20.02.2001

Polacy lubią centra handlowe

Polacy coraz częściej kupują żywność w supermarketach.

Healey&Baker opublikował kolejny raport na temat preferencji i przyzwyczajeń zakupowych Europejczyków. Ta międzynarodowa firma doradcza działająca na rynku nieruchomości, przeprowadziła badania postaw konsumenckich w 12 krajach wśród blisko 7 tys. osób.

Puls Biznesu podał, że badania tegoroczne preferencji Polaków dotyczące kupowania żywności wypadły podobnie do ubiegłorocznych. Konsumenci mogli wybrać kilka odpowiedzi. Najwięcej, bo aż 88 proc. respondentów, wskazuje na miejsce takich zakupów lokalne sklepy, położone w najbliższej okolicy (w poprzednim raporcie 89 proc.). Wzrasta jednak znaczenie supermarketów położonych w miastach. W tegorocznym raporcie 39 proc. badanych wskazało właśnie na supermarkety jako miejsce zakupu żywności, a w poprzedniej edycji raportu wskazało je tylko 22 proc. Także coraz więcej osób wskazuje na hipermarkety położone poza centrami miast jako miejsce zakupu żywności. W tym badaniu wskazało je 23 proc., a w zeszłym roku tylko 14 proc. badanych.

Dziennik Puls Biznesu napisał, ze nowością jest poświęcenie całego rozdziału raportu centrom handlowym. Z raportu wynika, że najważniejszym czynnikiem wpływającym na robienie zakupów w centrach handlowych jest wygoda i bliska odległość od domu. Polscy konsumenci przeznaczają na zakupy w centrach handlowych średnio 90 min ( więcej niż Czesi – 63 min, a mniej niż Anglicy – 120 min).

Mimo to informuje Puls Biznesu wielu Polaków nigdy nie dokonywało zakupów w takich centrach, to aż 27 proc. badanych (prześcigają nas tylko Portugalia i Belgia). Około 41 proc. Polaków odwiedziło centrum w celu dokonania zakupów żywnościowych (podobnie Francuzi i Węgrzy – odpowiednio 41 i 45 proc.). Co ciekawe w celu dokonania zakupów nieżywnościowych odwiedza centra 19 proc. Polaków, co sytuuje nas na drugim miejscu w Europie po Holandii.

Więcej: Radosław Górecki, Puls Biznesu, 20 lutego 2001

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0