wykonawczego ZPL. – W 2015 r. udzieliliśmy łącznego finansowania o wartości niemal 50 mld zł, podczas gdy rok wcześniej leasingodawcy sfinansowali przedmioty o wartości 42,8 mld zł. W kolejnych latach prognozujemy dalszy wzrost w branży.

Skarbonka z pieniędzmi Fot. Pixabay

Szacunki ZPL wskazują na to, że w Polsce z usług firm leasingowych korzysta około 500 tys. firm.

Mali biorą więcej

Szacunki ZPL wskazują na to, że w Polsce z usług firm leasingowych korzysta około 500 tys. firm, przy czym kluczowym odbiorcą finansowania, udzielanego przez polskich leasingodawców, są firmy z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.
– Dla firm z sektora MMŚP leasing, z uwagi na uproszczone procedury i minimalne oczekiwania dotyczące zabezpieczenia transakcji, jest najważniejszą formą finansowania inwestycji. Potwierdzają to dane Komisji Europejskiej, która w swoim cyklicznym badaniu pyta przedsiębiorców z 28 krajów m.in. o to, czy finansowanie leasingiem jest istotne w działalności ich firm. Pod koniec ubiegłego roku 57 proc. polskich przedsiębiorców zadeklarowało, że leasing jest lub będzie dla nich istotnym źródłem finansowania. Plasuje to Polskę na trzecim miejscu, po Finlandii i Niemczech Co trzeci polski przedsiębiorca zadeklarował, że korzystał w ostatnich sześciu miesiącach z leasingu – dodaje Mieczysław Woźniak, wiceprzewodniczący Komitetu Wykonawczego ZPL, dyrektor zarządu Leaseurope.

Najczęściej przedsiębiorcy leasingują samochody: osobowe, dostawcze i ciężarowe do 3,5 tony. To 37,5 proc. wszystkich inwestycji. Prawie 32 proc. umów leasingowych dotyczyło maszyn i urządzeń (w tym IT), a 27 proc. środków transportu ciężkiego (m.in. ciągników siodłowych, naczep, autobusów).