15.02.2001

Spada sprzedaż paliw

Wysoka cena benzyny i oleju napędowego odstrasza klientów.

Prawo i Gospodarka poinformowało o spadku sprzedaży paliw spowodowany wysoką ceną benzyny i oleju napędowego. Ceny te są już u nas wyższe niż w niektórych krajach Unii Europejskiej. Tymczasem średnie wynagrodzenie w Polsce jest dwa-trzy razy niższe w porównaniu z płacami na Zachodzie.

Sprzedaż benzyny, jak szacuje Prawo i Gospodarka, spadła w ub.r. o ok. 7 proc. i powróciła do poziomu z 1996 r. Natomiast zużycie oleju napędowego zmniejszyło się o 12 proc. i wyniosło tyle co w 1993 r. Od paru lat ceny paliw pną się w górę. W Polsce litr benzyny kosztuje więcej niż w Grecji i Luksemburgu, a litr oleju napędowego jest droższy niż w Portugalii i Grecji. Stało się tak m.in. z powodu dużego wzrostu akcyzy oraz wysokich kosztów produkcji paliw w krajowych rafineriach.

Dziennik przypomniał, że polskie rafinerie produkują bardzo drogo, choć ich modernizacja pochłonęła ponad dwa miliardy USD. Nie doszło bowiem do restrukturyzacji zatrudnienia w tych przedsiębiorstwach. W rezultacie cena benzyny bez podatków jest u nas znacznie wyższa niż w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji czy w Grecji.

Poza tym, dodaje dziennik Prawo i Gospodarka obciążenie podatkowe paliw w Polsce jest bardzo wysokie. W cenie litra benzyny aż 62 proc. przypada na podatki. Przy tym poziom akcyzy jest w benzynie już wyższy niż wynosi minimalna stawka obowiązująca w Unii Europejskiej. Natomiast poziom podatku VAT liczonego od sprzedaży paliw należy u nas do najwyższych w Europie. Znacznie mniejszy VAT jest na przykład w Niemczech, Hiszpanii, Grecji czy Portugalii. W tej sytuacji, mimo że w ub.r. przybyło nam 479 tys. nowych aut i ponad 210 tys. samochodów używanych sprowadzonych z Zachodu, sprzedaż benzyny spadła o ok. 7 proc. Zużycie oleju napędowego zmniejszyło się o 12 proc. i wyniosło ok. 5,2 mln ton. Natomiast sprzedaż taniego oleju opałowego lekkiego zwiększyła się o ok. 35 proc. Głównie dlatego, że w części wykorzystuje się go do napędu pojazdów, ponieważ olej napędowy jest bardzo drogi.

Więcej: Prawo i Gospodarka, Janusz K. Kowalski, 15 lutego 2001

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0