20.02.2003

Szybki rozwój sieci Groszek

W 2002 roku rozwój sieci sklepów Groszek wrósł o blisko 40% w stosunku do roku ubiegłego. Pod koniec 2002 roku liczba sklepów Groszek wyniosła 211.

Spółka Groszek, operator sieci sklepów spożywczych Groszek istnieje od września 2000 roku - pisze Supermarket Polska. Od początku, rozwój sieci sklepów odbywał się bardzo szybko. Każdego roku rośnie liczba otwieranych sklepów. Na koniec 2001 roku w skład sieci wchodziło 150 sklepów, a na koniec 2002 roku ich liczba wzrosła do 211, czyli o blisko 40 proc.

Do sieci Groszek mogą należeć sklepy o powierzchni sprzedaży minimum 80 mkw., docelowo powinny być one samoobsługowe i z optymalnie szerokim asortymentem, zaspokajającym potrzeby niemal każdego konsumenta. Oprócz artykułów spożywczych powinna znajdować się w nich prasa, alkohole oraz podstawowe produkty chemii gospodarczej i kosmetyków.

Wśród kryteriów doboru partnerów do sieci bardzo ważna jest również osobowość właściciela sklepu. – Tak naprawdę wszystko zależy od ludzi – mówi dla Supermarket Polska Dariusz Bożek, prezes firmy. – Projekt może być nawet najlepszy, ale jeżeli uczestnik nie ma do niego przekonania, to i tak zakończy się on fiaskiem. Do pozostałych kryteriów zalicza się też dogodną lokalizację, najlepiej na osiedlu, w centrum lub innym punkcie o dużym natężeniu ruchu. – Dobra lokalizacja to przynajmniej połowa sukcesu – mówi.

Wsparcie marketingowe

Warunki, jakie Groszek oferuje swoim partnerom, to poza spójnym systemem identyfikacji wizualnej i korzystnym pakietem warunków handlowych (co oferują niemal wszystkie sieci) także profesjonalne wsparcie marketingowe, szkolenia, doradztwo specjalistyczne, system zarządzania i organizacji sklepów oraz nowoczesny system informatyczny. – Sklepy Groszek niemal połowę wszystkich towarów zamawiają drogą elektroniczną, za pośrednictwem platformy internetowej e–Hurtownia, co obu stronom zaoszczędza sporo czasu i pieniędzy – mówi dla Supermarket Polska prezes Bożek.

Nakłady, jakie sklep musi ponieść, chcąc wejść do sieci, to: koszt dostosowania wizualizacji sklepu wraz z ewentualnym uzupełnieniem wyposażenia, koszt zakupu materiałów eksploatacyjno – reklamowych oraz zryczałtowany koszt rocznej opłaty franczyzowej i miesięcznej opłaty administracyjnej.

W 2002 roku przeciętna wysokość kosztów uczestnictwa w sieci była dwa razy niższa od sumy różnego rodzaju bonusów, które sklepy Groszek otrzymały od spółki. Za co? Na przykład za udział w promocjach gazetkowych. Producenci płacą za uczestnictwo w tych promocjach, a środki te trafiają do sklepów w zależności od zaangażowania i efektów końcowych promocji. - Łącznie wszystkie dodatkowe środki, jakie otrzymują nasze sklepy, przewyższają koszty uczestnictwa. Wygląda to więc tak, jakbyśmy płacili sklepom za uczestnictwo w sieci - powiedział dla Supermarket Polska Dariusz Bożek.

Więcej: Supermarket Polska, luty 2003

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0