25.10.2002

Jaki jest polski franczyzobiorca?

W specjalnym dodatku o franczyzie Puls Biznesu i Franchising.pl spróbowały uszeregować kategorie polskich franczyzobiorców.

Oto grupy zawodowe i społeczne, z których rekrutuje się najwięcej osób prowadzących działalność gospodarczą na zasadzie franczyzy.

  • Studenci ostatnich lat - pochodzący z bogatych rodzin, myślący o założeniu pierwszego, własnego biznesu.
  • Pracownicy najemni — dobrze płatni fachowcy na stanowiskach w czołowych polskich firmach. Najczęściej decyzja zapada na poziomie rodziny, np. żona zwalnia się z pracy i prowadzi działalność gospodarczą na zasadzie franczyzy, mąż pomaga jej, a jego etat stanowi zabezpieczenie na wypadek gdyby przedsięwzięcie się nie powiodło.
  • Prywatna inicjatywa — średni biznesmeni, ich firma rodzinna nie jest już dość dochodowa, chcą zmienić branżę, szukają nowych pomysłów.
  • Zamożni inwestorzy - osoby, które od dawna prowadzą jakiś biznes, a poszukują nowych możliwość inwestycyjnych lub dywersyfikują portfel inwestycji.
  • Chwilowo bezrobotni z gotówką - najczęściej są to osoby ze średnim wykształceniem, zwolnione niedawno z pracy najczęściej nie ze swojej winy, które dostały kilkadziesiąt tysięcy zł odprawy. Są na tyle przedsiębiorczy, ze w każdym wieku mogą zająć się biznesem.
  • Niezależni handlowcy - franczyza jest dla nich metodą integracji i wzmocnienia swojej pozycji na rynku (dotyczy szczególnie branży sklepów spożywczych, np. Chata Polska, Lewiatan, LD, Rabat).
Monika Niewinowska (Puls Biznesu, 24.10.02, str.24), Arkadiusz Słodkowski (Franchising.pl)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0