Koncept Czas na Herbatę liczy łącznie 49 sklepów, z czego 28 należy do franczyzodawcy, a pozostałymi zarządzają biorcy licencji.
Sobota
11.03.2017
Franczyzodawca marki Czas na Herbatę zaprojektuje sklep, pomoże w wyborze lokalizacji i wyszkoli. Ale jest coś, co zależy tylko od franczyzobiorcy.
 

Franczyza Czas na Herbatę szczególną popularnością cieszy się wśród kobiet. Ponad połowę sklepów franczyzowych marki prowadzą właśnie panie. Powody?
– Tendencja ta wynika zapewne z uwagi na nasz asortyment, który wielu osobom może kojarzyć się raczej z płcią piękną. Dodatkowo determinuje ją również fakt, iż prowadzenie sklepu z wysokogatunkową herbatą i kawą to biznes, do którego potrzebne jest odpowiednie podejście. Poza odpowiednią wiedzą wymaga on bowiem pełnego zaangażowania, pasji oraz serca, a cechy te wykazują zwłaszcza kobiety – mówi Marta Głowska, dyrektor ds. rozwoju sieci Czas na Herbatę.

Według niej sukces franczyzowej jednostki zależy w dużej od atmosfery, którą stworzy w nim właściciel.
– Choć to my odpowiedzialni jesteśmy za projekt sklepu dostosowany do wizerunku marki, jego lokalizację, spójne i efektywne działania marketingowe oraz szkolenia w zakresie zarządzania sklepem i obsługi klienta, to na nastrój miejsca wpływa już bezpośrednio jego właściciel. W tej kwestii ponownie bezkonkurencyjne są kobiety, które przenoszą umiejętność stworzenia ciepłej i domowej atmosfery z domu do pracy – tłumaczy Marta Głowska.

W 2017 roku marka Czas na Herbatę obchodzi 20-lecie istnienia na rynku. Zarządzany przez firmę Progressive koncept liczy łącznie 49 sklepów, z czego 28 należy do franczyzodawcy, a pozostałymi zarządzają biorcy licencji. Asortyment placówek tworzą wysokogatunkowe herbaty, kawy, akcesoria z nimi związane, a także różnorodne słodkości. Otwarcie licencyjnego punkt Czas na Herbatę wiążę się inwestycją w wysokości minimum 50 tys. zł. W kwocie tej zawiera się projekt lokalu oraz zakup mebli. W trakcie szkoleń franczyzodawca i jego pracownicy uczą się jak pić, zaparzać i przechowywać herbatę. Poznają też zasady uprawy i historię hebaty.

Do sieci Czas na herbatę można przystąpić też na zasadach partnerskich. W takim modelu z franczyzodawcą współpracuje 68 sklepów. To propozycja dla przedsiębiorców, którzy już prowadzą swój biznes i poszukują możliwości rozszerzenia asortymentu. Format sprawdza się przede wszystkim w mniejszych miastach i poza centrami handlowymi. W tym przypadku kwota inwestycji wyniesie min. 1 tys. zł.

Jak wynika z badania Euromonitor International, Polacy wydają na herbatę ok. 2 mld zł rocznie. Eksperci tej firmy wskazują, że coraz większą popularnością cieszą się herbaty premium, na co wpływ mają specjalistyczne sklepy. Nad Wisłą pija się głównie herbatę czarną, której udział w rynku sięga 60 proc. Drugie miejsce zajmuje herbata ziołowa, na trzecie – zielona.


NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jaki biznes się opłaci w 2018? /01.12.2017

Sprawdziliśmy, w jaki biznes warto zainwestować w nadchodzącym roku. Tłumaczymy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić spaghetterię, sklep z bielizną, pączkarnię, agencję Mikołajów, park trampolin oraz firmę sprzedającą kosze prezentowe. Opisujemy też sprawdzone franczyzy z branży usługowej. Radzimy, jak przeprowadzić remanent w firmie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.